„Šíleně plytké.“ Halle Berry se skepticky ohlíží za nejhorším komiksovým filmem Hollywoodu

„Šíleně plytké.“ Halle Berry se skepticky ohlíží za nejhorším komiksovým filmem Hollywoodu
Catwoman (2004) | Warner Bros.
Vrásky jsou přirozeným efektem stárnutí, ale před dvaceti lety tvůrci usoudili, že jim poslouží jako dostatečně děsuplná hrozba pro nebohé ženské oběti v podivně antifeministické komiksovce. Halle Berry, která se po trochu překvapivém oscarovém triumfu za Ples příšer roku 2002 ocitla na vrcholu hereckých sil, odhodila pro Catwoman přebytečné svršky a bojovala za všechny ženy, jimž nebezpečný krém proti vráskám nadělá v obličeji pěkný nepořádek. „Vždycky jsem si říkala, že myšlenka zachraňovat ženy před pleťovým krémem je dost povrchní,“ přiznala sedmapadesátiletá, přirozeně stárnoucí herečka v rozhovoru pro Entertainment Weekly.
Catwoman
Catwoman
  • Google Play
  • iTunes
33%
Ovšemže prestižní komiksovou úlohou tehdy nepohrdla. Adaptace kreslených sešitů o různorodých záchranách světa znovu frčely díky Spider-Manovi a také X-Menům, v nichž Berry ztvárňovala významnou postavu Storm. Jenže Catwoman, již pod Timem Burtonem památně oživila Michelle Pfeiffer, přijala trochu ledabylejší a exploatační náturu. „Všichni ostatní superhrdinové zachraňují svět, nesnaží se pouze ochránit ženy před nakřáplými obličeji. Bylo mi jasné, že se jedná o dost krotkou superhrdinskou hrozbu. Tehdy jsem však neměla takové zastoupení jako dnes a scházela mi víra, že s tím mohu něco udělat. A tak jsem se přizpůsobila,“ vzpomínala na období po obdržené zlaté sošce, kdy se jí nedařilo naplnit vyšší ambice a agenti ji stále situovali do rolí atraktivních obnažených objektů touhy.
Režisér Pitof, jenž předtím ve Francii natočil jen rozporuplnou historickou detektivku Fantom Paříže, ani scénář s podílem osvědčeného tandemu John Brancato a Michael Ferris (Hra, Terminátor 3) nedostáli požadavkům a konkurenci Nolanova temného rytíře. Berry jim ovšem nic nevyčítá ani dvacet let poté, co Catwoman otrávila kritiky i komiksové fanoušky a v tržbách prodělala i vlastní podprsenku. Stála totiž ohromujících sto milionů dolarů a zpátky přivábila o sedmnáct milionů méně. Herečka byla spokojená alespoň s tím, že natáčení proběhlo bez jakýchkoli problémů a image slavné postavy přizpůsobili tomu, jak ji chtěla pojmout samotná Berry.
„Fanoušci nebyli s oblekem spokojení,“ prohodila směrem k té části obecenstva, které nestačilo pohled na její neředěnou krásu. „Bylo to něco jiného. Proč ale neustále předělávat Catwoman, pokud nepodstoupíte nějaké riziko a nezkusíte něco nového? Krása vězela v tom, že to lépe pasovalo k mé vizi té postavy, mému tělu, k tomu, kým jsem byla, a k vlastní citlivosti,“ pokračovala Berry, která si produkci užívala a nepochybovala, že tvrdá dřina se vyplácí. „Hodně jsem se nadřela, abych se převtělila do kočky, psychicky i fyzicky. Nemyslela jsem si, že to bude tak mimo. Domnívala jsem se pouze, že z toho nevymáčkneme takové měřítko jako u jiných filmů, protože v sázce toho v tom příběhu nebylo mnoho.“
Catwoman (2004)
Catwoman (2004)
Catwoman (2004)
Catwoman (2004)
Catwoman (2004)
Absolutní odmítnutí Berry zaskočilo, ale postavila se k němu čelem. „Nebyla jsem z toho moc šťastná. Jako žena černé pleti jsem zvyklá vstřebávat negativitu, bojovat za každé slovo a plavat proti proudu. Není pro mě nic nového rozbíjet stereotypy a klestit si cestu odnikud. Nechtěla jsem z toho dělat haló, ale došla jsem si převzít svou Malinu, zasmála jsem se na vlastní účet a šla dál,“ vrátila se k tomu, jak si coby oscarová laureátka neváhala osobně vyzvednout nejvýsměšnější ocenění Hollywoodu za nejhorší herečku roku. Předtím to podstoupil pouze scenárista Brian Helgeland, jenž v jednom roce vyhrál Oscara za L.A. – Přísně tajné a také Zlatou malinu za Posla budoucnosti.
Catwoman získala celkem čtyři anticeny včetně té za nejhorší film roku. A přestože relevance takového cejchu je povážlivě vratká už od prvního ročníku Malin, kdy dvě nominace schytal legendární horor Osvícení, v tomto případě se o nepochopeném mistrovském díle opravdu hovořit nedá. Berry naštěstí tehdejší stigma překonala, od té doby získala dvě nominace na Zlatý glóbus a objevila se ve filmech jako Atlas mraků či John Wick 3. Na podzim se na ni můžeme těšit v nadějně vypadajícím hororu Never Let Go od režiséra Alexandra Aji (Hory mají oči).
Podívejte se na žebříček nejlepších hereček podle databáze Kinoboxu.
Zdroje: Movieweb, Entertainment Weekly