Proč vznikla pohádka Malá čarodějnice? "Kvůli strachu," říká dcera slavného libereckého rodáka
Knížku o čarodějnici, která by si ráda zatancovala o filipojakubské noci se staršími družkami, si oblíbila řada dětských čtenářů nejen v Německu, kde poprvé v roce 1957 vyšla, ale i v Československu, kde se příběh proslavil díky animovanému seriálu výtvarníka Zdeňka Smetany. Nyní do kin vstupuje jeho hraná verze. Hlas hlavní hrdince propůjčila herečka a zpěvačka Lucie Vondráčková.
Otfried Preussler, který se narodil v roce 1923 v Liberci a zemřel před pěti lety v Bavorsku, se za života zfilmování svého dětského románu bránil. „Příliš se obával toho, že film nedokáže vystihnout ducha knihy a charakter malé čarodějnice,” řekla agentuře DPA jeho dcera Susanne Preusslerová-Bitschová, která spravuje Preusslerův literární odkaz. Malá čarodějnice podle ní jejímu otci ležela obzvlášť na srdci. „Vymyslel si ji pro mě a mé sestry, aby nás zbavil strachu ze zlých čarodějnic,” uvedla.
Malá čarodějnice (2018): Trailer
Spisovatel Preussler by byl podle své dcery z výsledku adaptace Malé čarodějnice nadšený. Ve filmu se objeví všechny hlavní zápletky z knížky, i když některé scenáristé lehce pozměnili. S chutí si nezbednou čarodějnici zahrála známá německá herečka Karoline Herfurth (série Fakjů pane učiteli, Předčítač, Parfém: Příběh vraha). „Četla jsem Malou čarodějnici jako dítě, nadchla mě a patřila k mým dětským idolům,” řekla agentuře DPA 33 letá herečka.
Otfried Preussler se proslavil především jako autor dětských knížek. Kromě Malé čarodějnice a Malého strašidýlka napsal na motivy lužickosrbské legendy také román Čarodějův učeň (Krabat) či dětskou knížku Loupežník Hocenploc, jejíhož hlavního hrdinu pojmenoval podle německého označení severomoravského města Osoblaha (Hotzenplotz). Inspiraci pro svá díla Preussler často čerpal z lidových vyprávění a pověstí severních Čech. V Německu popularizoval i kocoura Mikeše malíře Josefa Lady.