Temná věž: Jaké potíže provázely natáčení nové adaptace Stephena Kinga a bude z filmu propadák?
V roce 2012 to Howard zkoušel u Warner Bros. s tím, že má látka ohromný potenciál a rád by v hlavní roli viděl Javiera Bardema nebo Russella Crowea. Ani u Warnerů se svou vizí nepochodil. Nakonec projekt skončil u Sony a do hlavních rolích se povedlo ulovit Idrise Elbu a Matthewa McConaugheyho.
Bohužel šlo jen o začátek dalších problémů. Dlouho před premiérou se začalo proslýchat, že se rýšuje průšvih a jeden z největších propadáků letošního roku. Snímek nyní startuje v kinech a v amerických recenzích nedopadl vůbec dobře. Na Rottentomatoes je momentálně 123 recenzí, z toho jen 22 pozitivních a celková známka se zastavila na slabých 18% (přičemž průměrné hodnocení ze všech recenzí vychází na 4.1 z 10).
Kritizují se nejrůznější věci, nejpřekvapivějším aspektem je ale to, že na rozdíl od románové předlohy Stephena Kinga nepůsobí film vůbec epicky a všeobecně je na něm dost vidět, že neměli filmaři tolik financí, kolik by bylo třeba. Zmatený střih také nepomáhá a nablblé dialogy jsou už ten nejmenší problém. Horší je, že často ani není jasné, proč některé postavy dělají co dělají. Studio i tvůrci samozřejmě mluví o dokonalé souhře, harmonii a snad nejpohodovějším natáčení všech dob. Věc se má každopádně následovně.
Projekt nakonec dostal na starost režisér Nikolaj Arcel a když přinesl producentům první sestřih filmu, reakce byly na hraně zděšení. Film byl na základě toho podroben testovací projekci, kde si u diváků nevedl lépe. Háček je nicméně v tom, že nebyly dodělané efekty a to může dojem značně ovlivnit. Podobným způsobem například kdysi testovací projekce ublížila nedokončeného filmu Paulu W.S. Andersonovi, když musel na nátlak producentů razantně zkrátit dnes již kultovní sci-fi horor Horizont události.
Na druhou stranu je Temná věž pro Arcela první zkušeností s natáčením hollywoodského velkofilmu, takže dost možná svůj úkol opravdu jen nezvládl. Režisérův první sestřih byl prý každopádně příliš matoucí pro toho, kdo neznal předlohu, takže byl do střižny povolán Howard. Ten měl k látce osobní vztah a i když projekt přímo nepřebral, zapracoval na střihu a použití soundtracku (absolutní střídání na postu režie by Sony stálo moc peněz).
Další háček je v tom, že nejen v Sony dali do filmu peníze. Na financování se významně podílela i společnost MRC, která si prosadila, že veškeré materiály - pokud jde o odsouhlasení - půjdou přes ní. Včetně reklamy a finální podoby filmu. Stejným způsobem mohl do výsledku mluvit Stephen King, takže se hned tři strany musely na všem vždy absolutně dohodnout, aby se jelo dál. Což nepochybně vedlo k řadě násilných úprav a kompromisů. Sony do filmu doinvestovala 6 milionů na natočení nových scén, které by látku zpřístupnily divákům neznalým předlohy. A také vznikla obsáhlá informativní pasáž, jež shrnuje všechny důležité informace o světě, v němž se film odehrává.
Výsledek se podle prvních ohlasů zachránit nepodařilo. I na IMDB, kde bývá divácké hodnocení smířlivější, má momentálně Temná věž pouhých 6 z 10 (a to zpravidla hodnocení postupem času ještě klesá). U nás snímek zamíří do kin až za tři týdny, konkrétně 24. srpna. V té době už bude dávno jasné, zda si na sebe problematický film vydělá. Slabé známky samozřejmě ještě neznamenají, že se diváci do kin nepohrnou. Podle prvních odhadů otevře Temná věž v Americe za 19 milionů, což sice není vyloženě hodně, ale film moc nestál a celosvětově by mohl (vzhledem k silnému jménu předlohy) minimálně čtvrt miliardu vydělat. A v takovém případě by byli producenti v plusu. Jen je otázkou, jestli se po tom všem budou hrnout do pokračování.