29. týden-kinopremiéry: Bůh žehná Ozzymu, Julietě, rodičům, dětem a roku 1720
Sešla se nám tu pětice nových snímků, na které můžete vyrazit do vašeho kina. Není mezi nimi žádný vyložený tahák. Na své si přijdou fanoušci melodramat (Almodóvarova Julieta), hororu (Zhasni a nepřežiješ), českého filmu (Hřebejkova Učitelka), artové podivnosti (Satisfakce 1720) nebo hudební show (Bůh ti žehnej, Ozzy Osbourne).
66 letý herec, producent, scenárista a režisér Pedro Almodóvar se vrací k silným dramatům, kde hrají důležité role ženy. Novinka Julieta (2016) vypráví o matce (Adriana Ugarte, Emma Suárez) a dceři (Inma Cuesta), zatajované pravdě a (ne)schopnosti zpříma se jí postavit.
Režisér se ve flashbacích vrací ze současnosti do minulosti, k čemuž využívá dvou výrazných hereckých představitelek v roli matky Juliety. Ústřední postava filmu reflektuje mateřskou úlohu, naivitu, strach a osamělost. Almodóvar má pevnou půdu pod nohama; nejedná se u něj o nové téma. Dle recenzentů nicméně jeho kouzlo poněkud vyprchalo. Prozatím snímku dávají 70 procent.
James Wan se toho nebojí. Filmy píše, režíruje a produkuje. Což je případ hororu Zhasni a zemřeš (2016). Wanův podpis jednoznačně táhne. Otázkou zůstává, jestli je to vždy zárukou kvality. Zmiňovaný film se zabývá jednoduchým nápadem - když hrdinka (Teresa Palmer) v bytě zhasne, zjeví se jí ohyzdný duch, který dokáže rozpoutat peklo. A aby toho nebylo málo, duch se zjevuje též hrdinčině mladšímu bratrovi. Takže to bude se vším všudy náležitě infarktová záležitost.
Z recenze Františka Fuky: "David F. Sandberg, režisér několika roztomilých kratičkých hororů tímto filmem celovečerně debutuje a strašení má v malíčku. Většina temných lekacích scén funguje přesně tak, jak má, a nezřetelný obrys spolu se škrábáním nehtů vzbuzuje větší hrůzu, než nějaká CGI HD 3D namaskovaná příšera. Samotné strašící scény by se asi lépe natočit nedaly. Bohužel, to, co výborně fungovalo v párminutovém filmečku, funguje o dost hůř v celovečerním filmu (i když má necelých 90 minut)." Všechny recenze si přečtete zde. Prozatím 63 procent.
Dále do českých kin míří koprodukční komediální drama Satisfakce 1720 (2016), v níž se dánští šlechtici pasují do role rock´n´rollových hvězd se vším všudy. Líbila se vám Marie Antoinette (2006)? Potom by mohla být "satisfakce" tipem pro vás.
Na závěr něco pro fanoušky Black Sabbath a jejich frontmana, který jí netopýry. Legendární skupina se s českými příznivci (prý definitivně) rozloučila před třemi týdny. A do kin nyní míří již pět let starý dokument Bůh ti žehnej, Ozzy Osbourne. Ozzy v něm jezdí na rotopedu, drží zákulisní rituály, představuje členy svérázné rodiny, díky níž stále žije. Pro fanoušky must see záležitost. V pondělí si povíme, jak se to projevilo na tržbách a návštěvnosti českých kin.