Nakonec to byl celkem vyrovnaný souboj. Králova řeč a Počátek skončily shodně na čtyřech Oscarech, což je letošní maximum. Zatímco Počátek úřadoval v technických kategoriích (zvuk, střih zvuku, kamera, vizuální efekty), Králova řeč oslovila akademiky režií, hercem v hlavní roli (Colin Firth), nejlepším původním scénářem a coby nejlepší film. O sošku pozadu zůstalo drama The Social Network – autoři filmu se mohou těšit v sekcích nejlepší hudba, střih a nejlepší adaptovaný scénář. Alenka v říši divů si odnesla sošku pro nejlepší kostýmy a výpravu, Fighter oslnil herecky (Christian Bale a Melissa Leo byli již před ceremoniálem za favority) a Černá labuť skončila s jednou soškou pro Natalii Portman. Nejlepším animákem je dle očekávání třetí Toy Story, nejlepší masky má béčkový Vlkodlak.
Fiaskem se naopak stala účast westernu Opravdová kuráž. Deset nominací a ve výsledku prázdné ruce. Stejně jsou na tom i Děcka jsou v pohodě (4 neproměněné nominace) a 127 hodin (6 želízek bez výhry).
Kompletní seznam níže. Vítězové jsou označeni tučně.
Nejlepší film: 127 hodin Černá labuť Fighter Počátek Děcka jsou v pohodě Králova řeč The Social Network Toy Story 3: Příběh hraček Opravdová kuráž Winter`s Bone
Komentář: Nenápadný film, ohromný úspěch. Králova řeč sbírala ceny po celém světě a Oscar se proto nabízel. Byl to tvrdý boj, ve kterém nebylo nouze o zajímavé soupeře a ač pro někoho může být tento vítěz příliš "malý" pro podobnou cenu, své místo si v Oscarové historii nepochybně zaslouží.
Nejlepší režie: Daren Aronofsky – Černá labuť Ethan Coen, Joel Coen – Opravdová kuráž David Fincher – The Social Network Tom Hooper – Králova řeč David O. Russell – Fighter
Komentář: Tak tohle je veliké překvapení. Starosvětská režie převážně televizního filmaře oslovila akademii nejvíce a Králova řeč si tak připisuje velmi důležitou sošku. Hooper si právě otevřel dveře k hvězdné kariéře.
Nejlepší herec v hlavní roli: Javier Bardem – Biutiful Jeff Bridges – Opravdová kuráž Jesse Eisenberg – The Social Network Colin Firth – Králova řeč James Franco – 127 hodin
Komentář: V některých kategoriích byl prostor pro spekulace. Jiné měly jasné vítěze. Nejlepší herec je ten druhý případ. Koktavý Colin Firth s přehledem strčil do kapsy veškerou konkurenci. Gratulace jsou na místě.
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Christian Bale – Fighter John Hawker – Winter`s Bone Jeremy Renner – Město Mark Ruffalo – Děcka jsou v pohodě Geoffrey Rush – Králova řeč
Komentář: Byl to vlastně boj dvou mužů. I přes pět nominovaných se totiž rozhodovalo mezi Balem a Rushem. Nakonec vyhrálo Baleovo nadšení pro stanislavského metodu, což lze celkem chápat (akademici mají tohle nasazení rádi). Fighter potvrdil pověst favorita v hereckých kategoriích a Bale může být spokojen, že jeho blbnutí s váhou k něčemu bylo.
Nejlepší herečka v hlavní roli: Annette Bening – Děcka jsou v pohodě Nicole Kidman – Rabbit Hole Jennifer Lawrence – Winter`s Bone Natalie Portman – Černá labuť Michelle Williams – Blue Valentine
Komentář: Všichni tomu věřili, každý o tom psal. Natalie Portman byla okamžitě po vypuštění Černé labutě do kin hlavním kandidátem na oscarovou sošku a jak se předpovídalo, tak to i dopadlo. Je to jeden z těch intenzivních výkonů, který by bylo chybou neocenit a před kterým musí smeknout ostatní nominovaní, ač byli sebelepší (viz vynikající Annette Bening).
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Amy Adams – Fighter Helena Bonham Carter – Králova řeč Melissa Leo – Fighter Hailee Steinfeld – Opravdová kuráž Jacki Weaver – Království zvěrstev
Komentář: Melissa Leo je jednou z nejpodceňovanějších hereček své generace a je dobře, že si ji konečně akademie všimla. Pokud jde o Fightera, bývá to právě ona společně s Balem, kdo bývá nejčastěji vyzdvihován. A na její nechtěné "fuck" během děkování se nepochybně jen tak nezapomene :)
Komentář: Favorizovaný kandidát potvrdil pověst jedničky ve své kategorii. Aaron Sorkin napsal mistrovský scénář, kterého se Fincher rozhodl bezmezně držet a dobře udělal. Právě díky scénáři, především pak mistrným dialogům, se stalo The Social Network horkým oscarovým kandidátem.
Nejlepší původní scénář: Další rok - Mike Leigh Fighter - Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington Počátek - Christopher Nolan Děcka jsou v pohodě - Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg Králova řeč - David Seidler
Komentář: Podobně jako The Social Network, i Králova řeč ve velké míře sází na dialogy. Nic proti této volbě, ale takový promyšlený Počátek by si přeci jen cenu za nejlepší původní scénář zasloužil více.
Komentář: Takový hod mincí. Polovina z nominovaných k nám ještě nedorazila, Lepší svět (aktuálně v kinech) extra nadšené recenze nemá. Těžko říct, jestli tu akademie opravdu ocenila kvalitu, nebo poselství.
Komentář: Můžeme to vnímat jako krátkozrakost akademie, že jde cena opět k Pixaru, ale ten film je zkrátka dobrý. Jak vycvičit draka by bylo samozřejmě originálnější volbou, Iluzionista rovnou volbou odvážnou. Tohle „očekávané“ vítězství ale nepohoršuje. Pixar prostě umí a třetí díl o oblíbených hračkách je tolik našlapaný nápady a emocemi, že mu to nelze nepřát.
Nejlepší výprava: Alenka v říši divů Harry Potter a relikvie smrti: Část I Počátek Králova řeč Opravdová kuráž
Komentář: Silná konkurence, celkem pochopitelná volba. Vyhrát tu mohl prakticky kdokoli, nakonec akademie zvolila pestrobarevný Alenčin svět. Film je to možná rozporuplný, ale výprava, ta je bez debat skvělá.
Nejlepší kamera: Černá labuť Počátek Králova řeč The Social Network Opravdová kuráž
Komentář: Zasloužený Oscar. Počátek je takovým černým koněm letošní sezóny, protože na jednu stranu nabízí komerční balast v podobě velkého rozpočtu a hvězdného obsazení, na tu druhou vrstvený příběh, který zpravidla "popcornožroutům" pod vousy nejde. Z toho důvodu ostrouhal v netechnických kategoriích, na které je moc komerční. Kameru ale oceňují všichni a Wally Pfister takkonečně prolomil smůlu, pokud jde o neproměněné nominace (byl nominován i za oba Batmany a Dokonalý trik).
Komentář: Po Zlatém Globu se Oscar vyloženě nabízel, přesto mnozí favorizovali ve filmové hudbě kovanějšího Zimmera, Powella či Desplata. Reznor s Rossem všem vypálili rybník. A zcela právem.
Nejlepší masky: Barney`s Version Cesta zpět Vlkodlak
Komentář: Nu, co na to říct. Byla to logicky asi ta nejlepší volba, přesto je trochu děsivé, že je právě dějově labilní Vlkodlak oscarovým filmem. Ale tak co, masky má opravdu excelentní. Maskérská legenda Rick Baker si tudíž odnesla domů již sedmou sošku. To už si zaslouží respekt!
Nejlepší vizuální efekty: Alenka v říši divů Harry Potter a relikvie smrti: část I. Život po životě Počátek Iron Man 2
Komentář: Spekulovalo se, zdali Alenka nakonec nebude z ceny za vizuální efekty radovat Alenka. Síla Počátku tkví ale v tom, že obsahuje hroznou spoustu triků, které vůbec nejsou vidět. A právě proto nakonec vyhrál Počátek. Jeho autoři odvedli vskutku mistrovskou práci.
Nejlepší střih: 127 hodin Černá labuť Fighter Králova řeč The Social Network
Komentář: Všechno silní soupeři. Fighter vyzbrojen minimalismem, 127 hodin a Černá labuť vizuální dravostí, Králova řeč decentností, to vše mělo reálnou šanci. Dynamické prezentování mluvených hlav ale nakonec (zaslouženě) vyhrálo. Důkaz toho, že i v konverzačkách lze dosáhnout vysokého tempa, pokud máte k ruce střihače, který ví, co dělá.