29. Český lev upřednostnil výrazně Zátopka před Okupací. Akademici vsadili na jistotu
Zátopek získal celkem osm cen, včetně té hlavní, tedy pro film roku. Okupaceobdržela tři ceny. Tím se očekávatelně protočil akcent proti Cenám české filmové kritiky, kde byla upřednostněna Okupace.
Večer Českého lva patřil nejen filmařům, ale byl věnován i Ukrajině. „Aktuální dění na Ukrajině se nás všech velmi dotýká a logicky se tak promítlo i do sobotního předávání cen Český lev. Rozhodli jsme se proto mimo jiné neuskutečnit společenskou část večera a uspořené finance věnovat těm, kteří je v tuto chvíli nejvíce potřebují,“ řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé. Během přímého přenosu mohli diváci přispět prostřednictvím dárcovských DMS na konto Člověka v tísni.
Hned na začátku přenosu měl projev ukrajinský velvyslanec. Vyzval nejen k pomoci své zemi, ale i k bojkotu ruských umělců a filmů v českých profesních odborech a cenách. Označil tento krok za možnost ozdravení ruské společnosti, která si uvědomí svou izolovanost.
Před zahájením přenosu byla odvysílána přednatočená scénka výměny moderátorů, kdy Václav Kopta zaučoval Jiřího Havelku. Byla to skvěle napsaná i zahraná komediální miniatura.
Oldřich Kaiser získal již třetího Lva ve své kariéře za vedlejší roli (Muž se zaječíma ušima, Masaryk, Po strništi bos). K tomu měl i pět dalších nominací. Sošku si nemohl osobně převzít.
Antonie Formanová obdržela cenu za nejlepší výkon ve vedlejší roli (za film Okupace), jde o její první nominaci i sošku. I zde měl moderátor Havelka zvláštní pozici. Oldřichu Kaiserovi cenu osobně předá v pondělí v divadle, Antonie Formanová u něj píše diplomovou práci.
Katarína Štrbová Bieliková získala svého druhého Lva za kostýmy (poprvé si jej odnesla za Masaryka). Jinak měla sedm dalších nominací a patří k největším stálicím v oboru.
Jan Vlasák dostal cenu za film Zátopek za nejlepší scénografii. Celkem tak má doma pět Lvů (Mazaný Filip, Ve stínu, Tři bratři, Nabarvené ptáče a letošní Zátopek).
Jana Dopitová si převzala Lva za masky ve filmu Zátopek. Letos byla nominována i za Okupaci.
Nejlepším seriálem se stal Ochránce. Cenu převzali jeho producenti.
Hudebníci La Petite Sonja a Hank J. Manchini z kapely Kill the Dandies získali cenu za hudbu k Okupaci. Vzhledem k tomu, že film pojednává o ruské okupaci v Československu, je pochopitelné, že i oni apelovali na ruské občany, aby sebrali odvahu ke změně.
Diana Cam Van Nguyen dostala cenu za velmi osobní film Milý tati. Tato jediná cena je finančně dotována. Oceněná věnovala všechny peníze Člověku v tísni. Vzápětí o pár minut později převzala také cenu za nejlepší krátký film, kde už porazila i zasloužilé konkurenty.
Jarosław Kamiński vyhrál Lva za střih filmu Zátopek. Vystudoval českou FAMU a má za sebou třeba ceněné polské filmy Ida a Studená válka.
Cenu za zvuk si převzali Pavel Rejholec a Jakub Čech za film Zátopek (třetí soška, celkem sedm nominací).
Štěpán Kučera obdržel cenu za kameru velkofilmu Zátopek. Je to jeho druhý lev, prvního má za Cestu ven (k tomu další čtyři nominace).
Lva za nejlepší scénář získávali Marek Šindelka a Vojtěch Mašek za film Okupace. Pro Šindelku jde o první cenu, Vojtěch Mašek byl nominovaný ještě za Křižáčka. Tvůrci vzpomenuli aktuálnost tématu filmu Okupace a připomněli, že jeden z hlavních herců, Alexej Gorbunov, je nyní v Kyjevě. Ukrajinský herec údajně nesnáší Rusy, ale s chutí si zahrál opilého a velmi nebezpečného důstojníka ruské armády.
Početná delegace tvůrců převzala cenu za animovaný film Myši patří do nebe. Režisérka Denisa Grimmová v pohnutém proslovu poděkovala manželovi i dětem. Zároveň dala najevo, že je pro ni těžké mít v této situaci radost. Zdůraznila i téma filmu, které je o překonání strachu a potřebě porazit jednoho zlého lišáka. Jedná se o film o malých a zdánlivě bezbranných tvorech, kteří ale mohou vyhrát.
Cenu za nejlepší herečku v hlavní roli získala Pavla Gajdošíková za psychologické drama Chyby. První nominace a hned výhra, ovšem velmi očekávaná. Film stojí především na jejím výkonu.
Úplně stejně očekávaná byla cena pro Václava Neužila, který ztvárnil Zátopka. „Je to za postavu, se kterou jsem žil několik let,“ řekl oceněný. Pro Neužila šlo o druhou nominaci, první byla za Bábu z ledu.
Speciální cenu za mimořádný přínos české kinematografii získal zvukař Ivo Špalj, proslulý spoluprací s Janem Švankmajerem, Jurajem Herzem, Karlem Kachyňou, Vladimírem Michálkem či Janem Němcem. Prozradil, že stále míchá zvuk pro nové filmy Jana Švankmajera, což je překvapení, protože tento tvůrce před časem oznámil konec kariéry.
Cenu za nejlepší televizní film obdržela Božena. Cenu převzala herečka Anna Geislerová, která četla dopis Lenky Wimmerové, a producent Michal Reitler. Ten zdůraznil, že na film by se nepodařilo sehnat prostředky komerčním způsobem a neexistoval by bez veřejnoprávní televize.
David Ondříček vyhrál cenu za režii filmu Zátopek, s nímž strávil pět let. Ocenil slovy i své kolegy s tím, že loňský rok byl podle něj velmi silný, a vyzval diváky, aby nezanevřeli na kina.
Cenu za nejlepší dokumentární film získala Jednotka intenzivního života od Adély Komrzý.
Vítězným filmem se stal Zátopek.
Během večera se vybralo na sbírku pro Člověka v tísni na pomoc Ukrajině přes 6 milionů korun.
Amerikánka – hlavní producent Viktor Tauš – hlavní tvůrce Viktor Tauš
Božena – hlavní producent Michal Reitler – hlavní tvůrce Lenka Wimmerová
Případ Roubal – hlavní producenti Pavel Berčík, Ondřej Zima, Michael Bütow – hlavní tvůrce Tereza Kopáčová
NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL
Kukačky – hlavní producenti Filip Bobiňski, Petr Šizling, Jan Lekeš – hlavní tvůrce Biser A. Arichtev
Ochránce – hlavní producent Michal Reitler – hlavní tvůrci Tereza Kopáčová, Tomáš Feřtek, Matěj Podzimek
Zločiny Velké Prahy – hlavní producent Jan Lekeš – hlavní tvůrce Jaroslav Brabec
NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Moje slunce Mad – režie, výtvarník Michaela Pavlátová – producenti Kateřina Černá, Petr Oukropec
Myši patří do nebe – režie Denisa Grimmová, Jan Bubeníček – producenti Vladimír Lhoták, Alexandre Charlet – výtvarníci Denisa Grimmová, Jan Bubeníček, Jan Kurka
Rudé boty – režie, výtvarník Anna Podskalská – producentka Mária Môťovská