Ve filmu Válka bohů režisér Tarsem Singh vytváří velmi osobitou výtvarnou koncepci na půdorysu dost slaboduchého příběhu.
Články autora
- Téma 27. 11. 2011Válka bohů. Důležité upozornění: Neštvěte je!
- Téma 11. 11. 2011Anonym: Shakespeare jako hňup? Ploché nic
Film Rolanda Emmericha Anonym, „demytizující“ Williama Shakespeara, předkládá výstižný příklad konspiračního myšlení ve vší jeho překonstruované nudě.
- Téma 8. 11. 2011Dluh: Agenti, kteří neuměli zestárnout
Dva filmy v jednom si divák zaplatí koupí lístku na film Dluh. Ten první je docela solidní špionážní thriller, ten druhý nálož kašírovaných emocí, ždímaných z nejapného děje.
- Téma 4. 11. 2011Za všechno může čas... Anebo ne
Film Andrewa Niccola Vyměřený čas se pozoruhodně přesně trefuje do současné vágně revoluční nálady. A bezděčně se stává ilustrací nevelké myšlenkové potence těch, kdo si ji užívají.
- Téma 4. 11. 2011Werner Herzog vykládá sny staré 32 tisíc let
Módní 3D formát ve filmu Wernera Herzoga Jeskyně zapomenutých snů nachází opodstatnění. Snímek sám těká mezi grandiózností a úletem. Přesně tak, jak se od tvůrce dá čekat a jak to jeho příznivci mají rádi.
- Téma 24. 10. 2011Z Bestie se stal Netvor, ale mlha zůstala
Poprvé se kauza démonického penzisty Huberta Pilčíka stala předobrazem epizody Majora Zemana Bestie. Televizní film Kráska a netvor 1950 na motivy téhož uvedla Česká televize v neděli večer..
- Téma 23. 10. 2011Kolik mušketýrů, tolik dimenzí
PRAHA - Z každého obrazu nové 3D adaptace Tří mušketýrů prýští nakažlivě radostná stupidita. Dumasova kniha se mi do rukou dostala v tom správném věku, zhltnul jsem ji hodně rychle. Stejně jsem ale měl pocit, že v ní něco chybí – pořádná námořní bitva a pořádná letecká bitva. Ten deficit se konečně podařilo dorovnat. Noví filmoví Tři mušketýři totiž obsahují víc než prostou bitvu námořní či leteckou, ale rovnou invenční kombinaci obou – bitvu ve vzduchu létajících lodí. A jako bonus plamenomet, kulomet a další hezká udělátka z dílny Mistra Leonarda, který, jak známo, strkal pracky úplně všude.
- Téma 4. 10. 2011Alois Nebel kulhá, ale atmosféra je skvělá
PRAHA - Premiéře filmu Tomáše Luňáka Alois Nebel předcházela veliká očekávání, jež dále zvýšilo uvedení snímku na festivalech v Benátkách a Torontu. Luňákův film je v českém kontextu skutečně výrazný. Za silnou vizuální stránkou a atmosférou filmu ale pokulhávají příběh a postavy.
- Téma 4. 10. 2011Turínský kůň, to je ponurá krása i groteska
PRAHA - Sledovat film Turínský kůň maďarského režiséra Bély Tarra je vysilující, ubíjející. Přesně v duchu autorova záměru, jejž se Tarrovi podařilo naplnit s až ohromující důsledností. Propast nicoty nikdy nebyla tak krásná i děsivá.
- Téma 24. 9. 2011Nebojte se tmy ani tohohle filmu
PRAHA - Dětství je v životě lidském dost strašidelná doba (tedy mimo jiné). Patří k němu i intenzivní prožitek hrůzy, představa, co všechno může číhat na temných místech, třeba pod postelí. Hrozivě nekonkrétní slovo „bubák“, jež dospělým uším může znít roztomile, v dětské mysli ale vyvolává hodně nepěkné představy.
- Téma 23. 9. 2011Colombiana: Dívka, která se dobře učila
PRAHA - Akční film Colombiana je další položka knihovničky producenta Luca Bessona - červené i krvavé.
- Téma 17. 9. 2011Drive, to je brzda, spojka, plyn, kladivo a styl
PRAHA - Za svůj film Drive dostal dánský režisér Nicolas Winding Refn v Cannes cenu za režii. Dá se to pochopit, zvlášť pokud si obsah pojmu „režie“ vymezíme dostatečně úzce.
- Téma 31. 8. 2011Svět filmu hledí k Benátkám
PRAHA - Hlavní událost podzimní filmové sezony v Evropě - benátský festival - právě začíná. V hlavní soutěži se představí především novinky zavedených tvůrců.
- Téma 14. 8. 2011Obhájce: když film žene a zlosyn se plazí
Thriller Obhájce přináší přiměřeně velkou káru, kterou po Los Angeles krouží přiměřeně prohnaný právník, zastupující přiměřeně zábavné typy z polosvěta, přiměřeně šlapající písně, přiměřeně, tedy hodně, dekadentního padoucha. Jenom ten řešený případ by potřeboval přiměřenou dávku smyslu.
- Téma 14. 8. 2011Zrození planety opic. Když příběh skřípe...
Vzpoura lidoopů proti lidem je ve filmu Zrození planety opic vykreslena technicky velkolepě. Konstrukci příběhu by ale pomohla konzultace s trochu bystřejším šimpanzem. O filmu britského režiséra Roberta Wyatta se mluví jako o překvapení tohoto léta. Do jisté míry oprávněně; ve Zrození planety opic se dají najít momenty, nad nimiž – jak se říkalo – laik žasne a odborník se diví.