Den dětí i Den matek je ještě daleko, tak si na Otrlci alespoň připomeneme MDŽ, a to filmem, který je ztělesněnou noční můrou všech matek. Mladá vdova Amelia sama vychovává svého syna Sama, který má pocit, že po jejich domácnosti se toulá neviditelné monstrum. Sam nespí, straší své vrstevníky a dokonce si na obranu podomácku vyrábí různé zbraně. Jednoho dne se na prahu domu objeví dětská kniha nadepsaná Pan Babadook. Amelii a Samovi stačí letmé prolistování a pochopí, že se nejedná o nejvhodnější četbu na dobrou noc, ale naopak o velmi zneklidňující obrázkovou vyprávěnku o hrozivém Babadookovi, který straší a trápí obyvatele posedlého domu. Oba také podle různých náznaků brzy zjistí, že pan Babadook se dost možná usadil u nich doma. Režijní debut australské herečky Jennifer Kent se po právu ocitl v mnoha žebříčcích nejlepších filmů uplynulého roku, a to nejen těch věnovaných hororu. Kromě pečlivého plíživého drnkání na divákovy nervy je totiž Babadook neméně virtuózně natočenou studií pozvolného pádu hlavní hrdinky do šílenství. Po vzoru Stephena Kinga film nejprve buduje vyhrocenou civilní situaci, když ukazuje, jak se Amelia stále více nervově hroutí ze stresu v zaměstnání, hyperaktivního dítěte i vlastní bezútěšné existence. Kniha o panu Babadookovi je pak jen předzvěstí ještě mnohem zlověstnějších problémů. Jennifer Kent dodává: „Nechci tvrdit, že všechny chceme zabít svoje děti, ale pořád je až příliš velké tabu říkat, že rodičovství nemusí pro ženy být pořád jen skvělá zkušenost.“ (Festival otrlého diváka)
Nijak strašidelný, ani originální horor, který se od jiných žánrově podobných filmů liší pouze zajímavým vztahem mezi matkou a synem, který je občas dost syrový.
Ťuk Ťuk Babadůk. Mámo, ve skříni je bubák. Který píše knížky a dělá u policajtů brigádu. Mohlo to být fain drama o tom, že když mámám tečou nervy a malé kluky dostihne jejich bujná představivost, přestává všechna sranda. Boužel je to horror, bubák tu fakt je a sranda to není (tzn strach to nenahání). 4.5/10
Vyčerpávající film. Ale bohužel zcela jinak, než jsem čekal. To co se v první půlhodince jeví jako působivý psychologický horor, v němž budete mít chuť tomu spratkovi co nejošklivěji ublížit, se totiž následně změní v rádoby strašidelnou story o bubákovi, jež zrovna příliš nefunguje. Herecky je to sice parádní a režisérka s onou psychologií opravdu pracovat umí. Jenže jak jde o budování napětí či strašidelnou atmosféru, tak se jí celý film rozpadá pod rukama a i to psycho není v závěru tak silné, jako na úplném začátku. Některé scény a titulní bubák pak působí nechtěně směšně a ani ten oldschoolový feeling tomu moc nepomohl. Další z řady současných hororů, jenž jde zcela mimo mě.50%
Snímek "The Babadook" (2014) vychází z krátkého filmu "Monster"(2005). Režisér ho nazval "baby babadook".
Na otázku, kde se vzal nápad na film The Babadook (2014), režisérka Jennifer Kent odpověděla: "Mám kamarádku, svobodnou matku, jejíž syn měl trauma z postavy příšery, o které si myslel, že ji vidí všude v domě. Tak jsem si řekla: 'Co kdyby ta věc byla na nějaké úrovni skutečná? Tak jsem o této myšlence natočil [krátký film] "Monster" (2005). Ale nemohl jsem to nechat být. Pořád jsem se k tomu vracel. A to vedlo k filmu The Babadook." Autorka také uvedla, že Amelia trpí nezpracovaným traumatem ze svědectví strašlivé smrti a že je na divácích, aby si vyložili, zda je Babadook nadpřirozené nebo psychologické povahy.
V rámci kampaně k filmu jste si mohli koupit kopii ručně vytvořené knihy The Babadook Pop-Up Book za 80 dolarů. Prvních 2 000 výtisků je očíslováno a podepsáno režisérkou Jennifer Kentovou. Kniha obsahuje vyskakovací obrázky a další stránky, které ve filmu nebyly k vidění. Kampaň byla otevřena pouze po omezenou dobu, během níž se prodalo zhruba 9 500 knih.