Státní fond kinematografie představil sedm celovečerních filmových projektů (přihlásilo se jich dvacet sedm), na jejichž vznik rozdělil 64 miliony korun. Vedle ambiciózních počinů podpořil též tři debutantky a pokračování jedné úspěšné fantasy pohádky.
Články 16
Letošní rok nebylo v českém filmu nouze o nové komedie. Dostali jsme Přes prsty, seznámili se s Teroristkou, podporovali Ženy v běhu, vyrazili na LOVEní a přečetli si Román pro pokročilé. Tento týden přišla Poslední aristokratka, jejíž silný tvůrčí tým slibuje dost možná nejlepší českou komedii roku. Lehké to ale mít nebude - hodně totiž zabodovaly Ženy v běhu. Jak dobře se umístily a které další české komedie diváci z posledních let milují? Na to se dnes společně podíváme!
Poslední únorové premiéry se v českých kinech nesly v duchu úspěchu animovaných filmů a soubouje tuzemské vztahové komedie (Věčně tvá nevěrná) s marvelovským superhrdinou Black Pantherem (2018). Na co se nejvíc chodilo do českých kin? Dozvíte se v komentovaném žebříčku návštěvnosti a tržeb Unie filmových distributorů.
České komedie bývaly pojem a netřeba si nic nalhávat, v posledních letech to není žádná sláva. Pořád se ale najdou kousky, které stojí za pozornost. Ne vždy jde o typickou řachandu (nezapomínejme, že komedie má mnoho odstínů, včetně těch hořkosladkých), ale pokud divák chce, důvod k úsměvu si najde.
Loni v listopadu jsme vás prvně informovali o crowdfundingu. Díky těmto sbírkám se tvůrci na různých webových portálech (světový Kickstarter, český Hithit) pokoušejí vzbudit zájem o spolufinancování svých děl. Jako protislužbu fanouškům v případě úspěchu vybrání cílové částky slibují různé suvenýry, lístky na premiéru, setkání s protagonisty.
Před časem zde proběhla úspěšná retrospektiva Jana Švankmajera, který dost možná ovlivnil i dalšího výtvarníka, co se vydal tvořit do světa filmu a který 28. března 2014 zahájí v Praze v Domě U Kamenného zvonu svou retrospektivu. Řeč je o vyznavači temných stínů, režiséru Timu Burtonovi!
Česko-slovenské nebo Slovensko-české české filmy Dům a Cigán ovládly slovenské filmové ceny Slnko v sieti 2012, které se udělují jednou za dva roky. Ceny se předávaly 17.4. 2012 v budově Slovenského národního divadla. My přinášíme výsledky. Za českou stranu si ceny si odnesli i čeští herci Miroslav Krobot, Taťjana Medvecká a režisér Jan Švankmajer.
Herci Miroslav Krobot, Taťjana Medvecká a Kristýna Liška Boková, scenárista Petr Jarchovský, hudební skladatel Petr Ostrouchov, dokumentaristka Erika Hníková, kameramani Martin Šec a Jan Baset Střítežský, výtvarníci Jan Švankmajer a Veronika Hrubá, střihači Jiří Brožek a Vladimír Barák, mistr zvuku Lukáš Moudrý... Ti všichni budou 17. dubna 2012 v napětí, až se budou v nové budově Slovenského národního divadla udílet slovenské filmové ceny Slnko v sieti. Zatímco Český lev bilancuje filmovou úrodu každoročně, Slnko v sieti vystavuje účet jednou za dva roky.
Dva a půl tisíce evropských akademiků v těchto dnech rozhoduje o tom, kdo získá nominace na nejvyšší filmové ocenění starého kontinentu za rok 2011. V užším výběru pětačtyřiceti kandidátů na Evropskou filmovou cenu figurují i dva české tituly - historický velkofilm Lidice a autorská hříčka Jana Švankmajera (nejen) o snech Přežít svůj život! Nominace budou vyhlášeny 5. listopadu v Seville, vítězové 3. prosince v Berlíně.
V drážďanském kině Thalia zahájí ve středu 2. února přehlídku filmů surrealistického umělce a animátora Jana Švankmajera jeho první celovečerní snímek Něco z Alenky z roku 1988.