Komiksový Čtyřlístek půjde do kin, s premiérou se počítá na podzim 2011

Přestože loni oslavili už čtyřicítku, na plátno kin vkročí poprvé. Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík, hrdinové legendárního komiksu, ožijí v animovaném filmu Čtyřlístek ve službách krále, jehož premiéra se chystá na podzim 2011. 
"Pořád jsme čekali, kdy se rozhýbou, ale až na nedokončené pokusy o seriál či pár klipů se jejich filmové verze žádná generace nedočkala. Takže jsem zajásal, když mi projekt nabídli. Je to kultovní záležitost," přiznal režisér Michal Žabka, že se Čtyřlístkem vyrůstal.

Dokonce si pamatuje první setkání: ve čtyřech či pěti letech mu maminka cestou od zubaře koupila Bubáky z Bubákova, jež viděl ve výloze, a od té doby se mu doma "štosovaly" další díly.
 
Teď své hrdiny z dětství probudí k životu v původní výtvarné podobě Jaroslava Němečka, ale v novém příběhu, v němž Hana a Josef Lamkovi, jedni z četných autorů komiksu, rozvedli vlastní motiv dávné epizody do celovečerního dobrodružství.
 
Na výletu do Prahy čtveřici zaskočí oživlý lev ze sochy Bruncvíka na Karlově mostě. Pak ji zavede do podzemních chodeb Hradu za císařem Rudolfem, jenž přicestoval časem z minulosti do současnosti, neboť podle astrologů může jen Čtyřlístek získat císaři zázračný kámen mudrců a zachránit jeho život i korunovační klenoty, o něž usiluje alchymista Kelly. Tak se Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík dostanou ke dvoru, nakonec zachraňují celou Zemi před návratem doby ledové a císaře leccos naučí.

Veškeré dialogy příběhu, v němž vystupuje na padesát postav, jsou už nahrané. "Radili jsme se s panem Němečkem, jak jsou vlastně hrdinové staří, abychom jim vybrali správné hlasy," směje se režisér.

Nejmladšího – školáka Piňďu – mluví Ondřej Brzobohatý; Fifinku a Bobíka, kteří jsou prý "v nejlepším věku", Tereza Bebarová a Bohdan Tůma; a nejstaršího – profesora Myšpulína – Karel Heřmánek. Císaři půjčil hlas Vladimír Brabec, zlotřilému Kellymu Jiří Lábus, jenž účinkoval ve všech Žabkových filmech, ústy Jana Přeučila hovoří oživlý Archimboldův obraz a trio zlodějíčků si rozdělili Kryštof Hádek, Tomáš Juřička a Martin Písařík.

Nahrávání skončilo o víkendu a točit se začne v dubnu. Animace si navenek podrží původní kreslený ráz, ačkoli vznikne pomocí moderní 3D technologie, také do kin půjde v klasické dvojrozměrné podobě. "Ale možná si otestujeme, jak by vypadala případná trojrozměrná projekce za pomoci brýlí," nevylučuje Žabka.

Historie Čtyřlístku se datuje od roku 1969, kdy do nakladatelství Orbis přinesl Němeček příběh Vynález profesora Myšpulína. Na pokračování tehdy nepomyslel, ale čtenářský ohlas si vyžádal další příhody, na nichž se postupně podílela řada autorů od Ljuby Štíplové přes Pavla Šruta až po Lamkovy, kteří na Čtyřlístku pracovali od 90. let.
Pro děti i babičky
Po Listopadu také vzniklo soukromé nakladatelství Čtyřlístek, které stále vydává časopis, speciální magazíny i knižní verze komiksu. Existuje též internetový obchod Čtyřlístku, kde jsou kromě knih k mání plyšové hračky, deskové hry či šampony s malými hrdiny. "Na internetu fanoušci dokonce probírají, kdo vedle koho spí nebo kdo s kým ze Čtyřlístku chodí," usmívá se režisér.

Producenti Miloslav Šmídmajer z Bia Illusion a Aleš Tříska ze Cinemartu slibují "dynamický, vtipný, moderní film plný humorných situací, gagů a překvapení". Nicméně "kdo s kým chodí" prý snímek rozhodně zkoumat nebude, podle Žabky je přece jenom určený hlavně dětem. "Ale s nimi na Čtyřlístek ve službách krále mohou chodit celé rodiny včetně babiček a dědečků. Zavzpomínají si," zmiňuje režisér vytrvalost slavného českého komiksu.