Téma 2. 10. 2018
Nejlepší české filmy za celou dobu existence kinematografiePo úspěšných interaktivních výstavách Na film!, které dokázaly, že film v muzeu může bavit i vzdělávat návštěvníky všech generací, se týmu mladých realizátorů podařilo najít prostory pro stálou expozici. Filmové muzeum NaFilM se otevře v Jungmannově ulici, v jedinečné historické budově architekta Jana Kotěry. Po letech se tak podaří kulturou oživit místo, kde zpívala Ema Destinnová, působilo legendární divadlo D34 založené E. F. Burianem nebo sídlilo hudební vydavatelství Supraphon.
Návštěva muzea slibuje nevšední zážitek
Filmové muzeum NaFilM nebude muzeem v klasickém smyslu slova. Záměrem je, aby se v něm návštěvníci nejen něco dozvěděli, ale zároveň to pro ně byl zážitek. Tým složený z mladých kurátorů, architektů a vynálezců proto vytváří neobvykle hravé instalace, které nabízejí prostor pro vlastní tvořivost a fantazii. NaFilM přenese návštěvníky jak do minulosti, kde si budou moci zkusit složit promítačku a promítnout film postaru, tak i do budoucnosti prostřednictvím virtuální reality nebo hologramu. Tvůrci dbají na to, aby příchozí, bez ohledu na věk, poznávali film a jeho historii na vlastní kůži. Vznikají tak originální instalace, které nejsou v žádném jiném muzeu k vidění.
Malý filmový zázrak
Muzeum vzešlo z nadšení studentů, kterým byla za přínos projektu NaFilM při příležitosti letošního výročí jejich alma mater udělena prestižní cena Univerzity Karlovy. „Založit filmové muzeum byl zpočátku spíš bláznivý nápad během studií – navštívila jsem řadu filmových muzeí v zahraničí a překvapilo mě, že u nás takové muzeum není. Copak ale mohou něco takového změnit studenti, ptala se nás spousta lidí. Uběhlo pět let a teď už s jistotou víme, že mohou! Jsem ráda, že nám vydrželo odhodlání a vůle bojovat za projekt, který dává smysl nejen nám, ale je prospěšný i veřejnosti. Je to jen další důkaz toho, že člověk musí vždycky snít výš, než na co má,“ říká Adéla Mrázová, jedna ze zakladatelek muzea NaFilM. Za myšlenku filmového muzea se postavila i řada českých filmařů jako například Jiří Menzel, Zdeněk Svěrák, Olga Sommerová, Helena Třeštíková nebo Jan Hřebejk, kteří studenty podpořili formou video spotů.
Heslo “Národ sobě” nahradil slogan “Národ NaFilM”
Otevření filmového muzea v prostorech Mozartea vyžaduje náročnou rekonstrukci. Tvůrci se proto rozhodli vybrat zbývající peníze od veřejnosti, pro kterou chtějí nový kulturní prostor otevřít. Do budování muzea se tak může formou příspěvku ve veřejné sbírce na crowdfundingovém portálu Hithit.cz zapojit opravdu každý, a to zakoupením barvy na výmalbu prostorů, světla do expozice nebo součástek k jednotlivým exponátům. Dárci si mohou za poskytnutou podporu vybrat z mnoha odměn, mezi kterými nechybí ani vstupenky do muzea ani řada nevšedních zážitků.
Vstupenky do muzea NaFilM jsou již nyní k zakoupení na Hithitu.