Ostatní 2. 4. 2023
Kinolog: 70 procent porna je trestný čin. „Lze zakázat PornHub?“ ptá se dokument NetflixuV trilogii Návrat do budoucnosti Fox ztvárnil protagonistu Martyho McFlye, jenž společně s doktorem Emmettem Brownem (Christopher Lloyd) cestuje časem a napravuje (nebo narušuje) časové kontinuum. Kritický i finanční úspěch série učinil z Foxe nejžádanějšího dvacátníka Hollywoodu vedle Toma Cruise. Za seriál Rodinná pouta obdržel tři ceny Emmy a také Zlatý glóbus. Roku 1989 si zahrál složitou úlohu vojína Erikssona v psychologickém dramatu Oběti války, kde dokázal, že talentu má na rozdávání.
Roku 1991 natáčel romantickou komedii Doktor Hollywood, když jej zastihla nepříjemná diagnóza. Navzdory zjištěné Parkinsonově chorobě s herectvím pokračoval v komediích Život s Mikeym, Poslíček nebo Vztek. Připsal si vedlejší role ve hvězdně obsazených filmech Americký prezident a Mars útočí!, Peter Jackson jej obsadil jako protagonistu hororové fantaskní komedie Přízraky. Další tři Zlaté glóby vyhrál za seriál Všichni starostovi muži.
Od přelomu tisíciletí přijal jen pár filmových rolí, častěji hostuje v seriálech jako Dobrá manželka nebo Prezident v pořadí. Roku 2014 si zahrál v sitcomu The Michael J. Fox Show inspirovaném jeho životem. S Parkinsonem v něm bojuje coby televizní hlasatel Michael Henry. V soukromí se Fox věnuje financování výzkumů Parkinsona, jehož příčiny dosud nejsou plně pochopené a neexistuje účinný lék. Dochází při něm k úbytku nervových buněk v oblasti středního mozku, které produkují dopamin. Při jeho nedostatku lidé ztrácí motorické schopnosti a koordinaci, snižuje se jejich svalové napětí a zhorší se automatické pohyby. Nemoc se postupně může vyvinout až v demenci.
Fox se po zjištění diagnózy utápěl v alkoholu, ale následně s návykovými látkami definitivně skončil. Roku 1998 podstoupil neurochirurgický zákrok zvaný thalamotomie (jedná se o destrukci malé skupiny buněk v části mozku zvané thalamus pomocí laserového gamma nože) a o dva roky později založil The Michael J. Fox Foundation, organizaci podporující výzkum a léčbu nemoci. O svých zkušenostech a optimistických vyhlídkách napsal čtyři knížky, časopis Time jej roku 2007 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.
Dokument Still: A Michael J. Fox Movie zmapuje Foxův život z hercovy perspektivy. Tvůrci měli neomezený přístup k jeho rodině a dle oficiální synopse zkoumají, co se stane, když „nevyléčitelný optimista bojuje s nevyléčitelnou nemocí“. „Sebelítost je mírnou formou zneužívání,“ řekl Fox v březnu na festivalu South By Southwest, kde měl dokument světovou premiéru. „Můžu se litovat, ale na to nemám čas. Z téhle zkušenosti může vzejít poučení, je to svým způsobem výzva,“ dodal jednašedesátiletý herec.
Snímek obstaral David Guggenheim, režisér oceňovaných dokumentů jako Čekání na Supermana o krizi veřejného vzdělávání v USA, ekologická Nepříjemná pravda nebo V Billově mozku: dekódování Billa Gatese. Má 95 minut, během nichž poznáme Foxův profesní vzestup či enormní popularitu ve druhé půlce osmdesátek. Ochuzení nebudeme ani o pohled do zákulisí vzniku jeho filmových hitů nebo o archivní záběry z ceremonií a hercova soukromí. Upoutávka přetéká energií a spokojené kritické ohlasy slibují pozitivní ponor do duše člověka, jenž nesklopil hlavu a nepřestal být pro ostatní vzorem.