Jak se vám líbí? Huba v roli "tatíčka" Masaryka a Budař jako Čapek
Kniha Hovory s TGM vznikala během roku 1928 a vyšla k 10. výročí založení Československa. Filmové Hovory s TGM půjdou do kin u příležitosti 100. narozenin, které Česká republika letos slaví. Premiéra bude 18. října, v den oficiálního prohlášení nezávislosti Československého národa, tzv. Washingtonské deklarace. V letošním roce navíc uplyne 80 let od smrti Karla Čapka.
Samotnému natáčení předcházely rešerše dobových materiálů i důkladné herecké zkoušky. Představitel T. G. Masaryka Martin Huba si pro roli nechal narůst typické vousy. Po dubnovém a květnovém natáčení se tvůrci vydávají na pražské dotáčky. Svůj projekt představí na letošním 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
Oficiální text distributora:Toho dne na podzim roku 1928 jsou dva symboly československé demokracie na vrcholu, stejně jako celé Československo. Kniha, která vznikala celý rok a která má národu představit jeho prezidenta, je hotová. Karel Čapek vyhledá v zahradě zámku v Topolčiankách Masaryka. Chce mu nabídnout část honoráře za knihu jejich hovorů, která vzniká k 10. výročí mladé Československé republiky. Prezident ale není v dobrém rozmaru, jeho dcera mu totiž zakázala knihu vydat. Toto setkání nebude snadné. Čapek sice spěchá, celou situaci nemůže ale nechat bez odezvy a nechává se zatáhnout do vzrušené debaty. Debaty o dcerách, o světě, o politice i politicích, o Češích, o lásce a o ženách. Masaryk ukazuje, že není pouze tatíček zakladatel a chladná ikona z učebnic, ale muž z masa a kostí. Vedle svých dějotvorných myšlenek a světonázorů odhaluje i schopnost vysoké politiky či dokonce intrik. Hovoří mimo jiné o svém mileneckém poměru a znovuobjevené sexualitě. Střet dvou velikánů z různých generací má výbušný potenciál, přestože jejich jedinou zbraní jsou vycházkové hole a slova.