Mlžno, jesenické chmury a krásy pařících se hvozdů, siluety nádraží a písně lokomotiv, černobílé meditace nad deštěm mezi pahýly polomů a pestře sivé přebaly starých jízdních řádů zabydlují plátno v českém snímku Alois Nebel. Celovečerní debut Tomáše Luňáka vzbudil značnou mediální pozornost, která jistě nebyla zadarmo a vyvolala oprávněná očekávání. Autor se na tento projekt připravoval celé roky a hned na počátku rozpoutal debaty nad štědrou dotací ze Státního fondu kinematografie. Když snímek konečně po opakovaném přestříhávání a přemalovávání přisupěl do kin, vzbuzoval na jedné straně dojemné nadšení z čehosi hezkého českého, na straně druhé rozpaky a zklamání z bezobsažnosti a nedotažené formy.
Články autora
- Téma 4. 11. 2011Prázdnota a strnulost v bílém potoce
- Téma 10. 10. 2011Alois Nebel: Přehlídka působivých ilustrací
Že je za sychravého počasí krajina Jeseníků chmurná, o tom není pochyb. Kdyby měl být debut režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel kreslenou pohlednicí temně melancholických atmosfér, asi by mu nebylo co vytknout.
- Téma 30. 5. 2011Odcházení: Událost jen mimo kinosály
Filmový debut bývalého prezidenta Václava Havla se stal podle očekávání společenskou událostí sezony. Její ohnisko se však přesunulo mimo kinosály a rozjařená debata filmových kritiků, politických řečníků a zainteresovaných intelektuálů film samotný upozadila, jakkoli se tomu snaží v rozvitých sentencích interpretační mánie vyhnout.