Václav Trégl

7.2
Václav Trégl

Václav Trégl se narodil 10. prosince 1902 v Bělé pod Bezdězem do rodiny zednického mistra. Již v patnácti letech začal hrát ve studentském ochotnickém kroužku ve svém rodišti a později i na reálném gymnáziu v Mladé Boleslavi. Po maturitě se rozhodl pro studium herectví a nastoupil na dramatické oddělení Státní konzervatoře hudby v Praze, kde studoval v letech 1920 až 1924. Během studií se seznámil s budoucími významnými osobnostmi českého divadla, což ovlivnilo jeho další kariéru.

Začátky divadelní kariéry

Po absolvování konzervatoře působil krátce v pardubickém Východočeském divadle a ve společnosti Karla W. Černého. V roce 1927 se připojil k Uměleckému studiu Vladimíra Gamzy, kde se setkal s avantgardními přístupy k divadlu. Následující rok strávil v Moderním studiu Jiřího Frejky, kde se podílel na experimentálních inscenacích, které formovaly jeho herecký styl.

Osvobozené divadlo a spolupráce s Voskovcem a Werichem

V roce 1929 se stal členem Osvobozeného divadla, kde působil až do roku 1935. Zde vytvořil řadu nezapomenutelných komických postav po boku Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Jeho specifický herecký projev, charakterizovaný vytřeštěným výrazem a osobitým humorem, se stal nedílnou součástí úspěchu tohoto divadla.

Divadlo Vlasty Buriana a válečná léta

Po odchodu z Osvobozeného divadla v roce 1935 přijal angažmá v Divadle Vlasty Buriana, kde působil až do roku 1942. Zde pokračoval ve ztvárňování komických rolí a stal se oblíbeným hercem pražského publika. Během nacistické okupace krátce působil v Intimním divadle Jana Dohnala, kde mimo jiné pomáhal převést rozhlasovou inscenaci "Broučci" na divadelní prkna.

Poválečná divadelní činnost

Po druhé světové válce obnovil spolupráci s Janem Werichem v Hudebním divadle Karlín a později v Divadle ABC. V letech 1955 až 1965 byl členem souboru Městských divadel pražských, kde pokračoval ve své herecké kariéře. I když se mu již nepodařilo navázat na předválečnou slávu, zůstal respektovaným a oblíbeným hercem.

Filmová kariéra

Václav Trégl se objevil ve více než 150 filmech a přes 20 televizních inscenacích. Diváci si ho pamatují z filmů jako "Císařův pekař – Pekařův císař", kde ztvárnil císařova sluhu, či "Marečku, podejte mi pero!", kde hrál otce hlavního hrdiny. Jeho filmografie zahrnuje širokou škálu postav, od komických figurek po charakterní role.

Osobní život a odkaz

Václav Trégl zemřel 11. února 1979 v Praze ve věku 76 let. Jeho herecký styl ovlivnil následující generace komiků a dodnes je považován za jednoho z předních představitelů české komediální scény.




Václav Trégl: Filmy a pořady 174



Dodatečné informace

Narození:
10. 12. 1902
Bělá pod Bezdězem, Čechy, Rakousko-Uhersko
Úmrtí:
11. 2. 1979
Praha, Československo