Miloš Kopecký

7.3
Miloš Kopecký

Miloš Kopecký se narodil 22. srpna 1922 v Praze. Pocházel z rodiny kožešníka Vladimíra Kopeckého a kloboučnice Marty Grimmové. Již od mládí projevoval zájem o divadlo a hudbu, což ho vedlo k angažmá v amatérských recitačních souborech. Během německé okupace Československa působil ve skupině mladých umělců Tvar. Na konci druhé světové války byl internován v pracovním táboře v Bystřici u Benešova, zatímco jeho matka zahynula v koncentračním táboře Osvětim.

Divadelní kariéra

Po válce zahájil profesionální hereckou dráhu ve studiu Větrník (1945–1946). Následně působil na různých pražských divadelních scénách, včetně Divadla satiry, Realistického divadla a Národního divadla. V roce 1965 se stal členem Divadla na Vinohradech, kde setrval až do konce své kariéry. Mezi jeho významné divadelní role patřil Harpagon v Molièrově "Lakomci" a profesor Higgins v Shawově "Pygmalionu".

Filmová kariéra

Miloš Kopecký debutoval ve filmu "Jan Roháč z Dubé" (1947). Během své kariéry často ztvárňoval záporné postavy s elegancí a šarmem. Výraznou roli kaplana Katze si zahrál ve filmu "Dobrý voják Švejk" (1956). V komedii "Limonádový Joe" (1964) exceloval jako pistolník Hogofogo. Další významnou rolí byla postava barona Gorce ve filmu "Tajemství hradu v Karpatech" (1981).

Televizní tvorba

V televizi se proslavil rolí doktora Štrosmajera v seriálu "Nemocnice na kraji města" (1977–1981). Jeho postava sarkastického lékaře si získala oblibu diváků a stala se jednou z jeho nejikoničtějších rolí. Dále účinkoval v televizních inscenacích, jako například "Poslední leč Alfonse Karáska" (1987), kde ztvárnil titulní roli.

Osobní život

Miloš Kopecký byl pětkrát ženatý, mimo jiné s herečkou Stellou Zázvorkovou. Trpěl maniodepresivní poruchou, kterou částečně přičítal traumatickým zážitkům z války a ztrátě matky. Navzdory osobním obtížím pokračoval v bohaté herecké kariéře až do své smrti 16. února 1996 v Praze.

Ocenění a uznání

Během své kariéry získal řadu ocenění za své herecké výkony.




Miloš Kopecký: Filmy a pořady 383




Dodatečné informace

Narození:
22. 8. 1922
Praha
Úmrtí:
16. 2. 1996
Praha

Další články

  1. „A najednou z toho bylo něco úžasnýho.“ Proslulá filmová výtvarnice Ester Krumbachová byla na ostatní stejně náročná jako na sebe
    23. 4. 2022
    „A najednou z toho bylo něco úžasnýho.“ Proslulá filmová výtvarnice Ester Krumbachová byla na ostatní stejně náročná jako na sebe

    Nakladatelství UMPRUM představilo v první polovině letošního dubna publikaci s prozaickým titulem Ester Krumbachová. Obsáhlá kniha vznikala několik let z nalezené pozůstalosti originální a významné tuzemské výtvarnice, scenáristky a režisérky. Ta se kromě jiného podílela na řadě filmových skvostů nejen československé nové vlny. Knihu sestávající z esejistických textů a archivních materiálů si na Kinoboxu podrobně představíme v následujících týdnech. Pojďme se však nyní zaměřit na život a dílo Ester Krumbachové, která stále zůstává pozapomenutá.

  2. Kapři, vodníci, smrt na place a látka pro Hollywood. Populární komedie Václava Vorlíčka se vrací do kin
    27. 3. 2022
    Kapři, vodníci, smrt na place a látka pro Hollywood. Populární komedie Václava Vorlíčka se vrací do kin
  3. Kamil Fila o epidemických filmech, zvláštním smutku, vlaku myšlenek a vitamínu D3
    27. 4. 2020
    Kamil Fila o epidemických filmech, zvláštním smutku, vlaku myšlenek a vitamínu D3
  4. Klidná alternativa do nejisté doby. Vysílat začne televizní kanál ČT3
    20. 3. 2020
    Klidná alternativa do nejisté doby. Vysílat začne televizní kanál ČT3
  5. Nejen král zábavy a Valachů. Čím za svou kariéru překvapil čerstvý sedmdesátník Bolek Polívka?
    31. 7. 2019
    Nejen král zábavy a Valachů. Čím za svou kariéru překvapil čerstvý sedmdesátník Bolek Polívka?
  6. Krakonoš František Peterka slaví dnes 90 let! STS Chvojkovice Brod gratuluje!
    17. 3. 2012
    Krakonoš František Peterka slaví dnes 90 let! STS Chvojkovice Brod gratuluje!

    Celý život o sobě tvrdil, že nechtěl být hercem, že ho všechno táhlo ke sportu a olympijským hrám zejména. Přesto se roku 1940 přihlásil ke studiu na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Studia přerušená totálním nasazením během okupace mohl dokončit až v roce 1946 u profesorů Plachého, Salzra a Iblové. Začínal v divadle v Uherském Hradišti, dva roky působil v Olomouci a potom na dlouhá léta zakotvil v libereckém Divadle F. X. Šaldy

  7. Bohdalka se lepí na paty!
    2. 5. 2011
    Bohdalka se lepí na paty!