Být ženou v branži, kde se chlapi s žílami na bicepsech ohání velkými kvéry a cedí drsné hlášky směrem k protivníkům, jež se chystají oddělat, není jednoduché. Maskulinní osmdesátá léta, kdy kinematografie jako čelní hvězdy uznala Arnolda Schwarzeneggera a Sylvestera Stalloneho, přesto otevřela prostor také hrdinkám, které nemohou čekat na pomocnou ruku. Silné ženy v akčních filmech, ať už těch dobrodružných, hororových či komediálně laděných, v některých případech ještě nesetřásly sexuální objektivizaci, ale mužům to dokázaly nandat a obstarat i lidštější, empatický přístup.
Články 11
Jméno Sergia Leoneho je spojené především s klíčovými díly spaghetti westernů, jejichž kvality dalece přesáhly brakové rámce svého žánru a zařadily se mezi nejobdivovanější tituly všech dob. Hodný, zlý a ošklivý (1966), Tenkrát na Západě (1968) nebo také mafiánský román Tenkrát v Americe (1984) se pravidelně objevují v žebříčcích nejlepších filmů, Leone však mohl svou poměrně skromnou filmografii rozšířit i o příspěvek v žánru, který bychom od něj nejspíš nečekali – totiž z komiksu.
Skotský herec Robbie Coltrane, proslavený především rolí Hagrida ve filmové sérii Harry Potter, v pátek odpoledne zemřel ve věku 72 let.
Existují filmy kanonické, kultovní či oscarové. Najdeme také ty ryze nepovedené či mizerné tím vtipným způsobem, že si je půlnoční publikum zamilovalo. A pak jsou tu Hvězdné války podle Turka, jak zní jeden z rozkošných českých názvů legendárního tureckého díla, které v kinematografii dodnes představuje cosi neobvyklého. Tento 40 let starý fantom kultovních škvárů totiž proslul hlavně tím, že tvůrci pro nedostatek financí kradli hudbu i samotné záběry ze slavných hollywoodských trháků.
I ty nejepičtější příběhy, odehrávající se v průběhu mnoha desítek let, nemusí končit happy endem. Platí to i pro filmovou adaptaci knihy Edgara Rice Burroughse, s níž Hollywood zápolil celých osmdesát let. Roku 2012 konečně dorazil do kin snímek John Carter: Mezi dvěma světy, který byl obřím kasovním propadákem a na který se dnes můžete podívat od 22:30 hodin na Nově.
Premiéra jednoho z nejočekávanějších a produkčně nejobjemnějších filmů posledních let je za dveřmi. Adaptace románu Franka Herberta od kanadského režiséra Denise Villeneuvea ohromí moderním audiovizuálem a novou autorskou vizí, ovšem současně bude stát na ramenou dvěma předchůdcům, kteří „nezfilmovatelnou“ a obsáhlou knižní předlohu adaptovali po svém. Pojďme si je nyní připomenout.
Dnes večer si v televizi můžete připomenout nekorektní komedii Méďa režiséra, scenáristy a herce Setha MacFarlanea. Pojďme si snímek z roku 2012 připomenout v dobové recenzi. PŮVODNÍ TEXT Z ROKU 2012: Malý John nemá žádné kamarády. Když kluci ze sousedství kopou do malého žida, s Johnem se nechce kamarádit ani ten žid. K vánocům dostane John plyšového medvěda Teda/Méďu a přeje si z celého srdce, aby ten medvěd ožil a byl navždycky jeho kamarád. A také se to splní!
Bude to osm let, co se do kin podíval marvelácký "Thor" v podání Chrise Hemswortha. Dnes večer si první film s tímhle superhrdinou můžete dát v televizi a při té příležitosti otevíráme původní recenzi z roku 2011. PŮVODNÍ TEXT: Thor má horkou hlavu, která ho srazí z nebes mezi obyčejné smrtelníky. Marvel oživuje svého dalšího slavného hrdinu, tentokrát v režii „shakespearovského“ Kennetha Branagha. Start nové série, nebo průšvih žadonící po restartu jako Hulk?
Osmdesátá léta žánru sci-fi přála. Zatímco dnes se do podobných vod pouštějí jen ti nejodvážnější (a ještě jim zpravidla studio nedá tolik peněz, kolik by bylo třeba), v osmdesátých letech na sci-fi opravdu nikdo nešetřil.
Náš seriál věnovaný filmové hudbě končí a s ním je tu dávka posledních slavných fláků, které milujeme nebo i nesnášíme, ale které se kromě kinematografie zapsaly i do historie hudebního průmyslu.