Vznik sedmi snímků podpořili radní Státního fondu kinematografie ve výzvě na výrobu celovečerního filmu. Rozdělili mezi ně celkem 62,5 milionu korun. Vybírali celkem z 27 přihlášených projektů. Podívejte se, komu nakonec přiklepli peníze a kolik.
Články 16
Režisér Tomáš Mašin má za sebou spíše efektní, ale prázdně pozérské filmy jako Tři sezóny v pekle nebo Wilsonov. Z žádného z nich není cítit vnitřní důvod, proč vznikly. Tento drajv se nejspíš bude týkat jeho dlouho připravovaného projektu o bratrech Mašínových, s nimiž je vzdálený příbuzný. V mezičase však vzniknul ještě snímek Němá tajemství, který je zcela neakční, velmi intimní a stojí na niterných pocitech.
Po druhé sérii Černých vdov a Zákonech vlka představila televize Prima další dvojici seriálových kriminálek, které dokonce sdílejí ústřední hrdiny a hrdinky. Bohužel však nejde říct, že by se toto propojení projevilo třeba budováním hlubších charakterů nebo nedejbože kvalitní kriminální minisérií.
Jubilejní 30. ročník Českého lva patřil hlavně tvůrcům snímku Il Boemo, kteří kromě řady technických kategorií uspěli i v hlavních disciplínách nejlepší film a režie. Vedle Il Boema se prosadil i debut Vojtěcha Maška Arvéd pojednávající o pražském okultistovi a na mobilní telefon natočený BANGER. Adama Sedláka, který uspěl ve dvou kategoriích.
Dnes večer se budou v pražském Rudolfinu udílet jubilejní třicátí Čeští lvi. Která díla mají nejvíc šancí ocenění získat? Představujeme žhavé adepty, mezi nimiž nechybí dva celovečerní hrané debuty, snímek natočený na mobil, historické drama v italštině nebo v zahraničí ověnčený film slovenské režisérky.
Ceny české filmové kritiky za rok 2022 znají své vítěze. Snímkem roku je Arvéd, který navíc získal další dvě ceny. Dohromady třikrát uspěly i počiny Michala Blaška, který se stal objevem roku díky filmu Oběť a minisérii Podezření. Všechny ceny byly vyhlášeny na slavnostním večeru v pražském Divadle Archa. V přímém přenosu České televize ho moderovali herci Tereza Dočkalová a Jiří Panzner.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace jubilejního 30. ročníku Českého lva. Podobně jako v případě Cen české filmové kritiky mají nejvíce šancí na úspěch snímky Arvéd (12 nominací), Il Boemo (11), následované titulem BANGER. (8) a filmem Terezy Nvotové Světlonoc (7), který naopak Česká filmová kritika naprosto opomenula. Čeští lvi se budou udílet 4. března v pražském Rudolfinu.
Loni vstoupilo do českých kin 76 českých a koprodukčních snímků. Po redakční a šéfredaktorské topce představujeme patnáctku titulů, které byly nejvíce vyzdvihované uživatelkami a uživateli Kinoboxu a tuzemskou kritikou. Jde o mimořádně pestrý mix, který nemá v naší porevoluční kinematografii obdoby.
Ceny české filmové kritiky představily nominovaná díla, z nichž kritičky a kritikové vyberou vítěze, které ocení na galavečeru 4. února. Nominace se dočkalo celkem sedmnáct snímků, po čtyřech želízcích v ohni mají Arvéd, BANGER. a Il Boemo, které se do výročních anket tuzemských publicistů a kulturních médií na sklonku loňského roku často dostávaly.
V roce 2022 bylo v českých kinech uvedeno téměř 350 filmů. Vyznat se v tomto množství je nemožné i pro profesionály, kteří chodí na několik projekcí týdně. Následující žebříček pomáhá k nejrychlejší možné orientaci, co vám mohlo uniknout a co má smysl dohánět.