Režírovat zvířecí herce je náročnou řeholí a možná i tato skutečnost brání Disneymu, aby nové Lví krále neodjel natáčet rovnou na safari, a raději je nechává zaobalené ve fotorealisticky renderovaném počítačovém prostředí. Podobný osud může reálně potkat také kolouška Bambiho, jehož Disney dle oblíbené knižní předlohy Felixe Saltena z roku 1923 převedl do celovečerní animované podoby před dvaaosmdesáti lety. Autorská práva na tragický i vzletný příběh divočiny nyní propadla do veřejného vlastnictví a vedle výsměšného hororu se dočkáme i živé francouzské verze Bambi: Příběh života z lesů (Bambi, L'histoire d'une vie dans les bois) se skutečnými zvířaty, již natočil Michel Fessler a kterou v českých kinech uvidíme od 24. října.
Články 10
Ach Disney, kdy se poučíš? Kdysi neomylná sluj dětských animáků s nadčasovou hodnotou zběsile předělává svá kanonická díla a stále víc lidí si kriticky všímá, že progresivní liberalismus dřívější nadčasovost zásadně proměnil. Lví král (The Lion King) stojí přece jenom stranou politických či ideologických konfliktů, ale nadcházející prequel jeho fotorealistické předělávky z roku 2019, který se chystá plenit kina od 19. prosince pod názvem Mufasa: Lví král (Mufasa: The Lion King), to přesto schytává ze všech stran. Nově vydaný trailer totiž dle fanoušků boří dosavadní mytologii a vznikl jako vizuálně ošklivá pračka na snadné peníze.
Lví král (The Lion King) nevznikal jako favorit studia Disney. Myšák Mickey soustředil mnohem víc pozornosti a energie do prestižní Pocahontas, jež byla uvedena o rok později a vznikala paralelně. Málokdo tedy dopředu tušil, že právě z pohádky o lvím Hamletovi rozezvučené Eltonem Johnem a Hansem Zimmerem se stane jistě komerční a nejspíš i kvalitativní vrchol Disneyho renesance, který už žádný další ručně animovaný snímek nedorovnal a pravděpodobně nedorovná. Od premiéry Lvího krále uplynulo 30 let.
Hrané a počítačově generované verze Disneyho renesančních animáků jsou vrcholným symbolem hollywoodské vyprahlosti. To není zrovna kontroverzní názor, vždyť na internetu se s ním setkáváme v každé diskuzi. A následně se nechápavě škrábeme na hlavě, protože i přes pár individuálních přešlapů se tyto filmy stále setkávají s velkým a vřelým zájmem „mlčící většiny“. Filmaři pak mají dobrý důvod otočit k hlasitým diskutérům záda a počítat dolary. Režisér oscarového dramatu Moonlight Barry Jenkins, jenž má na svědomí prequel Lvího krále Mufasa (Mufasa: The Lion King) s miliardovými ambicemi, ale hluchotu předstírat neumí.
Disney má hodně obsáhlý filmový registr, přičemž málokterá položka je cennější než Lví král (The Lion King). Klasický animák z roku 1994 se na oscarové hudbě Hanse Zimmera prodral k tržbám ve výši 960 milionů dolarů a z dorůstajícího lva Simby, jehož otce a krále africké savany Mufasu připravil o život jeho lstivý bratr Scar, učinil jednoho z nejmilovanějších protagonistů animované historie. Fotorealistický remake od režiséra Jona Favreaua (Iron Man) z roku 2019 látku aktualizoval a navzdory rozpačitým recenzím vydělal 1,6 miliard dolarů. Disney s oceňovaným filmařem Barrym Jenkinsem (Moonlight) na pět let starý snímek navazuje dějovým předchůdcem Mufasa: Lví král (Mufasa: The Lion King), který se v první upoutávce nesnaží o absolutní realismus a oživuje muzikálové ladění originálu.
Společnosti Disney vůbec nevychází poslední filmové a seriálové projekty, které ve velkém prodělávají a sbírají až nenávistné ohlasy. A to se ještě chystá hraná verze Sněhurky, které zadělávají na problémy třeba smělá prohlášení její představitelky Rachel Zegler o zastaralosti předlohy. Řešením má být nicméně další hraný remake, tentokrát populárního animáku Na vlásku z roku 2010. V hlavní roli princezny Lociky by si mnozí přáli vidět Florence Pugh, Disney pak dle nových informací na režisérský post lanaří slavného Baze Luhrmanna.
Předělávka klasického animáku Lví král vydělala roku 2019 ohromné peníze a na druhém díle, který se zaměří na život krále Mufasy, momentálně pracuje renomovaný režisér Barry Jenkins (Moonlight). Prezident Walt Disney Pictures Sean Bailey přitom pro New York Times prozradil, že daný svět skýtá potenciál pro mnohem větší filmovou sérii.
Hraná předělávka slavného animáku Malá mořská víla vstoupí do českých kin 25. května, ale psalo se o ní dlouho dopředu. Společnost Disney pokračuje ve svém lukrativním, byť veřejně často kritizovaném trendu hraných remaků, přičemž vášně vzbuzovalo hlavně obsazení černošské herečky a zpěvačky Halle Bailey do titulní role. Právě její výkon se přitom po světové premiéře nejvíc vyzdvihuje.
Již tradiční D23 Expo proběhlo o uplynulém víkendu v americkém Anaheimu a Walt Disney Studios na něm představilo své plány nejen pro kina, ale i pro službu Disney+ na následující dva roky.
Největší současné studio Disney odhalilo plány pro zásobování své streamovací služby Disney+, které se týkají především Marvelu, Star Wars a Pixaru. Můžeme se těšit na opravdu hutnou nadílku originálních sérií a filmů.