Advent už čeká na zapálení první svíčky a vánoční čas bude jako každoročně také obdobím specifické odrůdy kinematografie, jíž můžeme říkat Hallmark Movies. Doba rodinné pohody a sounáležitosti přeje zápletkám o všemožných žánrových základech a na tuzemských streamovacích službách či v současné nabídce kin nalezneme vánoční filmy nejen romantického ražení. Těchto dvanáct doporučených titulů z poslední dekády se může strefit do nálady širokému spektru diváků a divaček, pokud na svátky chtějí vidět třeba horor nebo zhulenou komedii Setha Rogena.
Články 8
Blíží se vánoční svátky, což znamená jediné – svátečně laděné snímky na všech stanicích a platformách. Vznik vánočních filmů je zvláště v USA skutečným fenoménem a například jen stanice Hallmark jich každý rok natočí téměř padesát! Navíc se tento trend v posledních letech prosazuje i v naší filmové tvorbě.
Vánoce jsou za dveřmi a leckdo si s tímto obdobím spojuje čas klasických kýčovitých filmů s červeným dědulou v hlavní roli, kterými nás krmí průměrná americká filmová produkce. Jaký je ale skutečný smysl vánočních filmů?
PŮVODNÍ TEXT Z ROKU 2018: Pokud vás film The Florida Project (2017), snímek zachycující letní dobrodružství několika dětí na Floridě, podle traileru nezaujme, nenechte se tím, prosím, odradit a i tak si na to zajděte. Přišli byste totiž o opravdu unikátní dílo plné naprosto nepochopitelně skvělých hereckých výkonů, jejichž většinu vám zprostředkují neherci nebo prvoherci. Protože snad jen dvě jména či obličeje vám mají šanci něco říct.
PŮVODNÍ TEXT Z ŘÍJNA 2018: Paul Dano už dlouho patří k mým oblíbeným hercům. Až na pár výjimek znám celou jeho filmografii. Nejvíc se mi líbil ve filmech Až na krev (2007), Zmizení (2013), Love & Mercy (2014), Malá Miss Sunshine (2006). Ale hraje skvěle i v lehčích žánrech jako třeba Zatím spolu, zatím živi (2010) nebo Ruby Sparks (2012). Takže když jsem dostala příležitost jít si poslechnout o jeho zkušenosti jako prvorežiséra, a navíc si pak s ním i popovídat a zeptat se ho na pár otázek, zajásala jsem.
Na filmu V pasti času (2018) je dobře vidět, že není "černý film" jako "černý film". V pasti času režírovala uznávaná režisérka afroamerického původu Ava DuVernay, žena, která je mi dokonce v něčem inspirací.
Ve filmu Oni 2: Noční kořist (2018), se podruhé setkáme s třemi vrahy, kteří skrývají své obličeje pod plátěným pytlem, maskou pin-up girl a panenky. První film s nimi mě docela bavil, takže jsem se na pokračování těšila.
V některých recenzích se zmiňuje, že tento snímek je žánrově jen těžko zařaditelný. Rotten Tomatoes ho uvádí jako horor/drama/mystery, IMDB coby horror/thriller a Wiki ho škatulkuje jako psychologický horor. Ale pro mě to bude jednoznačná hororová komedie. A zatraceně povedená.