Když dáte dohromady naditou akci filmu Černý jestřáb sestřelen a psychologickou intenzitu titulu Smrt čeká všude, možná vám vyjde Warfare. Nadcházející válečná kronika americké nezvané návštěvy v Iráku od režisérů Alexe Garlanda a Raye Mendozy se opírá o rozostřenou a traumatizovanou paměť veteránů, kteří málem padli za pomíjivé ideály své vlasti. Joseph Quinn, Will Poulter či Cosmo Jarvis v prvním traileru bojují o přežití v obklopení nepřátel za pomoci průzkumného dronu, z čehož Garland za přispění přímého pamětníka Mendozy hodlá udělat zásadní válečnou výpověď dekády.
Články 17
Tady se bude americká historie psát krví. V polovině devatenáctého století se bezohledně sešité Spojené státy změnily ve vřesoviště pohřbených iluzí o vysněné krajině, kde se hlava nehlava mlátili ideologie, pozemkové nároky a hlavně původní obyvatelé s migrujícími vlnami z východu. Netflix 9. ledna naráz uvede šestidílnou minisérii Kdysi dávno v Americe (American Primeval) od režiséra drsného akčňáku Na život a na smrt a scenáristy Revenanta, která v traileru nechává skvělé herce bezmezně divočit během násilného dobývání země, příznačně nazvané Divoké západ.
Doba prestižních filmových cen je tady a jako jedny z prvních vykopávají své nominace Zlaté glóby, které jsou považovány za druhé nejprestižnější ocenění hned po Oscarech. Vítězové proto mohou velmi napovědět, kdo si nakonec odnese i věhlasnou zlatou sošku. Kdo má letos nejvíce želízek v ohni?
Každoroční oslava televizní tvorby v podobě vyhlašování cen Emmy letos přinesla jeden tučný rekord. Favorizovaná historická série Šógun (Shogun) v produkci FX Networks, která měla v rukávu hned 25 nominací, se v součtu radovala osmnáctkrát – čtrnáct výher si připsala minulý týden v předskokanovi Creative Arts Emmy, v hlavních kategoriích uspěla čtyřikrát. Stala se v tomto ohledu nejoceňovanější televizní sezónou historie před Johnem Adamsem z roku 2008. Z dalších želízek, které jsou u nás dostupné na Disney+, se výherních ovací dočkaly také seriály Medvěd (The Bear) či Základka Willarda Abbotta (Abbott Elementary).
Pravděpodobně nejlepší seriál letošního roku, emočně vypjatý, pletichářský i pekelně surový Šógun (Shōgun) z období feudálního Japonska nezůstane u jediné série. Tvůrci sice stihli adaptovat celou knižní předlohu Jamese Clavella, která se na televizní obrazovky dostala už roku 1980 ve verzi s Richardem Chamberlainem, ale famózní úspěch na službách Hulu a Disney+ i skvělé kritické přijetí okamžitě rozdmýchaly plány pro dvě navazující sezóny. Ta první se má dle herce a producenta Hiroyukiho Sanady, jenž rovněž dbá na lokální autenticitu, začít natáčet už příští léto. Absenci románové předlohy prý vyváží členitá a vzrušující historie regionu.
Po roce se budou opět předávat prestižní Primetime Emmy zaměřené na televizní a streamovací projekty. I když – opravdu po roce? Nominace za rok 2023 se loni také objevily v polovině července, avšak plánovaný slavnostní ceremoniál musel být kvůli hollywoodským stávkám přesunut z tradičního zářijového termínu až na leden. Naposledy se tedy ceny rozdaly před pouhými šesti měsíci a už tu máme další nominace pro milovníky statistik.
Jednou a dost. Takový byl původně plán kabelovky FX s velkolepou historickou minisérií Šógun (Shogun). Adaptace věhlasného románu od Jamese Clavella se ale stala jedním z největších hitů v historii stanice a slaví ohromný úspěch jak u diváků, tak u kritiků. Už nyní je jasné, že na prestižních oceněních typu Emmy či Zlaté Glóby o novince hodně uslyšíme. Je jen otázkou, v jaké kategorii. Z původní minisérie se totiž nejspíš nakonec vyklube klasický seriál, jenž přesáhne původní zdrojový materiál.
Africká audiovizuální estetika v Hollywoodu expanduje nejen zásluhou marvelovek jako Black Panther, ale také díky ghanskému všestrannému umělci jménem Blitz Bazawule. Hudební producent a písničkář režíroval svůj první celovečerní film roku 2018, podílel se na vizuálním hudebním albu Beyoncé Black is King a loni uvedl svůj muzikálový remake Purpurová barvy (The Color Purple) v produkci Oprah Winfrey a Stevena Spielberga. Warner Bros. nyní získalo práva na jeho vlastní scénář s pracovním názvem Black Samurai o legendárním africkém válečníkovi Yasukovi, jenž v 16. století sloužil pod japonským vladařem Oda Nobunagou.
Televizním světem momentálně hýbe Šógun (Shogun) na Disney+ a také netflixovská adaptace pompézního sci-fi románu Problém tří těles (3 Body Problem) od čínského spisovatele Liou Cch´-sina. První osmidílná sezóna od tvůrců Hry o trůny (Game of Thrones) Davida Benioffa a D.B. Weisse rozkrývá následky osudové fiktivní zvratu z 20. století, který má vliv na kompletní časoprostor. Temný a znepokojivý příběh se vyznačuje i šokujícími sekvencemi, jež někteří přirovnávají ke slavným twistům Hry o trůny, přičemž vůbec největší zápletka se odehrála ještě před premiérou v zákulisí.
Hvězda aktuálně trendujícího seriálu Šógun (Shōgun) z období feudálního Japonska stála o roli, která by jí svým způsobem naháněla strach. Jednatřicetiletá herečka, zpěvačka a tanečnice Anna Sawai ji nalezla v urozené překladatelce Lady Mariko, založené na skutečné ženě z počátku 17. století jménem Hosokawa Garasha. Novozélandská rodačka s japonskými rodiči přijímá za svůj výkon čerpající z divadelních tradic samou chválu, a jelikož seriál na Disney+ si po čtyřech odvysílaných epizodách vede ve všech směrech fantasticky, věhlas a možnosti Sawai se pravděpodobně rozšíří.