Zajímavosti 182
- První den hlavního natáčení celé postprodukci požehnali maorští starší při oficiálním obřadu ve Wellingtonu na Novém Zélandě.
- V lednu 2001 (10 měsíců před premiérou) byla spuštěna oficiální internetová stránka Pána prstenů, která zaznamenala 41 milionů přístupů za první týden.
- Točilo se 24 kamerami.
- Elfská devítka, kterou si představitelé společenstva nechali vytetovat, je originál od Alana Leeho vytvořený speciálně pro tuto příležitost.
- Před natáčením herci podstoupili dvouměsíční trénink, kde se učili správný přízvuk pro svou postavu, elfštinu, vystupování, techniku boje atd.
- Na filmu pracovalo kolem 200 animátorů.
- Andy Serkis byl původně přijat na 3 týdny práce, přičemž když mu jeho agent volal, ptal se, jestli má zájem o namluvení Gluma.
- Viggo Mortensen neustále chodil za snénáristy s novými nápady pro svou postavu a přiváděl je tím pomalu k šílenství.
- Scéna na Elrondově radě, kdy Frodo vstane a řekne: "Já ho vezmu. Odnesu Prsten do Mordoru," když všichni ostatní řvou a halekají na sebe, nebyla původně ve scénáři. S tímto nápadem přišel Sean Astin (Sam).
- Každá stránka scénáře představuje průměrně 1 minutu filmu. Průměrně však Peter Jackson natáčel tolik metráže, že každá stránka mohla na plátně vyplnit 15 minut.
- Na natáčení se přijel podívat i sir Edmund Hillary, slavný novozélandský horolezec, který se 29.5.1953 spolu se svým kolegou stal prvním člověkem, který dosáhl vrcholku Mount Everest, a který je vyobrazen na autralské pětidolarovce.
- Vypuklo vzbouření technického štábu, který se sešel k hlasování o tom, zda natáčení zastavit. Producenti reagovali mírným zvýšením platu za přesčasy a štáb pokračoval dál ve svém dvacetihodinovém pracovním tempu.
- Při typickém natáčení to vypadá tak, že jakmile je rozebraná scéna, již není návratu. Není čas ani peníze znovu nastavit kameru a sehnat tým. U Pána prstenů tomu bylo jinak. Scény se stavěly, herci a technický personál svolával a sekvence přepisovaly. Někdy k tomu došlo pár dnů či týdnů po prvním natáčení, jindy to však bylo o několik měsíců či dokonce let později, kdy se herci na Nový Zéland vraceli na dotáčky.
- Sean Astin (Sam) si na Nový Zéland přivezl 37 knih a hodiny v maskérně využíval k četbě. Kdežto Elijah Wood (Frodo) raději poslouchal hudbu, čímž přiváděl k šílenství Iana McKellena (Gandalf).
- Manželka Seana Astina Christine pomáhala během natáčení dobrovolně ve střižně.
- John Rhys-Davies měl takové problémy s make-upem, že nezvyklé množství práce musel odvést jeho doubler Brett Beattie, až se uvažovalo, zda jej s Johnem neuvést v titulcích společně jako představitele Gimliho.
- Ngila Dickson, která získala Oskara za kostýmy k Pánovi prstenů, předtím pracovala na seriálech jako FreaksXena a Herkules.
- Původně byl film rozdělen do 2 filmů, nikoliv 3. Tehdejší studio se domnívalo, že by dokonce stačil i jeden.
- Pracovní název filmu byl "Jamboree".
- Než Sean Astin dostal roli Sama, Pána prstenů nikdy předtím nečetl, dokonce o něm ani neslyšel, přestože vystudoval angličtinu na univerzitě.
- Aby měl Legolas vysoké čelo, musel si jeho představitel Orlando Bloom vyholit vlasy.
- Aby Liv Tyler (Arwen) mohla v jedné scéně zpívat v elštině, chodila celý rok na hodiny zpěvu.
- Viggo Mortensen (Aragorn) si na natáčení dovedl vlastního koně.
- Syn Vigga Mortensena (Aragorn) si zahrál v jedné bojové scéně skřeta.
- Všechny 3 díly se točily zároveň a ne postupně, takže režisér Peter Jackson musel některé své pravomoci předat spolurežisérům.
- Na natáčení se sjížděli lidé z celého světa, kteří chtěli pomáhat zadarmo.
- Režisér se snažil obsadit film nepříliš známými herci, aby diváci nemysleli víc na hvězdy než na postavy.
- Sepsání scénáře trvalo 3 roky.
- Společnost Miramax dala Peteru Jacksonovi za úkol, aby celého Pána prstenů vměstnal do jednoho filmu, přidal sex a další novoty nebo aby za 3 týdny našel někoho, kdo do filmu vloží 270 milionů dolarů a natočí to za své. Naštěstí do filmu investovalo studio New Line Cinema a díky tomu film vypadá tak, jak ho v dnešní podobě známe.
- O zrežírování LOTRa se ucházeli režiséři jako Steven Spielberg, Ridley Scott nebo John Boorman.
- Příběh Pána prstenů vlastně neměl být nikdy zfilmován. Tolkien totiž filmaře nemá moc v lásce - hlavně ty hollywoodksé. Ke změně názoru ho donutila až finanční tíseň.
- Filmaři použili na 1 000 speciálních efektů.
- Ve filmu účinkuje 20 000 komparzistů.
- Lístky na premiéru Pána prstenů se na černém trhu v Británii prodávaly za 5 000 liber.
- Hlas Prsteňa nadaboval Alan Howard.
- Rolu Saurona si zahral Sala Baker, člen štábu, meriaci cez 190 cm. Sauronova zbroj bola vyrobená v dvoch verziách - jedna kompletne kovová a druhá polyuretanová. Napasovanie na herca trvalo skoro dve hodiny.
- Když se Bilbo vydá na cestu z Hobitína, čeká Gandalf v jeho domku na Froda. Sedí před kamny, kouří dýmku a pronese: "Hádanky ve tmě". Je to odkaz na knihu Hobit, kde se ve stejnojmenné kapitole Bilbo zmocní prstenu.
- Ve francouzské verzi filmu jsou jména přeložena tak, aby zněla středověce. Thus, Frodo a Bilbo jsou „Frodon et Bilbon Sacquet“, Kraj „La Comté“, Rivendell "Fondcombe“, atd.
- Elfové mluví jazykem Quenya, fiktivním jazykem silně ovlivněným finštinou.
- V průběhu celé trilogie se měnila Legolasova barva očí z modré na hnědou. Kontaktní čočky nemohl Orlando Bloom nosit každý den, protože mu škrábaly rohožku. V některých záběrech mu proto byla barva změněna digitálně.
- Během pobytu společenstva prstenu v Lothlorienu se Boromir zmíní o tom, že jeho otec je vznešený muž (v angličtině „noble“). Boromirova otce Denethora hraje John Noble.
- Dva z prstenů (největší a nejmenší) jsou k vidění ve městě Nelson na Novém Zélandu.
- Celá trilogie byla roku 2005 dosazena na 9. místo mezi 100 Nejlepších filmů všech dob.
- O roli Aragorna se ucházeli Robin Atkin Downes a Jason Carter.
- O roli Gimliho se ucházeli Warwick Davis, Timothy Spall a Robert Trebor.
- Zasloužilý veterán filmového průmyslu Bob Anderson prohlásil, že Viggo Mortensen byl „nejlepší sermíř, kterého jsem kdy trénoval.“
- Viggo Mortensen souhlasil s natáčením, i když nikdy nepotkal Petera Jacksona a nečetl žádnou Tolkienovu knihu. Pro roli Aragorna jej přesvědčil jeho 11-ti letý syn Henry.
- John Howe navrhl Dno pytle tak, aby dokonale odpovídalo anglickému domovu, i když vlastně nikdy v Anglii nebyl.
- Předlohou pro Prsten byl svatební prsten koproducenta Ricka Porrase.
- Ian McKellen nečetl předlohu předtím než mu Peter Jackson nabídl roli Gandalfa. Jackson si ho získal svým nadšením.
- Elijah Wood nikdy nenosil plnou vestu z mithrilu, jen vrchní díl.
- Orlando Bloom strávil dva měsíce tím, že se se učil, jak zacházet s lukem.
- Baterii, která napájí světlo v holi Gandalfa při průchodu doly Morie, má Ian McKellen schovanou v plášti.
- Cate Blanchett strávila natáčením jeden měsíc.
- Když Gandalf bojuje s Balrogem, Ian McKellen ve skutečnosti hraje proti ping-pongovém míčku.
- Scéna, kdy Aragorn bojuje s Nazgúly se natáčela v první den. Je to také poprvé, co Mortensen drží v ruce meč.
- Po skončení natáčení koupil Viggo Mortensen koně, na kterém ve filmu jezdila Arwen a daroval jej dablérce Liv Tyler.
- Ian Holm byl Jacksonův horký kandidát na roli Bilba.
- Kdykoliv to bylo možné, snažila se kostýmní designérka Ngila Dickson o věrohodné zobrazení oblečení postav. Například vesta, kterou nosí Bilbo Baggins má mosazné knoflíky, jak se píše v knize Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky.
- Kaskadérka Lani Jackson dublovala za Arwen při bojových scénách, které však byly vystřiženy. Jackson se v trilogii několikrát objevil jako skřet.
- Ian McKellen si často utahoval z Iana Holma a tvrdil, že díky makeupu, který jej dělal starším se podobá matce Judi Dench.
- Když se Pippin ptá na druhou snídani, někdo po něm hodí jablko. Ten někdo byl Viggo Mortensen. Scéna se musela točit 16x a Billy Boyd věřil, že Mortensen si to užíval.
- Na začátku filmu, kdy Bilbo najde prsten, zařve Gollum „můj milášek“. Andy Serkis (představitel Golluma) nebyl toho dne na natáčení, a tak ho zastoupil Dominic Monaghan.
- Občas, při detailním záběru na prsten, můžete slyšet šeptající hlas. To Saruman říka jazykem Mordoru: „Jeden Prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže.“
- Na mnohé lokace se musel štáb dopravovat helikoptérou. Sean Bean má strach z létání. Při natáčení scény, kdy Společenstvo překračuje sněžné hory strávil každé ráno dvě hodiny šplháním na vrcholek hory oblečený již jako Boromir.
- Jedno ze slov, které Gandalf šeptá můře, když je polapen Sarumanem je „Gwaihir“, jméno orla, který pro něj přiletí.
- Vřískot Nazgúlú je ve skutečnosti hlas Frana Walshe, spoluautora scénáře a koproducenta filmu.
- Když příbuzní klepou Bilbovi na dveře, řekne: „Nejsem doma,“. „Nejsem doma“ je rovněž název kapitoly v knize Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky.
- Viggo Mortensen u sebe nosil meč i o přestávkách, aby nevypadl z role.
- Různé oční odstíny modré prozrazovali, jakého druhu elfové jsou. Elfové z Lothlorienu mají světle modrý odstín a elfové z Rivendellu odstín tmavě modrý.
- Skřeti pracující pod Železným pasem jsou ve skutečnosti zaměstnanci firmy WETA Workshop (společnost, která vyrobila kostýmy), kteří vyrábějí zbraně použité ve filmu.
- Cate Blanchett si dělala legraci, když řekla, že roli Galadriel vzala protože: „Jsem vždy chtěla mít špičaté uši.“
- Film obdržel jako první nominaci na Film roku od Amerického filmového institutu.
- Hlavní město Nového Zélandu Wellington změnilo při premiéře filmu svůj název na Středozem.
- Během filmového festivalu v Cannes roku 2001 bylo promítnuto dvacet minut z filmu. To bylo poprvé, kdy herci viděli kompletní záběry.
- Po skončení natáčení věnoval Peter Jackson jedny z prstenů použitý při natáčení Elijahu Woodovi a Andy Serkisovi.
- Christopher Lee často navštěvoval maskérnu a radil při vytváření vzhledu příšer. Je velkým znalcem Tolkienových knih.
- Mapa, kterou Gandalf zvedne při návštěvě u Bilba je reprodukcí Tolkienovi kresby pro knihu Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky.
- Během natáčení si Liv Tyler nechala své nasazovací elfské uši na kapotě auta. Když se k nim vrátila, byly již teplem značně zdeformované.
- Viggo Mortensen si během natáčení bojové scény uštípl zub. I přes mnohé protesty byl zavezen k zubaři a ještě téhož dne se vrátil k natáčení.
- Ve scéně, kdy se Nazgúlové snaží překročit řeku, vyřkne Arwen kouzlo, které však není přeloženo. Podle Encyclopedy of Arda Arwen říká: "Nîn o Chithaeglir lasto beth daer; rimmo nín Bruinen dan in Ulaer", což, zhruba přeloženo, znamená: „Vody Hithaegliru, slyšte mocná slova, spěchejte vody Bruinenu, smeťte Nazgúly“.
- Pro nahrávání hudby při útěku z dolů Morie byl využit Maorský choár.
- Pro vysokorozpočtový film je běžná účast dvou až tří štábů. Pán prstenů měl hned pět až sedm takových štábů.
- Pro Kraj bylo vyrobeno kolem 28 různých domků. Každý byl jiný.
- John Howe, jeden z největších znalců Tolkiena, sám navrhl podobu skřetů z dolů Morie.
- Doladění designu hobitích chodidel trvalo více jak rok.
- Společnost Weta Workshop vyrobila 58 miniatur, které byly tak velké a detailní, že se jim přezdívalo „bigatures.“
- Scénář byl přepisován téměř každý den po dobu 15 měsíčního natáčení. Mnoho návrhů pocházelo přímo od herců, když se sbližovali se svými postavami.
- Když společnost New Line Cinema pohrozila, že zruší natáčení na Novém Zélandu, tamní vláda zavedla novou daň.
- Dveře vedoucí do dolů Morie byly namalovány stejnou směsí, která se používá při malbě cedulí označujících ulice.
- Bylo vyrobeno celkem 28 kostýmů pro Nazgúly.
- Velký strom, který stojí nad Dnem pytle byl postaven speciálně produkčním oddělením. Každý lístek bylo potřeba ručně připevnit.
- Závěrečná scéna s útokem skřetů se točila při teplotách kolem 38 stupňů Celsia. Mnoho z komparzistů muselo být odvoláno kvůli vyčerpání.
- Někteří ze zákazníků v Hůrce používají při chůzi chůdy, aby zdůraznili výškový rozdíl mezi sebou a hobity.
- Hned první den natáčení si jeden z kaskadérů vymkl rameno při scéně, kdy hobiti padají z kopce ve snaze utéct před Nazgúly.
- Společnost New Line Cinema trvala na dvouminutovém úvodu. Co dostali, byl úvod trvající sedm a půl minuty.
- Pro Petera Jacksona bylo důležité získat dva nejvyhlášenější znalce Tolkiena Alana Lee a Johna Howa. Lee byl „vypátrán“ v malé vesnici Dartmoor v Anglii a Howe ve Švýcarsku.
- John Howe a Alan Lee (koncepční návrháři filmu) hrají v úvodu filmu dva z devíti králů lidí.
- Největší vliv při tvorbě soundtracku měla na Howarda Shora hudba Richarda Wagnera.
- Ian Holm (Bilbo) namluvil Froda pro pořad rádia BBC „Pán prstenů“ v roce 1981.
- Hudba Howarda Shorea nezapře svoji inspiraci ve tvorbě německého představitele hudební moderny Carla Orffa, jehož je Howard Shore velkým obdivovatelem.
- Postavu Saurona zahral 188 cm vysoký novozélandský kaskadér Sala Baker. Bola to pre neho prvá práca pre film a úlohy dostal aj v ďalších dvoch dieloch trilógie.
- Americký filmový inštitút (AFI) dosadil v roku 2007 film na 50. priečku medzi "100 Greatest movies of all time" a obsadil tiež druhé miesto medzi Top 10 najlepšími fantasy filmami. Prvé miesto získal Čaroděj ze země Oz (1939).
- Herec Lawrence Makoare si vo filme zahral vodcu Uruk-haiov, ktorého Aragorn v súboji zabije. Neskôr si zahral aj v Návrate Kráľa postavy vodcu orkov Gothmoga pri útoku na Minas Tirith a tiež Čarodejníckeho kráľa Nazgulov. Aj tu postavy, ktoré vytvoril zomreli.
- O úlohu Gandalfa mal záujem aj Sean Connery. Peter Jackson však jeho ponuku odmietol, pretože nechcel mať vo filme žiadnu veľkú hviezdu.
- Scéna v níž se Gandalf v Bilbově příbytku praští hlavou o strop, vůbec nebyla ve scénáři. Ian McKellen se omylem udeřil o kulisy a Jacksonovi se tak zalíbilo, jak McKellen scénu dohrál, že záběr ve filmu nechal.
- Ve filmu zemře celkem 118 postav.
- Kostýmní designérka Ngila Dickson měla k dispozici 40 švadlen, které ušily přes 19000 kostýmů.
- Orlando Bloom dostal roli Legolase dva dny po dokončení dramatické školy.
- Scéna, ve které se Sean Astin ocitne pod vodou se ve skutečnosti natáčela v suchém studiu.
- Během scény v obilném poli trpěl Dominic Monaghan sennou rýmou.
- Úvodní řeč Galadriel měl mít původně Frodo a pak Gandalf.
- Peter Jackson původně chtěl, aby Galadriel hrála Lucy Lawless a Arwen Uma Thurman. Bohužel obě dvě otěhotněly, takže to Jackson musel přeobsadit.
- O roli Froda se ucházel i Jake Gyllenhaal.
- Dominic Monaghan původně zkoušel roli Froda Pytlíka.
- Během Bilbovy narozeninové party můžeme v kapele spatřit Pippina, jak hraje na kytaru.
- Christopher Lee si v hotelu zabouchl do dveří ruku, čímž si ji zlomil.
- Viggo Mortensen, který mluví anglicky, španělsky a dánsky požadoval, aby Aragorn mluvil co nejvíce elfsky.
- Ian McKellen založil Gandalfův přízvuk na podobném, který měl J. R. R. Tolkien.
- Dvě děti Petera Jacksona jsou v titulcích uvedeny jako „rozkošné hobití děti“.
- John Rhys – Davis, který hrál trpaslíka Gimliho, je nejvyšším hercem ze Společenstva. Měří 185 centimetrů.
- Když se natáčela scéna, ve které Sam spěchá skrz řeku za Frodem, Sean Astin šlápl na střep ze skla, který trčel v řečišti. Pořezal se do nohy natolik, že musel být dopraven helikoptérou do nemocnice.
- U představitele Gimliho Johna Rhys – Daviese se objevila alergie na jeho mejkap.
- Orlando Bloom také neměl dvojínka, což se mu vymstilo, zlomil si žebro.
- Viggo Mortensen neměl dvojníka a dělal všechny nebezpečné kousky. V bitvách trval na tom, aby meč byl ze skutečné oceli, namísto výrazně lehčího hliníku.
- Sean Astin ztloustl kvůli roli Sama 14 kilo.
- Dominic Monaghan (Smíšek) nosil tukový oblek zhotovený z pěny. Každý den musel vypít nejméně tři litry vody, aby nebyl dehydratovaný.
- Každý den natáčení snědli členové štábu 1460 vajec.
- Původní nesetříhaná verze filmu měla 4,5 hodiny.
- Roli v trilogii odmítl Anthony Hopkins či Kate Winslet.
- Christopher Lee je jediným členem štábu, který se osobně setkal s J. R. R. Tolkienem.
- Christopher Lee si s J. R. R. Tolkienem za jeho života dopisoval. Tolkien vyjádřil přání, aby, pokud někdy dojde k natáčení filmu, hrál Lee Gandalfa. Nabídnuta mu však byla role Sarumana, kterou přijal.
- Gandalfa mohl hrát Tom Baker či Sam Neil.
- Natáčení všech tří filmů probíhalo současně. Točilo se celkem 274 dnů během 16 měsíců.
- Když se na internetu objevil 7. dubna 2001 trailer, byl během 24 hodin stáhnut 1,6 milionkrát.
- Novozélandská armáda byla objednána jako kompars pro dlouhou bitvu ve filmu, nakonec však musela zajišťovat mír ve Východním Timuru.
- Orlando Bloom nejprve zkoušel Faramira, nakonec však hrál Legolase.
- První studio, které vyjádřilo zájem o Jacksonův film byl Miramax, trval však na tom, aby to vše bylo v jednom filmu, což Jackson odmítl.
- Během filmování si krátila většina členů štábu i herců surfováním. Viggo Mortensen zažil jednoho dne ošklivý úraz, kdy si pohmoždil celou jednu tvář. Další den se to snažili napravit v maskérně pomocí škrabošky, avšak neúspěšně. Peter Jackson proto zvolil točit Mortensena jen z jedné strany. Ve scéně, kdy v dolech Moria najdou hrob Gimliho příbuzného, je Mortensen vidět jen z jedné strany v celé scéně.
- Celkový rozpočet všech tří filmů byl 300 milionů dolarů. K tomu je nutno připočítat dalších 200 milionů na propagaci a marketing.
- Skladatelé hudby většinou na filmu stráví šest až osm týdnů. Howard Shore na tom strávil dva roky.
- V Hobitíně je 47 komínů.
- Nátáčecí štáb čítal na 3000 lidí, z nichž více než 300 pracovalo v uměleckém oddělení.
- Zvuk trolů v jeskyni pocházel hlavně z tygrů, mrožů a koňů.
- Ačkoli úvodní scény Bilba Pytlíka se odehrávají v Hobitíně, Ian Holm ve skutečnosti na místě natáčení nebyl. Všechny jeho scény jsou udělány proti modré obrazovce.
- Na Nový Zéland byl dovezen velký počet vlasů pro paruky užité k filmu. Povětšinou pocházely od ruských žen, které si nechaly zaplatit za to, že byly ostříhány, aby měly peníze na jídlo.
- Dům Galadriel v Lothlorienu je největší zmenšeninou vytvořenou speciálně pro celou trilogii.
- Zatímco zbytek Společenstva se prodírá sněhem, Legolas jde po sněhu. To je podle informace v románu, že elfové jsou tak lehcí, že jsou schopni jít po sněhu, aniž by se propadali.
- Hobitín byl postaven rok předtím, než se začalo natáčet, aby místo vypadalo přirozeně: obydlené místo se skutečnými záhonky. Zeleň byla udržována tak, aby budila zdání, že je pasena ovcemi.
- Film se stal v Americe nejlépe vydělávajícím filmem po dlouhých 13 týdnů.
- Fanouškům byla nabídnuta šance být uvedeni v obrovitých závěrečných titulcích ve speciální edici za poplatek 40 dolarů.
- Odhaduje se, že Nový Zéland vložil do filmu 200 milionů dolarů. Vytvořil dokonce speciálního ministra pro Pána prstenů, který měl za úkol využívat veškeré ekonomické možnosti filmu.
- Prostředí natáčení bylo velikým lákadlem pro zloděje, minimálně tři lidé byli zatčeni za vloupání.
- Legolasovy šípy v závěrečné bitvě jsou udělány pomocí počítačové techniky. Nebylo fyzicky možné střílet je tak rychle ani pro nejlepšího lukostřelce na světě.
- Obří sekvoje v lothlorienském lese jsou vyrobeny z gumy.
- Ve skutečnosti byly postaveny dva domky Bilba Pytlíka. Jeden byl pro hobity, druhý o třetinu větší byl použit pro scény s Gandalfem.
- Na Bilbově narozeninovém dortu je přesně 111 svíček.
- Na Bilbově oslavě mělo být původně 144 hobitů, kvůli omezenému rozpočtu jich tam je nakonec „jen“ 100.
- Most v Hobitíně byl postaven armádou Nového Zélandu z polystyrenu.
- Daniel Day – Lewis odmítl hrát Aragorna. Hrát ho však chtěl Russel Crowe, ale nebylo mu to umožněno.
- Ačkoli se říkalo o Davidu Bowiem, že je horkým kandidátem na roli elfa Lorda Elronda, nakonec jej hrál Hugo Weaving.
- Elijah Wood dostal roli Froda tak, že se vystrojil během přestávky natáčení jiného filmu do kalhot a volné košile, zahrál si na hobita, jeho přítel George Huang jej natočil a poslal nahrávku Peteru Jacksonovi.
- Peter Jackson má vytetován elfský znak pro 10.
- Osm z devíti členů Společenstva dostalo malé tetování – elfský symbol pro 9. Devátý člen John Rhys – Davies to odmítl a poslal místo sebe dubléra. Tetování Orlando Blooma je možno vidět např. ve filmu Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly (2003).
- John Astin, otec Seana Astina si vyzkoušel roli Gandalfa.
- Pro roli Aragorna byl původně vybrán Stuart Townsend, ale byl po čtyřech dnech natáčení nahrazen Viggo Mortensenem, protože si Peter Jackson uvědomil, že by potřeboval staršího herce.
- Bylo vyrobeno 1000 úplných brnění, 2000 kaskadérských zbraní a dalších 48000 rekvizit.
- "Mám skvostné kostýmy. V jedné fázi jsem měl trochu starost, protože jsem trávil víc času v šatně než na scéně!", nechal se slyšet Hugo Weaving, představitel Elronda.
- Jako inspirace filmařům posloužili ilustrace Alana Lee a Johna Howea.
- Fyzickou přípravu herců na natáčení měl na starosti Bob Anderson, který je považován za legendu filmového průmyslu. Pohybuje se něm již čtyřicet let.
- Za trikovým provedením filmu stojí Jacksonova firma WETA Digital.
- Scenář na motivy knihy J.R.R. Tolkiena napsal Peter Jackson se svojí životní partnerkou Fran Walshovou a ve spolupráci s Philippou Boyens.
- Každé ráno museli představitelé hobitů absolvovat nandávání umělých chlupatých chodidel, kterých se během natáčení spotřebovalo 1600 (přičemž cena jednoho chodidla se pohybovala okolo 200 dolarů).
- Autorem hudby je Howard Shore, který byl za svou práci oceněn Oscarem.
- Titulní píseň "May It Be" nazpívala zpěvačka Enya za doprovodu Novozélandského symfonického orchestru.
- Při scéně, kdy umírá Boromir má představitel Aragorna na nohou něco, co vypadá jako obyčejné tenisky.
- V záběru Froda se Samem na poli u strašáka je vidět na horizontu vpravo nad dýmem z komína odlesk projíždějícího auta.
- Za představitele hobitů v záběrech z dálky zaskočili herci z řad liliputánů.
- Natáčelo se na Novém Zélandu.
- Režisér Peter Jackson se ve filmu mihne jako krkající pobuda s mrkví v Hůrce.
- John Rhys-Davies, který ztvárnil trpaslíka Gimliho ve skutečnosti měří 183 cm. Jeho proměna v trpaslíka denně zabrala maskérům 5 hodin.
- Představitelka elfky Arwen Liv Tylerová již odmala trpí fóbií z koní, a tak za ní ve scéně kde Arwen uhání před nazgúly zaskočila dublérka. Pro detailní záběry byl použit speciální trenažer.