Zajímavosti 226
- V prvním širokém záběru na můstek Vykonavatele jsou důstojníci v černých uniformách pouze v levé kabině posádky. Když však Vader prochází po velitelské lávce, vidíme pravou posádkovou kabinu, ale zdá se, že je obráceným obrazem levé. Navíc se zdá, že je znovu použita na konci filmu, když Vader opouští můstek.
- Žebřík, po kterém Luke vyleze do kokpitu při odchodu z Dagobahu, zmizí.
- Imperiální důstojníci nosí své odznaky s hodnostními označeními vlevo. Když se však Vader ptá admirála Pietta, zda byl hyperpohon Falconu deaktivován, převrácený záběr způsobí, že důstojnické odznaky jsou vpravo. Také na Vaderově hvězdném destruktoru ke konci filmu se imperiální odznaky opakovaně střídají. To bylo digitálně opraveno na DVD vydání z roku 2004.
- Když procházejí Oblačným městem, Leia stojí mezi Hanem a Landem. Když zahnou za roh, Han a Lando si vymění místa.
- Když má být Han zmrazen, má pouta, zdá se, že dva Ugnaughti si s pouty pohrávají, ale v záběru, kdy je Han spouštěn do mrazicí komory, je zjevně stále spoután. Když se vynoří ve zmrzlém stavu, jeho ruce nejsou spoutané a zdá se, že se „chytly“ v okamžiku, kdy byl zmražen.
- V rozhovoru pro Severin Films veterán hororu a ikona béčkových filmů Jesús Franco uvádí, že jednoho dne potkal svého dobrého přítele, maskéra Stuarta Freeborna, a byl překvapen, když Freeborn řekl: „Ty na mě nejsi naštvaný?“ „Ne,“ odpověděl. Když se Franco zeptal, proč by měl být naštvaný, Freeborn odpověděl, že inspirací pro Yodovu tvář a pohyby byl Franco. Franco se vůbec nezlobil, poděkoval mu a řekl, že má Yodu velmi rád a že je poctěn. Tento rozhovor je zařazen mezi přídavky na Blu-ray edici Francova filmu "Vampyros Lesbos" (1971) z roku 2015.
- S vědomím, že ho dabuje James Earl Jones, se David Prowse stal mnohem hravějším ve způsobu, jakým pronáší své repliky. V jednu chvíli řekl „hemeroidy“ místo „asteroidy“, což přimělo jeho kolegu ze scény Kennetha Colleyho k výbuchu smíchu.
- Majora povstaleckých sil Derlina, který říká Leie, že musí zavřít dveře povstalecké základny na Hothu, hrál John Ratzenberger, ale není to Ratzenbergerův hlas, který je slyšet, jak tuto větu pronáší.
- Scény sira Aleca Guinnesse byly natočeny až po dokončení hlavního filmu.
- James Earl Jones dostal za půldenní dabing 15 000 dolarů.
- Lawrence Kasdan později vyjádřil frustraci, co udělat s C-3PO, protože tato postava ve filmu fakticky neměla co dělat.
- V roce 2010 zařazen do Národního filmového registru k uchování.
- David Cronenberg považoval tento film za jediný z trilogie, který byl dobře nasnímán, a počínaje filmem "Příliš dokonalá podoba" (1988) začal na všech svých filmech spolupracovat s kameramanem Peterem Suschitzkym.
- Když Luke na Dagobahu vstupuje do jeskyně zla, aby bojoval s falešným Darth Vaderem, je vidět, jak z díry, do které Luke vleze, vylézá mimozemský druh, ve vesmíru Hvězdných válek známý jako „Sleen“, ve skutečnosti je to jen obyčejná ještěrka a jediné skutečné zvíře, které se dostalo do všech filmů Hvězdných válek.
- V úvodní scéně, kdy se poprvé objeví Lukeův tauntaun, je zřetelně slyšet, jak zvíře říká: „Ach... drahý... Oh! Přijdu pozdě. Já přijdu, já přijdu pozdě.“, což je jasný odkaz na vstup a zvolání Bílého králíka z úvodní scény knihy Lewise Carrolla ‚‘Alice's Adventures In Wonderland‚‘.
- (Přibližně ve 20. minutě) V řídicí místnosti základny Hoth je záběr, ve kterém slyšíme Hanův hlas ve vysílačce, jak popisuje, co zbylo ze sondážního droida. Jeden ze zvukových efektů v pozadí tohoto záběru byl převzat z kanadské krátkovlnné časové signální stanice CHU, kterou můžeme slyšet na frekvencích 3,330 a 7,335 MHz.
- Billy Dee Williams je prvním významným hercem černé pleti, který se objevil ve filmu Star Wars, po něm následovali Samuel L. Jackson a John Boyega, resp. James Earl Jones sice ve filmech také „hraje“, ale technicky vzato se nepočítá, protože pouze propůjčil hlas Darthu Vaderovi, a proto se v sérii fyzicky neobjevuje.
- První vystoupení císaře. Po několika dalších přeobsazeních měl tuto roli v seriálu Rebelové namluvit Tim Curry. Christopher Malcolm s Currym skutečně spolupracoval, protože hrál Brada Majorse v původním obsazení The Rocky Horror Show.
- Irvin Kershner, režisér tohoto filmu, zemřel na rakovinu plic 27. listopadu 2010, téměř přesně měsíc před tím, než byl tento film 28. prosince 2010 vybrán do Národního filmového registru.
- Imperiální droid sondy zkoumající planetu Hoth na začátku filmu je založen na malém detailu pozadí z jednoho panelu grafického příběhu „The Long Tomorrow“ (1976) od Jeana „Moebia“ Girauda, s jeho svolením. Ze stejného grafického díla si vypůjčily obrázky i další vědeckofantastické filmy.
- Zařazeno mezi „1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete“, vydaných Stevenem Schneiderem.
- V novelizaci, když je Luke umístěn do tanku s látkou na omrzliny, se dva lékařští droidi jmenují Too-OneBee a FX-7.
- Kapitán Needa cestuje z hvězdného destruktoru Avenger na superhvězdný destruktor Executor ve velitelském raketoplánu TIE. Ačkoli je toto vozidlo vidět jen krátce, je podobné TIE Bomberu, ale má zakřivená křídla otočená tak, že směřují ven, nikoli dovnitř.
- V roce 1980 vyšlo v dětském časopise National Geographic World rozsáhlé číslo, které se věnovalo zákulisí natáčení tohoto filmu a jeho speciálním efektům. Součástí čísla byl i populární výsuvný plakát se statickým fotografickým snímkem, na němž je Millennium Falcon pronásledován Hvězdným destruktorem.
- Ve filmu se objevují čtyři protokolární droidi řady 3PO: C-3PO, K-3PO, R-3PO a E-3PO. K-3PO je bílý protokolární droid umístěný na základně Echo a R-3PO je vedlejší postavou na planetě Hoth. E-3PO je stříbrný protokolární droid, který na Oblačném městě odpověděl C-3PO huttskou urážkou. Chris Parsons ztvárnil K-3PO a E-3PO a také 4-LOM.
- Ačkoli se v celém filmu hojně objevují stíhačky TIE, na plátně se vůbec neobjevují piloti stíhaček TIE. A to i přesto, že figurka pilota stíhačky TIE byla vydána až ve vlně figurek Impérium vrací úder.
- Manželka producenta Garyho Kurtze Meredith uspořádala v pátek 31. srpna 1979 piknik na natáčení Dagobah na závěrečném večírku.
- Mark Hamill se objevil v televizním pořadu BBC Jim'll Fix It (1975), v němž chlapec jménem Daniel navštívil natáčení tohoto filmu a setkal se a strávil den s Markem Hamillem. Mark Hamill v roli Luka Skywalkera přiměl R2-D2, aby pro něj a Daniela uspořádal piknik na natáčení filmu Degobah, a Daniel a Mark (v roli) se seznámili, přičemž Hamil se Daniela zeptal, jaké jsou jeho oblíbené scény z filmu "Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje" (1977). Hamill přiměl R2-D2, aby Danielovi ukázal klip z tohoto filmu, a po pikniku a vzájemném rozhovoru R2-D2 ukázal Danielovi cestu z natáčení na Degobahu. Peter Mayhew se objevil v roli Chewbaccy, setkal se s Danielem a předal mu odznak Jim'll Fix It.
- Po zhlédnutí Mazací hlavy (1977) nabídl Lucas režisérské křeslo Davidu Lynchovi, ale Lynch odmítl s odůvodněním, že jeho surrealistický režijní styl by neodpovídal Lucasově vizi. Lynch nakonec režíroval obrovský propadák Duna (1984), další sci-fi epos.
- Na zadní straně přileb obou řidičů AT-AT se ke konci bitvy na Hothu objeví červený pruh, který tam na začátku nebyl. Záměrem bylo naznačit, že řidiči různých AT-AT mají na přilbách různá označení. Ale podle toho, jak to bylo ve filmu sestříháno, se zdá, že generál Veers velí v obou scénách, takže jde o jedno a totéž vozidlo.
- Scénárista Lawrence Kasdan byl po smrti Leigh Brackettové povolán jako její náhrada. Ten byl již dříve najat na scénář k filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (1981). Lucas mu tento film nabídl ještě předtím, než si přečetl jeho hrubý náčrt filmu Raiders, protože už četl jeho scénář k filmu Propastný rozdíl (1981) a spolupracoval s ním a Stevenem Spielbergem na vývoji příběhu Raiders z velké části od nuly.
- Bombardér TIE (malé lodě s dvojitým trupem střílející na velký asteroid, v němž se ukrývá Millennium Falcon) vychází z německého průzkumného bombardéru Blohm & Voss BV 141 z období druhé světové války, který měl rovněž asymetrický dvojitý trup.
- Darth Vaderova vlajková loď Executor je dreadnought neboli superhvězdný destruktor. Je dlouhý 19 km (11,8 mil) a má 13 hnacích motorů.
- Marjorie Eatonová, která v původní verzi filmu poskytla tvář Císaře, se narodila v roce 1901, což z ní dělá nejdříve narozenou herečku ve všech filmech Hvězdných válek. Starší byli pouze Max Von Sydow, kterému bylo 86 let, když natáčel film Síla se probouzí, a Christopher Lee, kterému bylo 82 let, když natáčel Pomstu Sithů.
- John Hollis, který hraje pomocníka Landa Calrissiana, má místo uší nainstalované kybernetické zařízení. Hollis hrál také jednoho z Klytusových pozorovatelů ve filmu Flash Gordon (1980), který má tentokrát místo očí instalováno kybernetické elektronické „zobrazovací“ zařízení.
- Často se věří, že Wampa, která napadla Luka, když jede na svém Tauntaunovi, je ta samá Wampa v ledové jeskyni, není tomu tak. Kniha Uvnitř světů trilogie Star Wars označuje události před a během bitvy o Hoth a jasně popisuje samce a samici Wampy.
- Hothovi domestikovaní horalé, tauntové, byli původně koncipováni jako ještěři, to bylo přepracováno s konečnou podobou, která se více blížila ovcím, a ačkoli je obtížné je rozeznat, zachovali si některé rysy sněžných ještěrů.
- Původní termín zahájení natáčení ve studiích Elstree byl stanoven na březen 1979, ale byl o tři měsíce odložen, protože v té době vyhořela scéna 3 studia, která byla použita pro Osvícení (1980), a musela být znovu postavena ve větším rozsahu.
- Jediný film z původní trilogie, který nezačíná dobrodružstvím C-3PO a R2-D2.
- V závěrečné scéně, kdy Lando a Chewbacca jdou hledat Hana, je Lando viděn v Hanově oblečení, které měl na sobě při prvním představení Hana Sola v Nové naději.
- Tento film byl v USA uveden 21. května 1980. To odpovídalo původnímu datu premiéry (25. května) filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977), které připadlo na středu před víkendem Memorial Day. Tento film byl znovu uveden do kin 31. července 1981 po repríze filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977) 10. dubna 1981 a znovu 19. listopadu 1982 po repríze filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977) 13. srpna 1982.
- Rogue squadron je jediná povstalecká letka, která jako volací znak nepoužívá barvu. Důvod byl odhalen až několik desetiletí po prvním uvedení tohoto filmu. Název letky je odvozen od volacího znaku „Rogue One“, který používá tým Jyn Erso ve filmu Rogue One: Star Wars Story (2016).
- Debata o tom, jak se AT-AT říká (zda se říká jako slovo „at“, nebo se vyslovují písmena „a“ a „t“), byla nakonec vyřešena, když mluvčí George Lucase prohlásil (Lucasovým jménem), že se říká jako slovo „at“. I když mnoho lidí stále říká písmena „a“ a „t“.
- Obrněné speedery zaparkované na povstalecké základně na Hothu vyrobila společnost Ogle Design Ltd. z Letchworth Heath nedaleko Londýna v Anglii. Společnost ODL je známá výrobou slavného/neslavného tříkolového sportovního vozu Reliant.
- Zvuk vířícího sněhu na Hothu vznikl nahráním zvuků příboje a následným střídavým zvyšováním a snižováním hlasitosti.
- Původně se scéna, ve které Han zachraňuje Luka na ostrově Hoth, měla natáčet ve studiích Elstree a na natáčení v Norsku byl potřeba pouze Mark Hamill. Když však sněhová bouře znemožnila natáčení jinde než v blízkosti hotelu, byl Harrison Ford přesto povolán do Finska. Nemohl cestovat vlakem, a tak přijel v motorovém prostoru vozidla na odklízení sněhu.
- „Weird Al“ Yankovicova skladba ‚Yoda‘, parodie na skladbu ‚Lola‘ od The Kinks, byla napsána po uvedení tohoto filmu, ale vyšla až na jeho třetím albu ‚Dare to Be Stupid‘ z roku 1985, protože bylo obtížné získat povolení od George Lucase a od Raye Daviese, který napsal ‚Lolu‘.
- Alan Dean Foster napsal román na pokračování Hvězdných válek s názvem „Tříšť oka mysli“, který vyšel v roce 1978. Příběh se soustředil na Luka Skywalkera a princeznu Leiu, kteří spolu ztroskotají na planetě Mimban, kde se setkávají s místními obyvateli a jejich bojem proti zlému Galaktickému impériu včetně Dartha Vadera. Román byl napsán pro případ, že by Hvězdné války nebyly úspěšné. Ale vzhledem k tomu, že se Hvězdné války staly obrovským kasovním trhákem, bylo od Třísky mysli upuštěno ve prospěch filmu Impérium vrací úder.
- Wampa vychází z kryptozoologického fenoménu „Yeti“ neboli „Ohavný sněhulák“, který žil v Himálaji. Poznámky z raných koncepčních schůzek naznačují, že Wampa, stejně jako yeti, může mít i nadpřirozené schopnosti. V raných diskusích o příběhu byla Wampa popsána jako rybám podobná bestie schopná plavat sněhem na Hothu a tato stvoření se měla nacházet uvnitř základny, kde se skrývali povstalci, a vytvářet chaos, když se blíží Darth Vader, aby zahájil útok na základnu.
- Jedná se o první film z původní trilogie, který byl vydán s číslem epizody, protože předchozí film byl původně znám pouze jako „Star Wars“ (dokud nebyl po tomto filmu v roce 1981 znovu vydán pod novým názvem „Epizoda IV: Nová naděje“).
- Temuera Morrison, který hrál Jango Fetta ve filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002), předaboval Boba Fettovy repliky pro DVD z roku 2004.
- Podle slov nizozemského režiséra Paula Verhoevena na setkání s otázkami a odpověďmi v Helsinkách ve Finsku během filmového festivalu Noční vize 2012 se uvažovalo o jeho režii tohoto filmu, a to na základě jeho práce na filmu Oranžský voják (1977). Byl pozván na schůzku s producenty a přinesl s sebou svůj nejnovější film Sprej na vlasy (1980), na který byl hrdý a který chtěl producentům promítnout. Po projekci se mu už nikdy neozvali.
- Bažinný tvor, který se snaží spolknout R2-D2, nemá ve filmu nikdy jméno. Nakonec však bylo ve videohře Super Star Wars: Impérium vrací úder (1993) odhaleno, že se jmenuje „Hagobad“ (což je příhodně anagram Dagobahu, jeho domovské planety).
- S vydáním Digital Movie Collection v roce 2015 byly z tohoto filmu a filmu Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983) odstraněny fanfáry společnosti Twentieth Century Fox. Závěr skladby „The Rebel Fleet/End Title“ z tohoto filmu nyní hraje přes logo Lucasfilm. Ve filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977) zůstala fanfára zachována, protože distribuční práva na film v té době vlastnila společnost Twentieth Century Fox. Odkoupení společnosti Twentieth Century Fox společností Walt Disney Company v roce 2018 znamená, že všechny filmy Star Wars nyní vlastní společnost Disney.
- Když Han Solo obelstil Dartha Vadera a přistál s Millenium Falconem na jeho lodi, Vaderův člen posádky říká, že nemohli použít „maskovací zařízení“, protože loď byla malá. „Maskovací zařízení“ byl termín vynalezený ve Star Treku (1966).
- Na rozdíl od ostatních dvou filmů původní trilogie se Darth Vader v tomto filmu objeví až po 20 minutách. V ostatních dvou filmech se poprvé objeví za necelých pět minut po začátku.
- Producent Gary Kurtz režíroval scénu, ve které Luke prchá z ledové jeskyně Wampa. Kurtz převzal po Johnu Barrym práci u druhé jednotky poté, co Barry v červnu 1979 náhle zemřel na meningitidu. Brzy poté byl najat Barryho náhradník Harley Cokeliss.
- Částečným důvodem pro vytvoření Landa jako černošské postavy byla skutečnost, že George Lucas již na počátku vývoje filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977) uvažoval o tom, že by Han Solo byl černoch.
- Zvolen na 1. místo v žebříčku 301 nejlepších filmů všech dob časopisu Empire (červenec 2014).
- Produkční potíže znamenaly, že tento film překročil rozpočet o více než 10 milionů dolarů.
- Hlášku „První transport je pryč“ během evakuace Rebelů znovu nahrál Mark Hamill pro vydání speciální edice z roku 1997.
- Oblačné město Bespin má design ve stylu art deco, který vychází z návrhů „strojového věku“ z 20. až 30. let 20. století.
- Ačkoli je Luke občas viděn s blasterem v ruce (zejména v Oblačném městě), nikdy z něj nevystřelí.
- Použité básně / úryvky jsou z „Poemes a Lou“ Guillauma Apollinaira, „Les Fleurs du Mal - Piece XXVII“ Charlese Baudelaira a „La Vierge Folle“ v „Une Saison en enfer“ Arthura Rimbauda.
- Jeden z pouhých dvou filmů Star Wars bez anglických titulků pro překlad do cizích jazyků, druhým je Star Wars Epizoda III: Pomsta Sithů (2005).
- Režisér Irvin Kershner namluvil Darth Vadera v provizorním mixu filmu, než James Earl Jones nahrál finální verzi.
- Celkem bylo vyrobeno šestnáct sad Lukova bojového oblečení („Bespin fatigues“).
- Většina komparzistů v zasněžených bojových scénách na ledové planetě Hoth byli Norové. Jeden z komparzistů, Tom Egeland, se stal šéfredaktorem zpravodajství jedné z největších norských televizí a také kritikou uznávaným spisovatelem detektivek. Další, Arve Juritzen, se stal jednou z nejznámějších norských televizních osobností (moderoval pořad Vil du bli millionær? (2000) a Big Brother Norge (2001)).
- Další scény s Wampou byly natočeny a později vystřiženy. R2-D2 se s ní setkal na základně Rebelů, kde ji vojáci zabili. Později byly bestie nalákány do vězení uvnitř komplexu. V dokončeném filmu je vidět, jak lékařský droid vyšetřuje zranění tauntauna zabitého Wampou, a princezna Leia se o „stvůrách“ zmiňuje, když mluví o imperiálním sondážním droidovi. V natočené, ale vystřižené scéně Han, Leia a C-3PO běželi chodbou. Han si chtěl zkrátit cestu dveřmi s nápisem, ale Leia ho varovala, že „tam jsou ty potvory drženy“. Utíkají, ale ne dříve, než C-3PO strhne ceduli v naději, že do místnosti vstoupí stormtroopeři. A ti skutečně vstoupili. Několik vteřin této poslední scény je k vidění v traileru na DVD.
- Veteránka scénáristiky a častá spolupracovnice Howarda Hawkse Leigh Brackettová podlehla rakovině krátce po dokončení první verze scénáře. Na základě dvou neprodaných scénářů (Osobní strážce (1992) a Propastný rozdíl (1981)) se Steven Spielberg dostal k začínajícímu autorovi Lawrenci Kasdanovi na dvacetiminutovou schůzku s Georgem Lucasem, který mladého scenáristu angažoval k dokončení scénáře.
- Podle Carrie Fisherové bylo při natáčení v komoře na mražení uhlíku extrémní horko, následkem čehož začal kostým Petera Mayhewa Chewbacca zapáchat.
- Lukeův střelec Dak byl pojmenován podle psa filmového střihače Duwayna Dunhama „Dack“. Původní hláskování bylo použito ve scénáři a na storyboardech, ale pro závěrečné titulky bylo změněno na „Dak“.
- Podle Billyho Dee Williamse Lando Calrissian zradil Hana Sola, protože „se snažil zabránit zániku Hana Sola a jeho přátel, protože neměl na vybranou“, a že „když máte co do činění s Darth Vaderem a víte, že Lando se Darth Vaderovi postavil asi na dvě vteřiny a uvědomil si, že by to mohla být obrovská chyba. Ale musel něco vymyslet, takže musel přijít s něčím, aby se pokusil udržet svou situaci, kterou nakonec stejně ve výsledku ztratil.“
- Úvodní fanfárovou hudbu společnosti Twentieth Century Fox speciálně pro film znovu nahrál John Williams a Londýnský symfonický orchestr (na rozdíl od prvního filmu, kde byla použita původní nahraná verze z roku 1954). George Lucas si pro film "Star Wars IV: Nová naděje" (1977) výslovně vyžádal delší verzi fanfáry, kterou společnost Twentieth Century Fox používala pro své CinemaScope produkce v padesátých letech, přestože byla do roku 1977 nahrazena kratší verzí.
- Většina pozemních jednotek rebelů v bitvě na Hothu byli norští statisté. Protože neuměli anglicky, musel režisér druhé jednotky Peter MacDonald „předvádět“, co po nich chce, tím, že ukazoval směrem k „nepříteli“ (který nebyl během natáčení vidět) a předváděl pohyb zpětného rázu, který chtěl pro blasterové pušky.
- Vydáno ve stejný den jako "Bratři Bluesovi" (1980). V obou filmech hráli Carrie Fisher a Frank Oz.
- V novelizaci je Yoda vyobrazen s modrou kůží.
- Náustek lékařského droida 2-1B je ve skutečnosti starožitný mikrofon.
- Incident, kdy se R2-D2 omylem zasáhne elektrickým proudem, když si splete elektrickou zásuvku s počítačovým terminálem, byl převzat z novelizace k filmu "Star Wars IV: Nová naděje" (1977).
- Do speciální edice byla přidána scéna, ve které Darth Vaderův raketoplán přistává v přistávacím prostoru jeho Hvězdného destruktoru po souboji s Lukem se světelným mečem. Ve skutečnosti se jednalo o nepoužitou scénu z filmu "Star Wars VI: Návrat Jediů" (1983).
- Zvuky Luka visícího z meteorologické větrolamu v Cloud City vznikaly tak, že štáb chrastil televizní anténou.
- S Harrisonem Fordem se nepočítalo, že by se zúčastnil natáčení v Norsku, které představovalo scény založené na ledové planetě Hoth, takže jeho kostým byl ušitý pro jeviště, a tudíž nebyl příliš dobře izolovaný. Na poslední chvíli se ukázalo, že povětrnostní podmínky jsou takové, že je třeba změnit plán a místo toho bylo rozhodnuto o natáčení jeho scén v Norsku.
- Kniha „Star Wars: The Annotated Screenplays“ prozrazuje, že když byl scénář k tomuto filmu poprvé napsán, ještě se o něm neuvažovalo jako o „Epizodě V“ devítidílného seriálu a v jednu chvíli se nazýval „Epizoda II“.
- Ben Burtt při návštěvě své rodiny na severu státu New York nahrál zvuky lidí ve sněhu, které byly použity pro scény z Hothu.
- Denis Lawson hraje Wedge Antillese. Wedge se původně podle scénáře v tomto filmu neměl objevit, ale velký zájem fanoušků přiměl George Lucase, aby ho do filmu zařadil.
- Pro speciální edici byla Vaderova věta „Přiveďte můj raketoplán“ nahrazena větou „Upozorněte můj Star Destroyer, aby se připravil na můj přílet“. Zvukový designér Ben Burtt tvrdil, že se ve skutečnosti jedná o hlášku v podání Jamese Earla Jonese, která byla nahrána pro použití ve filmu "Star Wars IV: Nová naděje" (1977), ale nikdy nebyla použita. Slavné imperiální lodě se však ve filmu "Star Wars IV: Nová naděje" (1977) nejmenovaly Star Destroyery, ale „hvězdné křižníky“, dokonce i novelizace je tak nazývá, takže tato jedna replika by byla podivnou diskontinuitou, pokud by Burtovo tvrzení bylo pravdivé.
- Yoda se měl původně jmenovat „Minch Yoda“.
- Pro vytvoření řevu Wampy nahrál tvůrce zvukových efektů Randy Thom zvuky, které vydává slon v oaklandské zoo. Zvukový designér Ben Burtt a zvukový tým filmu pak nahráli křik lachtana v Marineland of the Pacific Public oceanarium a smíchali ho s nahrávkou slona, aby vznikl výsledný efekt.
- Mark Hamill musel při přípravě na tento film podstoupit brutální posilovací trénink, protože ve srovnání s prvním filmem vyžadoval více kaskadérských kousků a scén bez rukávů.
- Při útěku z pole asteroidů narazí stíhačka TIE do asteroidu. Když asteroid letí dolů a doprava mimo obrazovku, je vidět, jak pilot letí dolů a doleva a při cestě mimo obrazovku dělá salta vzad.
- Harrison Ford namluvil první trailer a četl scénář tak vzrušeným tónem, že ho George Lucas nepoznal. Když Ford zjistil, že střihač Paul Hirsch nedostal za natočení traileru žádnou odměnu, rozdělil se Ford s Hirschem o svůj honorář za namluvení.
- Harold Weed, zaměstnanec společnosti Industrial Light & Magic, který pomáhal při navrhování kostýmu Wampy pro speciální edici, byl do role Wampy pro tento film obsazen poté, co byl použit jako model pro kostým. Protože měří šest stop, byly kulisy ledové jeskyně pro opakované natáčení postaveny s výškou čtyři a půl až pět stop, aby se vytvořila iluze, že Wampa měří blíže k osmi nebo devíti stopám.
- Ve scénách na Dagobahu byl Mark Hamill jako jediný herec uveden na vyvolávacích lístcích. Všichni ostatní byli uvedeni jako členové štábu.
- Darth Vaderův superhvězdný destruktor se jmenuje „Executor“.
- WILHELM SCREAM: V tomto filmu zazní dvakrát. Jednou během bitvy na Hothu, když vybuchne voják povstalců a jeho talíř s laserovou zbraní, a těsně předtím, než má být Han zmrazen v karbonitu. Když Chewbacca v záchvatu vzteku shodí stormtroopera z římsy (sotva slyšitelný).
- Boba Fett má pouze pět řádků.
- Toto byl první film, ve kterém se objevil dvojník Darth Vadera. Peter Diamond v komentáři uvedl, že se tak stalo kvůli přítomnosti větších soubojů.
- Natáčelo se ve stejných ateliérech jako "Osvícení" (1980) Stanleyho Kubricka. Natáčení navštívil autor Stephen King a mnohé aspekty tohoto filmu ovlivnily Kingovu pozdější tvorbu. Režisér Irvin Kershner měl na place přezdívku „Kersh“. V Kingově románu "To" (1990) vystupuje postava jménem paní Kershová, která zní jako Yoda.
- Kostýmní výtvarník John Mollo založil Yodův oděv na tom, který nosil Ben Kenobi v předchozím filmu. Sehnal surový hedvábný materiál z Indie, který se skvěle hodil k domácí výrobě, a zbylo mu ho dost na to, aby z něj nechal ušít sako pro sebe.
- Když Luke v ošetřovně, kde se zotavuje, složí ruce za hlavu a zkřiví ústa poté, co ho políbila Leia, napodobuje Chewbaccu na palubě Millenium Falconu ve filmu "Star Wars IV: Nová naděje" (1977) poté, co Han Solo upozorní C-3P0, aby nechal Chewbaccu vyhrát.
- Millennium Falcon byl zkonstruován v hangáru v Pembroke Dock ve Walesu, kde se ve 30. letech 20. století vyráběly velké létající čluny. Do studií Elstree v Londýně v Anglii ho přivezla kolona nákladních aut v šestnácti vzájemně propojených částech. Po smontování byl Millennium Falcon vznesen na místo na tehdy zbrusu nové scéně Star Wars pomocí podložek se stlačeným vzduchem, podobných těm, které se používají u vznášedel.
- Luke je na začátku (v jeskyni Wampa), uprostřed (výcvik na Dagobahu) a na konci (pod Oblačným městem) vzhůru nohama. Pokaždé používá Sílu.
- Yaphet Kotto dostal nabídku na roli Landa Calrissiana, ale odmítl ji, protože se domníval, že ho zabijí a on by pak těžko hledal práci.
- Zvuk Darth Vaderovy meditační komory byl ve skutečnosti zvukem generátoru na letecké základně, kterou štáb navštívil.
- Producent Gary Kurtz se zpočátku zdráhal, aby George Lucas předal otěže jinému režisérovi. Kurtz s tímto krokem souhlasil jen proto, že Lucas důvěřoval Irvinu Kershnerovi, svému bývalému učiteli na USC.
- Scéna v bytě v Oblačném městě, kam Han Solo vstoupí, aby princezně Leie oznámil, že opravy na Millenium Falconu jsou téměř dokončeny, se v hotovém filmu odehrála jinak než v původním scénáři. Han Solo (Harrison Ford) si tam lebedí v bytě, když do něj vstoupí princezna Leia (Carrie Fisher), která se převlékla z bílého bojového oblečení, které měla na Hothu, do hnědých šatů a má jinak upravené vlasy. V překvapené reakci na to, jak je oblečená, se jí Solo pokouší lichotit („Vypadáš krásně. Měla bys nosit dívčí šaty pořád.“) a Leia ho škádlí zmínkou o Lukovi a scéna končí jejich společným polibkem. Scéna byla původně natočena tímto způsobem, ale režisér Irvin Kershner měl pocit, že nevyznívá správně, a tak ji natočil znovu tak, aby vypadala jako v hotovém filmu. Úryvky toho, jak byla scéna původně natočena, si nyní můžete prohlédnout na speciální edici DVD.
- Několik beden simulovaného sněhu, který byl k vidění na scéně hangáru Hoth, bylo převezeno do norského Finska pro případ, že by se tam neválel dostatek skutečného sněhu.
- Režisér druhého dílu John Barry se k tomuto filmu připojil poté, co po sporu s Kirkem Douglasem opustil "Saturn 3" (1980). Barry zemřel během natáčení na meningitidu poté, co na place zkolaboval.
- Billy Dee Williams se již dříve ucházel o roli Hana Sola ve filmu "Star Wars IV: Nová naděje" (1977). Roli Solova starého kamaráda Landa Calrissiana nakonec získal o tři roky později.
- Lovec odměn oblečený celý v bílém se jmenuje „Dengar“. Jeho historie říká, že byl kdysi nelítostným soupeřem Hana Sola a byl jím těžce poražen. Přísahal pomstu a už nějakou dobu loví Sola.
- Zvolen na 3. místě v žebříčku 500 nejlepších filmů všech dob časopisu Empire (září 2008)
- Nejvýdělečnější film roku 1980.
- Krátce po vydání filmu bylo jméno Darth Vader v Itálii změněno na Lord Fener. To proto, že slovo „vader“ v italštině zní jako „záchod“.
- Jméno Darth Vader pochází z následujícího: „Darth“ je obměna slova ‚Dark‘ a ‚Vader‘ je nizozemský výraz pro ‚otce‘.
- Darth Vader sarkasticky zve Hana na večeři je jediný případ ve všech filmech Star Wars, kdy Vader promluví přímo k Hanovi. James Earl Jones (který Darth Vadera namluvil) a Harrison Ford však spolu přímo komunikovali v několika scénách ve filmech "Jasné nebezpečí" (1994) & "Vysoká hra patriotů" (1992).
- Tento film byl tak finančně úspěšný, že se mu rozpočet 30 milionů dolarů vrátil během tří měsíců od uvedení do kin.
- Při natáčení tohoto filmu bylo použito osm R2-D2. Kenny Baker použil dva, které byly lehčí a pohodlnější než ty z filmu "Star Wars IV: Nové naděje" (1977). Tři z nich byly atrapy, které se daly poškodit, a další tři byly dálkově ovládané.
- Kostým Dartha Vadera byl v tomto filmu detailnější, včetně blikajících červených světel na jeho hrudním koši. Pro tento film byl postaven nový Millennium Falcon (dlouhý třicet dva palců), který má na spodní straně dvě přídavné podvozkové schránky. V důsledku toho byl původní model "Star Wars IV: Nové naděje" (1977) (dlouhý pět stop) upraven a dostal přídavné podvozkové boxy a byl použit pro všechny scény vizuálních efektů Millenium Falconu v přistávací poloze.
- Pro tento film bylo postaveno celkem šedesát čtyři kulis.
- Několik měsíců před uvedením tohoto filmu byl John Williams jmenován dirigentem Boston Pops Orchestra. Během Williamsova prvního televizního vystoupení s orchestrem v pořadu "Evening at Pops" (1970) na stanici PBS veřejně premiéroval některé z nových skladeb, které složil pro tento film.
- Luke je po většinu filmu oddělen od většiny hlavních postav. Ve skutečnosti jedinou scénou se všemi hlavními postavami Rebelů je scéna na nemocničním lůžku.
- Režisér Harley Cokeliss, který byl přítelem Franka Oze a pracoval s ním na filmu "The Muppet Show" (1976), navštívil natáčení ke konci natáčení, když se produkční tým snažil vše stihnout, než překročí plán. Cokeliss byl na místě najat jako pomocný režisér a je uveden jako jeden z režisérů druhé jednotky.
- Propast hluboko v srdci Bespinu, v níž Luke a Vader svádějí souboj se světelnými meči, byla vytvořena pomocí matné malby. Stejná strategie byla použita ve filmu "Star Wars IV: Nová naděje" (1977) ve scéně, kdy Luke a Leia odstřelují Stormtroopery přes neaktivní most.
- Ve velitelském centru na Hoth se Han zmíní o „tom lovci odměn, na kterého jsme narazili na Ord Mandell“. Audiodrama „Rebelská mise na Ord Mandell“, které na tomto základě vzniklo, bylo vydáno v roce 1983 jako drama pro National Public Radio a později na 33 1/3 LP. Zazněly v něm hlasy mnoha herců z původního obsazení. Ord Mantell se neobjevuje v žádném z filmů, ale objevuje se v několika epizodách "Star Wars: The Bad Batch".
- Figurka Boby Fetta měla mít původně mechanismus vystřelující raketu, ale poté, co se podobnou hračkou, Koloniální zmijí ze seriálu "Battlestar Galactica" (1978), udusilo dítě, společnost Kenner od mechanismu upustila a raketu vyrobila jako stacionární. Stopa po raketometu se však zachovala i na dokončené hračce, protože na batohu je obdélníková plocha, do které by byl raketomet zasazen. Verze s mechanismem je nyní považována za nejdéle nesehnatelnou figurku. Navzdory všeobecnému přesvědčení se nikdy neprodávala veřejnosti.
- Jedním z lovců odměn, které si Darth Vader najme, aby našli Hana Sola, je IG-88. Je jedním z řady hlídacích droidů IG-86. Dalšího lze vidět v Oblačném městě. Schránku tohoto druhého droida lze spatřit v hutní místnosti vedle pece, kde Chewbacca najde C-3PO.
- Loutka Yody byla vyrobena z ne zrovna optimálního materiálu, což mělo za následek, že byla o dost těžší, než na co byl Frank Oz zvyklý ze svého působení v "The Muppet Show" (1976). Zátěž na jeho ruce znamenala, že scény musely být natáčeny v dosti nepravidelném rytmu.
- Koncepční návrh Oblačného města byl původně vytvořen pro film "Star Wars IV: Nová naděje" (1977) (jako plovoucí císařské vězení), ale nikdy nebyl použit. Návrh byl recyklován pro použití v tomto filmu.
- Navzdory rozšířenému názoru nebyla Hanova hláška „Já vím“ improvizována na místě. Harrison Ford a režisér Irvin Kershner se před natáčením scény sešli a rozhodli se pro nový dialog. Carrie Fisherová byla naštvaná, že nebyla součástí procesu, a scenárista Lawrence Kasdan byl zklamaný, že byl jeho dialog změněn, protože měl pocit, že to byl jeden z jeho nejlepších textů.
- James Earl Jones věřil, že Darth Vader lže o tom, že je Lukovým otcem, dokud si nepřečetl scénář k filmu "Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů" (1983).
- Bylo natočeno více scén s imperiálními „chodícími kuřaty“ AT-ST, ale George Lucas se rozhodl, že větší AT-AT jsou hrozivější a působivější. Později si uvědomil, že AT-ST budou lépe fungovat v těsné blízkosti, což vedlo k jejich rozsáhlému využití v lesní bitvě ve filmu "Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů" (1983).
- Když Jeremy Bulloch nastoupil do role Boby Fetta a oblékl si kostým, usoudil, že Wookieeho vlasová pokrývka hlavy, která mu pokrývala rameno, je nějaký druh příčesku, a pokusil se ji vložit pod helmu.
- Jediný film původní trilogie Hvězdných válek, který se neodehrává na pouštní planetě Tatooine (i když je na konci filmu zmíněna jménem). Tatooine se však objevuje v epizodách I, II, III a lX, což z ní činí jedinou planetu, která se v celé sáze objeví šestkrát.
- Zdá se, že za sirem Alecem Guinnessem a jeho rolí Obi-Wana Kenobiho se skrývá mnoho příběhů. V původním zpracování George Lucase (kdy se jednalo o VŠECHNY příběhy místo trilogie) žije Obi-Wan po celou dobu příběhu (což Lucas potvrdil v komentáři na DVD). Ve filmu "Star Wars IV: Nová naděje" (1977) je však Obi-Wan nakonec zabit. Existuje mnoho příběhů o tom, proč to Lucas změnil. Existují verze, že buď Guinness požadoval, aby byl Obi-Wan zabit, aby se nemusel objevit v žádném pokračování, nebo to Lucas udělal na vlastní pěst k velké Guinnessově hořkosti. V komentáři k DVD "Star Wars IV: Nová naděje" (1977) Lucas říká, že mu připadalo jako plýtvání Guinnessovým talentem, když ho nechal stát vedle princezny Leiy v řídící místnosti během bitvy s Hvězdou smrti (jak bylo napsáno ve scénáři), a příliš obskurní, když se postarší Obi-Wan zapojil do psího souboje. Proto Obi-Wana zabil, aby Luka podnítil k tomu, aby se vydal na výcvik Jediů a porazil Impérium. Každopádně když přišel čas natočit tento film, v němž Luke začíná svůj výcvik, Lucas čerpal z mytologického archetypu „ošklivého tvora s mystickými schopnostmi“ (stejně jako při tvorbě Hvězdných válek) a vytvořil Yodu jako Lukova nového mistra Jedi. Kenobi se v pokračováních stále objevuje jako duch Síly.
- V některých záběrech hangáru Rebelů využili filmaři jako kompars děti. Důvodem bylo, že díky jejich malému vzrůstu by hangár vypadal větší, než ve skutečnosti byl.
- Skafandr, který měl na sobě lovec odměn Bossk, byl dříve použit v seriálu "Doctor Who" (1963) Desátá planeta.
- Hlavní natáčení trvalo přes 180 dní, což je nejdelší natáčení ze všech filmů Star Wars.
- George Lucas si scénu, v níž Millennium Falcon uniká před obřím vesmírným slimákem, představoval jako komickou scénu a byl zklamán, když na ni diváci takto nereagovali.
- Když je Luke v jeskyni konfrontován s přízračným Darth Vaderem, má „falešný“ Darth Vader v původním kinoverzi alternativní zvukový efekt svého ikonického „dýchání“ a jeho světelný meč je zbarven více do oranžova, nikoliv do tradiční červené. To mělo divákům napovědět, že Luke nebojuje se skutečným Darth Vaderem. Nicméně při opětovném vydání a speciálních edicích tohoto filmu, které vyšly od té doby, dostal jeskynní Vaderův světelný meč červenou barvu, aby odpovídal skutečnému Vaderovi, ačkoli alternativní zvuk jeho dechu zůstal nezměněn.
- Zvuk Tauntaunů vznikl nahráním zvuku asijské mořské vydry jménem Moda.
- Yodův vzhled původně navrhl britský maskér Stuart Freeborn, který Yodovu tvář založil částečně na své vlastní a částečně na tváři Alberta Einsteina, neboť jeho oči jsou údajně inspirovány právě jím. Yodu namluvil Frank Oz. V původní trilogii Hvězdných válek je realizován jako loutka (ovládaná Ozem).
- Zmrazovací komora je jediným místem v původní trilogii, kde se Darth Vader a C-3PO objevují na plátně společně. V prequelové trilogii je však odhaleno, že Darth Vader C-3PO skutečně sestrojil, když byl ještě dítě.
- Simon Pegg řekl, že tento film pustil své dceři, když jí byly ještě tři roky. Když uviděla Yodu, byla jeho přítomností ohromena a řekla: „Tati, on je skutečný!“. Pegg přiznal, že ho to, čeho byl právě svědkem, dojalo k slzám. Později se o tuto historku podělil se svým přítelem J. J. Abramsem, který režíroval film "Star Wars: Síla se probouzí" (2015). Během setkání s vedoucími pracovníky společností Lucasfilm a Disney jim Abrams vyprávěl Peggův příběh. Ten měl velký vliv na estetiku filmu Síla se probouzí a všech následujících Star Wars, které budou více spoléhat na kulisy, praktické efekty a loutky, na rozdíl od rozsáhlého využití CGI v prequelové trilogii. Když během natáčení filmu „Síla se probouzí“ navštívil Pegg studio Pinewood, jeden z loutkářů ho poznal a řekl: „Hej, ty jsi ten chlap, jehož dcera zachránila Hvězdné války!“.
- Podle dřívějšího návrhu měl Luke na konci filmu jako důvod, proč neodjel s Landou a Žvejkalem, uvést, že jeho výcvik Jediů je důležitější. Irvin Kershner byl přesvědčen, že by tím Luke působil méně sympaticky, a tak to nechal změnit tak, že se Luke stále zotavuje ze svých zranění a že záchrana Hana bude jeho prioritou, jakmile se plně uzdraví.
- Irvin Kershner původně odmítl možnost režírovat tento film, protože se domníval, že by bylo příliš obtížné překonat úspěch "Star Wars IV: Nové naděje" (1977). Práci přijal, když ho jeho agent přesvědčil, že by si neměl nechat ujít příležitost natočit pokračování jednoho z nejpopulárnějších filmů v historii.
- Billy Dee Williams řekl, že kdykoli vyzvedával svou dceru ze základní školy, děti se s ním začaly hádat. Obviňovaly ho, že zradil Hana Sola.
- Harrison Ford namluvil trailer k tomuto filmu z roku 1979.
- Jedním z prvních nápadů na Lando Calrissiana bylo, aby byl klonem, který přežil Klonové války a vede legie klonů na planetě, na které se usadili. Podle dalšího nápadu měl být Lando potomkem přeživších Klonových válek, který se narodil do rodiny, jež se rozmnožuje výhradně klonováním. Původně se jmenoval „Lando Kadar“.
- Poté, co jeden z komparzistů onemocněl, byl Jeremy Bulloch (Boba Fett) povolán jako náhrada za císařskou stráž, která doprovází princeznu Leiu a táhne ji do výtahu poté, co vykřikne „Luku!“. Je to past!“. Je to tentýž imperiální strážce, který je zajat muži Landa Calrissiana.
- Scéna, ve které byl Solo zasažen bednou s nářadím, stejně jako zásah do ovládacích panelů, byla improvizovaná přímo na place. Nejprve se štáb bál ji natočit, ale Irvin Kershner je nakonec přemluvil: „No tak, to je sranda. Pojďme do toho!“
- Imperiální chodci AT-AT byli všichni animováni tradiční technikou go-motion, s výjimkou scén, kdy padají (chodec, o kterého „zakopnou“ kabely a on spadne na hlavu, nebo ten, do kterého Luke hodí termální detonátor, a ten spadne na bok). Ty byly natáčeny v reálném čase na vysokorychlostní kamery s přesně načasovanými minipyrotechnickými náložemi.
- Jedná se o první film, který má prostorový mix zvuku 5.1.
- Zvukové efekty v Mynocks byly vytvořeny přehráváním koňských zvuků pozpátku.
- Boba Fett není v tomto filmu nikdy zmíněn jménem. Ostatní postavy o něm vždy mluví jako o „lovci odměn“. Ve vymazané scéně, která je součástí Blu-ray kompletu, však Leia ošetřuje Lukova zranění a říká, že „lovec odměn jménem Boba Fett“ unesl Hana Sola.
- Jediný způsob, jak se dostat na plac uprostřed sněhové bouře během natáčení v Norsku, byl vlak se sněžným pluhem, který měl na přední části obří šnek, jenž se prodíral sněhem, aby dopravil herce na plac. Povětrnostní podmínky byly tak drsné, že štáb umístil kameru do zadních dveří hotelu, kde byli herci a štáb ubytováni, a natáčel z těchto dveří, dvanáct metrů od hotelu venku ve vánici.
- Zvuk Vaderovy helmy, která se spouštěla na jeho tělo, byl zvuk, jako když někdo položí ruku na vysavač, který ještě nasává prach.
- Režisér Irvin Kershner se rozhodl, že pro tento film budou členové Aliance rebelů mluvit s americkým přízvukem, zatímco imperiální důstojníci s britským, aby byl příběh analogický americké revoluci. Většina herců ve vedlejších rolích, kteří se objevili jako povstalecký personál na Hothu, však byli ve skutečnosti britští herci. V důsledku toho musel Kershner v postprodukci několik scén odehrávajících se na povstalecké základně Hoth předabovat americkými hlasy.
- AT-AT byly inspirovány kráčejícími stroji z knihy H. G. Wellse „Válka světů“ a jejich vzhled vycházel z portálových jeřábů, které se používají ve většině lodních přístavů v USA. Aby pohyby vypadaly co nejrealističtěji, byly studovány vzorce chůze slonů.
- Scény boje se světelnými meči odehrávající se v komoře zmrazující uhlík se zaměřují spíše na Luka. Je to proto, že během mnoha záběrů neměl Bob Anderson (Vaderův bojový dvojník) na hlavě helmu Dartha Vadera, protože mu ztěžovala dýchání.
- Darth Vaderova meditační komora je údajně hyperbarická komora, která nabíjí vnitřní vzduch na vyšší než atmosférický tlak, což mu umožňuje sundat si helmu a po omezenou dobu normálně dýchat. To však nebylo tak, jak bylo původně prezentováno ve filmu, kde se v komoře nacházela Vaderova přídavná dýchací maska, která byla notoricky známým způsobem ukázána pouze na zlomek sekundy a nikdy se nedostala do oficiální kontinuity.
- Manželka Marka Hamilla porodila jejich prvního syna (Nathana Hamilla) brzy ráno a Mark šel z nemocnice rovnou na natáčení. Bylo to v den, kdy se natáčely záběry Luka vylézajícího ze svého sněžného spideru předtím, než ho rozdrtí imperiální chodec, a Hamill si při tomto kaskadérském kousku zlomil palec.
- Carrie Fisherová cestovala do místa natáčení v norském Finsu, přestože se neměla účastnit žádných venkovních scén. Udělala to proto, aby strávila čas s herci a štábem.
- To, že Han Solo používá vnitřnosti svého koně, aby Luka zahřál, je ve skutečnosti indiánský trik. Podle legendy zabil lovec jménem Hugh Glass v americkém pohraničí medvěda, přestože byl těžce potlučen. Byl opuštěn svými kolegy hraničáři a musel se plahočit stovky mil do bezpečí. Cestou ho uvěznila náhlá sněhová bouře. Rozřízl koňský žaludek, vlezl dovnitř a zůstal v teple a bezpečí, dokud bouře nepolevila. Tato událost byla zdramatizována ve filmu "REVENANT Zmrtvýchvstání" (2015) s Leonardem DiCapriem v hlavní roli Glasse.
- Často citovaným mýtem je, že útok Wampy na Luka byl vymyšlen proto, aby se vysvětlily skutečné jizvy na tváři Marka Hamilla, protože měl autonehodu a musel podstoupit rekonstrukční operaci. Hamill skutečně přežil vážnou autonehodu v lednu 1977, ale v době, kdy se o více než dva roky později začal natáčet tento film, už žádné viditelné jizvy neměl.
- George Lucas původně plánoval film pouze produkovat a financovat, režisérské povinnosti měl svěřit do rukou Irvina Kershnera a každodenní produkční povinnosti Garyho Kurtze. Po režii filmu "Star Wars IV: Nová naděje" (1977) byl Lucas vyčerpaný a nemocný a měl v úmyslu si vzít volno, aby se mohl začít věnovat rozšiřování společnosti Lucasfilm a trávit více času se svou tehdejší manželkou Marciou Lucasovou, aby mohli založit rodinu a dokončit stavbu Skywalker Ranch. Když však produkce tohoto filmu překročila rozpočet a měla zpoždění, musel Lucas zasáhnout a převzít praktičtější roli, jezdit na natáčení a dokonce části filmu režírovat. Katastrofální hrubý sestřih filmu se během promítání ukázal jako nesourodý a Lucas, který čelil možnosti finančního krachu, pak film sám přestříhal s ještě horším výsledkem. Rozsáhlé dotáčky a další postprodukční práce na efektech nesmírně zatížily jeho zdraví, manželství i vztahy s Kershnerem a Kurtzem. Přestože film zaznamenal obrovský kritický i komerční úspěch, Lucas už s Kurtzem nikdy nespolupracoval a jeho manželství se o několik let později rozpadlo.
- Po různých navýšeních rozpočtu se film stal jedním z nejdražších ve své době a poté, co mu banka pohrozila stažením úvěru, byl George Lucas nucen oslovit společnost Twentieth Century Fox. Lucas se se studiem dohodl na zajištění půjčky výměnou za to, že studiu zaplatí více peněz, ale bez ztráty práv na pokračování a merchandising. Po kasovním úspěchu tohoto filmu způsobila nespokojenost ve studiu kvůli velkorysosti dohody vůči Lucasovi odchod prezidenta studia Alana Ladda, Jr. Odchod jeho dlouholetého spojence způsobil, že Lucas přešel s filmem "Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy" (1981) do Paramount Pictures.
- V rozhovoru pro časopis Cinescape režisér Irvin Kershner řekl, že nemá zájem o filmy se speciálními efekty. George Lucas ho však přesvědčil, i když Kershner byl rozhodnutý, že film bude více o charakterech postav než o hardwaru. Kershner strávil několik měsíců prací na scénáři a tlačil scénáristy k většímu polidštění postav (což bylo Lucasovi často vytýkáno, že se mu to nepodařilo).
- Ve stejném roce, kdy byl tento film uveden do kin, se R2-D2 a C-3PO objevili ve dvou epizodách jedenácté sezóny seriálu "Sesame Street" (1969) a také v epizodě věnované Hvězdným válkám v seriálu "Muppet Show" (1976), kde se objevili po boku Luka Skywalkera (Mark Hamill) a Chewbaccy. Bylo to na oslavu toho, že loutkář Frank Oz bude hrát v novém filmu Star Wars.
- Pro vydání na DVD v roce 2004 byla scéna s Darth Vaderem a Císařem pozměněna a Císaře nyní hraje Ian McDiarmid, stejně jako v ostatních dílech série. V původní verzi hrála Císaře americká herečka Marjorie Eatonová (která zůstala bez titulků), měl překryté šimpanzí oči a namluvil ho Clive Revill. Dialogy pro novou verzi byly rozšířeny a kompletně přepsány Ianem McDiarmidem a Jamesem Earlem Jonesem.
- V původní verzi scénáře Leigha Bracketta nebyl Darth Vader Lukovým otcem. Postava Anakina Skywalkera se v tomto filmu skutečně objevila jako duch Síly, který Luka cvičil. Anakinova postava byla později rozdělena do postavy Yody a technika ducha Síly byla použita k tomu, aby se ve filmu mohl objevit Obi-Wan Kenobi.
- Nejslavnější hláška tohoto filmu je často citována chybně. Zatímco mnozí se domnívají, že Darth Vader říká: „Luku, já jsem tvůj otec“. Ve skutečnosti říká: „Ne, já jsem tvůj otec.“. Dokonce i James Earl Jones, který Darthu Vaderovi propůjčil hlas, tuto hlášku špatně citoval, když o ní mluvil v "Empire of Dreams: The Story of the 'Star Wars' Trilogy" (2004).
- Vánice ve scénách na Hothu je skutečná vánice, nebyly použity žádné efekty. Harrison Ford nemohl přijet na místo natáčení běžnou vlakovou trasou, protože byla kvůli špatnému počasí uzavřena, a tak se na místo vydal na sněžném pluhu.
- První verze scénáře Leigh Brackettové obsahovala odhalení Lukovy sestry, jejíž existenci prozradil duch Anakina Skywalkera. Anakin, označovaný jako „Nellith Skywalkerová“, vysvětluje, že to byl on, nikoli Obi-Wan, kdo oddělil dvojčata při narození, aby je ochránil před Darth Vaderem, a že Nellith také prošla výcvikem Jediů v jiné části galaxie, aby mohla spojit síly s Lukem a porazit Sithy. Tento koncept byl v druhé verzi scénáře vypuštěn spolu s výskytem Anakina Skywalkera a nahrazen scénou, v níž Obi-Wan a Yoda diskutují o tom, že v očekávání Lukova selhání musí najít dalšího učedníka Jedi. I tato scéna se v pozdějších pracovních verzích změnila a výsledkem je dvojznačnější scéna v konečné verzi, kde Yoda ujišťuje Obi-Wana, že „je tu další“.
- V jednom z raných výstupů, když Darth Vader vstoupil na základnu Hoth, zakopl o kabel a spadl obličejem dolů.
- Osvětlení pro vizuální efekty scén ve vesmíru bylo tak silné, že se několik modelů roztavilo.
- Když Yoda a Obi-Wan naléhají na Luka, aby zůstal na Dagobahu a dokončil svůj výcvik, Luke vytáhne ze své vesmírné lodi hada. Režisér Irvin Kershner ujistil Marka Hamilla, že had je neškodný, i když ho během jednoho záběru uštkl.
- Jason Wingreen namluvil Boba Fetta, což bylo potvrzeno až v roce 2000. Wingreen se původně ucházel o hlas Yody. V rozhovoru z roku 2010 Wingreen poznamenal, že jeho repliky byly dokončeny za pouhých deset minut. Wingreen si však stěžoval, že za roli nikdy nedostal honorář, přestože zvuk jeho hlasu byl použit pro mluvící hračky a sběratelské předměty Boba Fett. V důsledku toho Wingreen poznamenal, že nemá George Lucase v lásce.
- Sadu Dagobah bylo třeba vyvýšit, aby Frank Oz a tři další loutkáři měli prostor pro ovládání loutky Yody zespodu. Pro správnou interakci dostal Mark Hamill sluchátka, aby mohl slyšet Oze, jak předvádí Yodův hlas. Při mnoha příležitostech režisér Irvin Kershner Yodovi omylem zadal pokyn a Oz mu musel připomenout, na koho má mluvit.
- Další z asteroidů je ve skutečnosti brambora. Objeví se právě ve chvíli, kdy Millennium Falcon poprvé vstoupí na pole. Dva asteroidy putují z levého horního do pravého dolního rohu obrazovky. Hned poté, co druhý asteroid opustí obrazovku, se v levém horním rohu objeví třetí. To je brambora.
- Pro tento díl byl poprvé a naposledy postaven celý Millennium Falcon v životní velikosti (pro "Star Wars IV: Nová naděje" (1977) byla postavena jen polovina vesmírné lodi a pro vymazanou scénu písečné bouře ve "Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů" (1983) byla použita jen její část). Měřila pětašedesát stop (19,8 metru) v průměru a šestnáct stop (4,8 metru) na výšku, přičemž mandibula jí dávala celkovou délku osmdesát stop (24,3 metru). Hmotnost Falconu byla dvacet tři tun (23 tun).
- Tento film měl premiéru v omezeném počtu kin, a to ve všech velkých metropolích, protože byl nejprve uveden pouze na 70mm film, pro který měly promítačky jen největší a nejbohatší kina. Teprve o mnoho týdnů později byl film uveden na standardní 35mm film pro ostatní kina v Severní Americe a po celém světě.
- George Lucas se rozhodl, že bitva na ledové planetě je nezbytná, protože měl pocit, že ve vesmíru se dá snadno „podvádět“, protože pozadí je černé a chyby se dají snadno skrýt. S bílým pozadím by se museli tvůrci efektů mnohem více snažit a efekty by byly mnohem působivějš
- Zvuk otevírající se Darth Vaderovy meditační komory je údajně nahrávkou bouchnutí dveří celého bloku cel v Alcatrazu.
- Harrison Ford chtěl, aby Han Solo na konci tohoto filmu zemřel, a nechtěl postavu znovu hrát, ale místo zabití postavy měl George Lucas jiný nápad a rozhodl se, že Hana zmrazí v karbonitu, pro případ, že by si to Ford rozmyslel a souhlasil s návratem do Star Wars VI: Návrat Jediů (1983), by postavu oživil.
- V původním scénáři, když se Lando chystá dovést Hana, Leiu a Chewieho do pasti nastražené Darth Vaderem, Lando nabídne Leie ruku jako gesto, aby ji vedl chodbou, a ona ji přijme. Harrison Ford improvizoval Hana, který přišel za Leiou a ve stejný okamžik jí nabídl ruku, aby naznačil, že Han žárlí.
- Ve scéně s asteroidem byl původně jeden z asteroidů ve skutečnosti bota. Říká se, že George Lucas tolikrát žádal lidi od vizuálních efektů, aby scénu předělali, až je to naštvalo a jeden z nich mu tam hodil botu. Pozdější remasterované verze to opravily.
- Scény, ve kterých je R2-D2 ponořen do bahnitého bazénu, byly natočeny v nedokončeném bazénu George Lucase. Většina štábu byla ukryta pod vodou a celou sekvenci natočil George Lucas.
- Yodův ikonický způsob řeči má části řeči v pořadí podmět-přísudek-sloveso. Tento způsob používá jen velmi málo jazyků na Zemi a většina z nich pochází z povodí Amazonky.
- Jim Henson, přítel George Lucase, dostal nabídku na roli Yody. Henson ji odmítl, protože byl zaneprázdněn natáčením filmu The Great Muppet Caper (1981). Do role doporučil Franka Oze.
- Během hlavního natáčení zůstávalo nejasné, zda se sir Alec Guinness vrátí jako Obi-Wan Kenobi, protože v té době právě prodělal operaci očí. Nakonec souhlasil a na filmu pracoval jen jeden den (středa 5. září 1979). Přišel v půl deváté ráno a své scény dokončil do jedné hodiny odpoledne, za což dostal zaplaceno čtvrt procenta z celkových tržeb filmu, což představovalo miliony dolarů.
- V každém filmu Star Wars pronese jedna z postav větu „Mám z toho špatný pocit“. V tomto filmu ji říká Leia.
- Jedním z cílů George Lucase při natáčení pokračování Hvězdných válek bylo stát se finančně nezávislým na Hollywoodu, což se mu podařilo.
- V komentáři na DVD Carrie Fisherová vypráví, že během části natáčení v Londýně bydlela v domě pronajatém od Erica Idlea. Idle a Pythoni v té době natáčeli film "Život Briana" (1979). Jednoho večera uspořádal Idle malý večírek, na kterém nechyběli Harrison Ford a The Rolling Stones, a podával silný alkohol (který Pythoni rozdávali komparzistům při natáčení, aby podpořili morálku), kterému říkal „tuniský čistič stolů“. Většinu noci strávili popíjením a zábavou. První scény natáčené následující den byly příjezd do Cloud City, což podle ní pomáhá vysvětlit, proč byli s Fordem v těchto scénách tak šťastní. Idle je prý rád, že měl malý podíl na tom, jak hotový film dopadl.
- Zmrazení Hana Sola v karbonitu bylo (alespoň částečně) způsobeno tím, že si tvůrci nebyli jisti, zda se Harrison Ford vrátí do třetího filmu. Když se natáčely "Hvězdné války IV: Nová naděje" (1977), Carrie Fisher a Mark Hamill měli podepsanou smlouvu na tři filmy, ale Ford odmítl. Ford dokonce požádal George Lucase, aby Sola zabil, protože postava už svou roli odehrála, ale Lucas odmítl s tím, že má pro Hana Sola ještě hrdinskou roli ve filmu "Star Wars VI: Návrat Jediů" (1983).
- Když měl Mark Hamill potíže se scénami s Yodou na Dagobahu, Frank Oz přivedl slečnu Piggy a žabáka Kermita, aby ho rozesmáli.
- Aby byl zachován dramatický úvod filmů Star Wars, trval George Lucas na přesunutí všech titulků na konec filmu. Avšak přestože to Cech scenáristů a Cech režisérů u filmu "Star Wars IV: Nové naděje" (1977) neochotně povolil (protože se neočekával velký úspěch tohoto filmu), nelíbilo se jim, že se v tomto trendu pokračuje i u tohoto filmu. Nejprve se pokusili tento film stáhnout z uvedení, ale neuspěli. Poté udělili Lucasovi vysokou pokutu a pokusili se pokutovat i Irvina Kershnera, ale Lucas všechny pokuty zaplatil sám (téměř 250 000 dolarů). Lucas se poté rozhořčeně vzdal členství v Cechu scenáristů, Cechu režisérů a Americké filmové asociaci, což mu ztížilo výběr zaměstnanců pro pozdější filmy.
- Carrie Fisherová stála v mnoha scénách s Harrisonem Fordem na bedně, aby se vyrovnal výškový rozdíl a ona se objevila v záběru s ním. Carrie Fisherová (155 cm) byla téměř o 1/2 metru menší než Harrison Ford (183 cm).
- S výjimkou vysátí z okna Oblačného města si Mark Hamill všechny kaskadérské kousky dělal sám.
- Během natáčení bitvy o Hoth byli vojáci základny Echo ve skutečnosti norští lyžaři - horští záchranáři. Výměnou za účast v tomto filmu věnovala společnost Lucasfilm dar Norskému červenému kříži.
- Při natáčení na místě v norském Finsu zasáhla hotel, kde byli herci a štáb ubytováni, prudká sněhová bouře. To by za normálních okolností zastavilo natáčení, ale režisér Irvin Kershner považoval tyto povětrnostní podmínky za skvělou příležitost k natočení scény, v níž Luke bloudí sněhem po útěku z jeskyně Wampa. Udělal to tak, že Marka Hamilla poslal ven na mráz, zatímco on a kameraman zůstali a natáčeli uvnitř hotelové haly.
- George Lucas byl tak ohromen výkonem Franka Oze v roli Yody, že utratil tisíce dolarů za reklamní kampaň, aby se pokusil získat jeho nominaci na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Lucasova kampaň nakonec neuspěla, protože se domníval, že loutkář není herec. Lucas měl pocit, že to není fér vůči Ozovi, kterému to bylo upřímně jedno.
- Mark Hamill musel šestnáctkrát udeřit hlavou do stropu Yodovy chýše, než byl režisér Irvin Kershner s touto scénou spokojen.
- Aby se George Lucas vyhnul sdílení tvůrčích práv, rozhodl se pro financování tohoto filmu nevyužít žádné velké studio. Místo toho financoval produkci za 30 milionů dolarů sám, a to kombinací zisku z filmu "Star Wars IV: Nová naděje" (1977) a bankovní půjčky. Ačkoli to byl riskantní krok, několikanásobně se vyplatil. Lucasovi se investice vrátila do tří měsíců od uvedení filmu do kin. Poté projevil vděčnost daleko přesahující hollywoodské normy tím, že se o zisk podělil se svými zaměstnanci (na prémiích získal téměř 5 milionů dolarů).
- Záběry, ve kterých Luke používá své Jedijské schopnosti k získání světelného meče z dálky, byly vytvořeny tak, že Mark Hamill odhodil světelný meč a pak film běžel pozpátku.
- Jediný film Star Wars ságy, kde nezemře ani jeden Sith nebo Jedi.
- V anketě AFI, 50 největších padouchů, byl Darth Vader dosazen na 3 místo .
- Kurt Russell se ucházel o roli Hana Sola.
- Film byl zvolen osmým v Total Film's 100 Greatest Movies Of All Time.
- Zvuk, který vydavá R2-D2, je ve skutečnosti zvukem motorku ovládajícího otevírání a zavírání okna v autě.
- Han Solo je jediný ne-Jedi/Sith, který v původní trilogii použije světelný meč.
- Jeremy Bulloch,který hraje Boba Fetta, je nevlastní bratr producenta Roberta Wattse.
- Planeta Tatooine, na které se film odehrává, se objevuje celkem v pěti dílech Star Wars.
- Producent Gary Kurtz přišel s nápadem na název filmu.
- Tento díl má nejméně mrtvých v sérii, a to 30.
- Když generál Rieekan říká "Send Rogues 10 and 11 to sector 38," je to odkaz na film THX 1138 (1971).
- Scéna z mrazící komorou je jediná v trilogii, kde můžete vidět Darth Vadera a C3PO v jednom záběru.
- Bylo vyrobeno celkem 16 bojových kombinéz pro roli Luka.
- Film se natáčel 170 dní, což je nejdéle ze všech dílů Star Wars.
- Jediný film ze série Star Wars, který nevydělal na domácím trhu přes 300,000,000 dolarů.
- Blastery pro film jsou zkonstruovány ze Sterlingů L2A3 Mk 4.
- Scena, ked princezna Leia vyzna lasku Han Solovi tesne predtym, ako ho uvaznia v karbonite, mala povodne zniet takto: Leia: "I love you!" Han: "I love you too!" Reziser Irvin Kershner vsak vobec nebol spokojny s Fordovym vystupom, tak ho ju nechal opakovat tolko krat, az Ford z recesie vypustil dnes uz klasicke "I know."
- Sníh ve filmu Impérium vrací úder byl nahrazen jedlou sodou.
- Řada lidí se domnívá, že designeři ILM se při navrhování lodi Boby Fetta inspirovali pouliční lampou. Nilo Rodis-Jamero, výtvarník, jenž na Epizodě V pracoval, ale tvrdí, že skutečnou inspirací byl "talíř" radaru.
- Ve filmu Impérium vrací úder byli rebelští vojáci hráni mj. i členy týmů horských záchranářů z Norska.
- Ve speciální edici (1997) byly přidány scény souboje Luka s netvorem na začátku (teď je monstrum i vidět). Také byly přidány scény v Oblačném Městě.
- Impérium vrací úder bylo se svým 30mil. rozpočtem nejdražším nezávislým filmem své doby, protože ho George Lucas platil ze své kapsy, aby nedocházelo k hádkám se studiem podobně jako při natáčení prvního dílu. Vklad se mu vrátil během tří měsíců.