Leni Riefenstahl je určitě jednou z nejúspěšnějších propagandistek všech dob. Dokázala svět přesvědčit o úchvatnosti nacistického Německa, ale i sebe samé způsobem, z nějž jsme se dodnes nevzpamatovali. Ve skutečnosti se jedná o fascinující předmět mnoha studií, protože v drtivé většině případů platí, že jakmile je státní propagandista odhalen a jeho postupy pojmenovány, jeho agenda ztrácí na funkčností. Není tomu tak ale v případě Riefenstahl, jejíž filmy nám svým vlivem vymývají mozek dodnes. Nyní bude v Cannes uveden dokument o této filmařce a nezbývá než doufat, že přispěje k jejímu širšímu pochopení.
Články 7
Zack Snyder je... Zack Snyder. To jediné je nezpochybnitelné. Svérázný režisér ne vždy točí filmy, které ocení většina publika, vždy ale točí tak, že to jde od jeho srdce. To si musíme připomínat, když usínáme u Rebel Moon (Rebel Moon - Part One: A Child of Fire). „Myslí to fakt dobře. Tak moc se snaží!“ Taky to je filmař, kterému někdy padají z pusy pořádné perly. Nedávno byl v podcastu Joe Rogana, kde přirovnával svůj aktuální počin k cinefily i širokou veřejností milované druhé Duně, což vyvolalo pořádné haló ohledně toho, v jakém sebeklamu Snyder žije, když si myslí, že jeho vysmívaný projekt pro Netflix má stejnou váhu jako návštěva Arrakisu.
Sedmdesát osm let od konce druhé světové války vstoupil do vybraných českých kin a na streamovací platformu Edisonline americký dokumentární film Poznámky k Hitlerovi. Režiséři Petra Epperlein a Michael Tucker se inspirovali knihou Sebastiana Haffnera Hitlerův vzestup a pád, v níž autor popsal zásadní momenty diktátorova života. Od toho se filmaři odpíchli, přidali paralely k dnešku a zpovídali osobnosti, které mají k tématu co říct.
Uplynulo 55 let od uvedení prvního a pro mnohé nejlepšího filmu Mela Brookse do široké distribuce. Producenti se setkali s kontroverzemi a zákazy, k překvapení mnoha ale také získali Oscara za scénář. Vznikl podle nich veleúspěšný broadwayský muzikál a dočkali se rozpačitého remaku. V čem tkví kouzlo a nenapodobitelnost tohoto pověstného díla?
Praotec výpravných velkofilmů prošlapal cestu nejen mnoha úspěšným hollywoodským projektům, ale i samotnému vývoji filmové řeči. Ohromující dílo dnes může působit naivně, jeho ideologická zrůdnost se však do amerického kulturního povědomí zaryla velmi hluboko.
Snímky z 20. let bývají vzrušující pro filmové historiky, avšak běžné publikum u nich pociťuje zub času až příliš silně. Přesto existují výjimky, které dokázaly zestárnout s takovou grácií, že dodnes nechávají diváckou obec v němém úžasu. Platí to třeba pro řadu děl Sergeje Ejzenštejna včetně jeho prvotiny Stávka. Navzdory faktu, že ideologie těchto filmů je značně pomýlená.
Dokument o české tantrické komunitě a jejím anglickém guruovi.Tento "dokument" se snaží být stoprocentně jednostranou reklamní kampaní na tantru. Jeho message je jasná: Když budete dělat tantru, budete mít lepší osobní i partnerský život.