Recenze filmu Wall Street 2: Peníze nikdy nespí

66%

Komentáře a recenze 52

Dle počtu bodů
Chrustyn
Chrustyn
43 674 bodů
6
Drsňák, provokatér a cynik Oliver Stone se nám změnil v mírného a tak trochu sentimentálního dědu a nejvíce nám to dokazuje právě pokračováním svého 24 let starého filmu, u kterého jen málokdo tušil, že by mohl mít pokračování. Na scénu se vrací cynický Michael Douglas, který si za své finanční machinace vysloužil pobyt v jednohvězdičkovém vězení a i přes všechny vrásky a kila navíc mu zůstal čich na to jak někoho totálně zruinovat. Jako mentor si vzal do parády mladého a cílevědomého floutka, který má v plánu oženit se s jeho dcerou a pomstít smrt svého učitele (zní to jako z "béčkového" akčňáku ale je to tak) a učí ho všechny finty, jak se dostat k těm krásně voňavým zeleným papírkům s názvem PENÍZE. Popravdě mě ani původní a mnohými opěvovaný "Wall Street" za který si slizký Douglas odnesl svého jediného Oscara, příliš nenadchl a v ekonomickcýh pojmech jsem se ztrácel jak Vietnamec v kukuřici ale určitě se jednalo o zajímavý film, který příblížil jak to v drsném makléřském světě funguje. Sequel jde trochu jiným směrem a i díky přítomnosti, čím dál populárnějšího Shii LaBeoufa se zaměřuje spíše na mladší publikum, které by mohlo zaujmout i docela slušné tempo. Jedná se o slušný film, který se vám bude líbit v závislosti na vašem vztahu k finančnímu odvětví, původnímu filmu nebo Michaelu Douglasovi.
Pete69
Pete69
32 681 bodů
7
První Wall Street jsem viděl před velkou řádkou let a o druhém dílu jsem neměl ani tušení. Film mě bavil a tak se musím vrátit k prvnímu, který si už moc nepamatuji a má vysoké hodnocení. Svět finančních dravců mě vždy přitahoval a moc jsem mu nikdy nerozuměl. Příběh o penězích, ale i leckdy pokrouceném charakteru, to vše v rukou skvělého režiséra.
JasonCZ
JasonCZ
23 385 bodů
6
Bylo to dobre, jen skoda ze tam Charlie Sheen nedostal vice prostoru.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
4
Ach jo, to sem si zas dal... Nejlepší na tom filmu byli herci, ti skoro neměli chybu - od nejlepšího po nejhoršího: LaBeouf (není co dodat, akorát že to byl hroznej podpantoflák), Langella (respekt), Sheen (kterej měl roli jak z Dva a půl chlapa), Brolin (ten mi místama dost připomínal jeho jinej film W., ale tady to bylo přecejen trošku lepší), Mulligan (ona byla dobrá, ale její role iracionální emocionálně a spoustou majetku postižená žena ne), Douglas (někdy mě ten jeho utrápenej ksicht mučil), Sarandon (ta tam byla jenom do počtu - na štěstí, protože ju nemusim, a proto je taky až tak vzadu), Mardirosian (Busmalis ze seriálu Oz :-)), Pendleton (další oblíbenec z Oz), Stone (se do toho musel nasrat, co?). No ale ten děj! Ten děj! Vubec mě to nebralo, negradovalo to a jestli jo, tak mimo mě. Americkej finanční systém je prostě sračka, stejně jako jiné systémy, kromě toho, kde jenom lidi, co makaj poctivě, se taky mají poctivě.
hanys_
hanys_
18 781 bodů
4
Určitě horší než kultovní předchůdce. Z části za to může slabší scénář, který má silnější chvilky, jen pokud se drží v budovách Wall Streetu, ale při řešení rodinných pří film spíše nudí. Obsazení je hodně luxusní (škoda, že Langella vyklidí pozice tak brzo), ale popravdě méně Shii a více Douglase by rozhodně neškodilo.
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
8
Tenhle film je velká pecka, Oliver Stone je z makléřské rodiny a zatraceně dobře ví o čem mluví. Režijně film hýří nápady. Herci ve filmu jsou naprosto bezva, zvláště pak diblík Carey Mulligan, ale v hereckém sólu si to opět užívá Michael Douglas. Nutně to nemusí být dvojka Wall Street, klidně to může být úplně nový titul, ale film je to zdařilý.
Spooner
Spooner
15 878 bodů
6
Nestrhne tolik jako první díl a vůbec mi to i přes zasazení do finanční krize přijde jako celkem zbytečné pokračování, bez kterého bych se obešel. Příběh totiž nepřichází s ničím působivým, není to tak napínavé a dialogy nejsou tak strhující jako v případě jedničky. Navíc mi tam trochu vadila ta linie zbližování otce s dcerou, která mi nezapadala moc do prostředí, kde každej každýho podvádí. Úplně zatracovat ten film ale rozhodně nejde. Rozhodně jde o nejlepší Stoneův film za posledních 10 let, jeho názory zde nevadí tolik jako jinde a kamera je vynikající. Hlavně se může Stone opřít o bezchybné herce od sázky na jistotu Michaela Douglase, po staré matadory v čele s Eli Wallachem a mladou krví Carey Mulligan a hlavně Shiou LaBeoufem, který se zde poprvé objevuje v ryze dospělé roli a je opravdu výborný. A právě díky tomuto obsazení se z toho dal vytěžit mnohem zajímavější výsledek.
lamps
lamps
15 320 bodů
7
Společně se Snowdenem určitě nejlepší a hlavně nejosobitější režijní počin Olivera Stonea v tomhle století. Ta Director-power z toho vyloženě odkapává a jenom sledovat vzletné kamerové pohyby mezi mrakodrapy Manhattanu je zkrátka zážitek, nemluvě o hereckých výkonech Douglase, Langelly či Joshe Brolina, kteří svým postavám vdechují ještě více než jen život (a abych nekřivdil, tak LaBeouf také vůbec nic nekazí). Měl jsem ale docela problém s tím, kam příběh celou dobu klikatě směřuje a kam (a hlavně jakým stylem) nakonec vyústí. Je celkem jasné, proč se rozhodlo vzkřísit finanční bestii Gordona Gekka zrovna rok po ekonomickém kolapsu, který položil mnoho firem a otřásl se samotnou měnou - Stone mohl zase vesele nastavit zrcadlo celému finančnímu a burzovnímu systému a skrze nevypočitatelného parchanta vystavit komplexní metaforu velké bubliny, která může kdykoli splasknout, ať už hrajete nefér či ještě více nefér. To je ok, i když ty létající bubliny si mohl tak zkušený režisér odpustit. Do toho ale sledujeme na povrchu dost tuctovou rodinnou linii a reminiscenci příběhu původního filmu v nové době (a s jednou poučenou postavou), přičemž Stone právě mnohem méně zajímavé rodinné motivy nakonec strčí do popředí a ve finále dospějeme k zakončení, v němž jeden chamtivec dostane přes prsty, ale ostatní stále žijí vesele v bublině a divák postává trochu v rozpacích opodál. Ta myšlenka je hezká, ale drolí se to mezi prsty a lehce vítězí dojem překombinovanosti - na rozdíl od jedničky, která si hrála jen na to, co hráli dva vychytralí chlapáci mezi sebou.
ZkuKol
12 290 bodů
8
Na to, že jde o pokračování filmu starého 23 let a první díl byl ceněn jak diváky, tak kritikou, můžeme říct, že se zadařilo. Obsazení filmu je výborné a každý si svůj díl práce odvede. Díky tomu se stává i nepříliš nápaditá dějová linie nosnou a scény mezi finančními "tygry" vysloveně toto dílo zdobí. Romantická a rodinná linie jsou trochu slabší, ale Shia s Gordonem unesou opravdu mnoho a snad jen ten disneyovský happyend jim trochu naruší stabilitu (ale s tím by si opravdu nevěl rady nikdo). Oliver vypráví svižně, občas tu a tam něco zjednoduší (to se ale v burzovním prostředí musí) a kdyby pořád neukazoval, jaký má názor na finanční krizi, její viníky a co si myslí o kapitalismu celkově, asi by se mu nedalo mnoho vytknout. Kouzelná je ale jeho spolupraáce s kameramanem Rodrigem Prieto. Opravdu dokonale zvolená barevná škála, dynamický pohyb kamery, její orientace v prostoru a absolutní využití interiérů i exteriérů (snad jen ta jízda na motorkách byla slabší). Určitě nejlepší burzovní film dekády, žel konkurence byla víc než slabá. Gordon opoušít po letech vězení, aby dostal zpět svou rodinu, peníze, práci a hlavně smysl života, při jehož hledání se zapotí celé jeho okolí... 70%
Tom Hardy
Tom Hardy
8 369 bodů
7.5
Gordon Gekko je zpátky a s ním Stone ve vrcholné formě. Konečně z něho zase čiší osobnost, která se nebojí tnout do živého a patřičně se v krvácejících ranách nimrat. Pravda, to rodinné blbnutí tu moc nefunguje a především slzopudný konec je jasným důkazem, že jedinečná nekompromisnost osmdesátkových dramat je nenávratně pryč. Jinak ale vládne spokojenost. Filmařsky i dějově jde o silného koně letošního roku, který stojí pevně na vlastních nohách. Že je čistě náhodou pokračováním klasiky je více méně vedlejší...