– V prosinci 1993 Petr Vachler oficiálně oznamuje vznik české výroční filmové ceny Český lev. V tisku vycházejí inzeráty s prvními grafickými návrhy budoucí ceny.
– Dne 25. února 1994 se v pražské Lucerně poprvé vyhlašují vítězové. Stočlenná porota rozdělila třináct Českých lvů a jednoho lva Plyšového. Historicky prvním laureátem se stal muzikál Šakalí léta debutujícího Jana Hřebejka
Ročník 1994
– Vyhlášení vítězů poprvé předcházejí nominace. V každé kategorii je pět nominovaných.
–Kategorie mužského a ženského hereckého výkonu jsou poprvé rozděleny na hlavní a vedlejší role.
Ročník 1995
– O Českých lvech poprvé nerozhoduje stočlenná porota, ale členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která vznikla 13. dubna 1995.
–Počet nominovaných se zužuje z pěti na tři v každé kategorii.
–Český lev má i první skandál. Scenárista Ondrej Šulaj a zvukař Ivo Špalj získali Českého lva, aniž by byli nominováni. Jak se to stalo? Pořadatelé se domnívali, že scenáristé Zahrady byla jen dva (ve skutečnosti byli tři) a zvukař Učitele tance jen jeden (ve skutečnosti byli dva).
Ročník 1996
–Kolja získává Českého lva, Zlatý glóbus i Oscaral. Z nejprestižnějších cen, na které mohl dosáhnout, mu unikla jen Evropská filmová cena.
– Cena čtenářů časopisu Cinema poprvé nemá podobu křišťálové sošky lva připraveného ke skoku.
Ročník 1997
– Čeští lvi se poprvé udělují v přímém televizním přenosu.
– Režisér Knoflíkářů Petr Zelenka se rozhodl celou akci otevřeně bojkotovat, nicméně vyhrál hned třikrát – za nejlepší scénář, režii a film.
Ročník 1998
– Rebelující Petr Zelenka přehodnotil svůj vztah k Českým lvům, v tomto roce je jedním z předávajících.
– V rámci nominačního večera je poprvé udělena plaketa ČFTA za Nejlepší filmový plakát a Cena filmových kritiků (ani ta nemá podobu Českého lva).
– O Plyšovém lvu poprvé nerozhodují akademici, ale novináři. Spolu s tím je změněna definice ceny: Už se neuděluje za nejslabší, ale nejméně oblíbený film. Už se také neuděluje na hlavním, ale pouze na nominačním večeru
Ročník 2000
– Křišťálová soška Lva, jejímž autorem je Jakub Švéda, zhubla. Nový Lev je oproti předešlému o 4 cm menší a téměř o polovinu hubenější. Nyní soška měří 27 cm a váží 2,8 kg.
– V kategorii Divácky nejúspěšnějšího filmu spolu poprvé soutěží výhradně české filmy, paradoxně v daném roce by Princezna ze mlejna 2 stejně všechny hollywoodské hity porazila.
Ročník 2001
– Kategorie Nejlepší výtvarný počin se rozdělila na kategorii Nejlepší výtvarné řešení a Nejlepší kostýmy.
– Hlasování poprvé probíhá dvoukolově. Z 1. kola vzejde trojice nominovaných, ve druhém kole se hlasy z prvního ruší a z nominovaných se volí vítěz.
Ročník 2002
– Plyšový lev není poprvé vyhlášen na hlavním ani nominačním večeru, nýbrž na tiskové konferenci.
– Nominační večer poprvé vysílá program ČT2 v přímém přenosu.
– Poprvé se uděluje Cena Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář, nemá podobu Lva, druhý a třetí jsou vyhlášeni na nominačním večeru, vítěz na večeru hlavním. Ocenění navíc získávají od sponzora velmi atraktivní peněžité prémie.
Ročník 2003
– Došlo k opětovnému sloučení kategorií Nejlepší výtvarné řešení a Nejlepší kostýmy do jedné kategorie Nejlepší výtvarný počin.
Ročník 2004
– Cenu čtenářů časopisu Cinema nahradila Cena čtenářů časopisu Premiere.
Ročník 2007
– Plyšový lev byl bez náhrady zrušen.
Ročník 2008
– Dlouholeté debaty o tom, jak zpřístupnit Českého lva dokumentům, konečně došly ke konkrétnímu výsledku. Jednak je do tohoto roku pravidelně vyhlašována kategorie Nejlepší dokument a jednak byly v tomto roce jednorázově oceněny tři nejlepší dokumenty za léta 1993-2007.
– O kategorii dokumentů se rozšiřuje i Cena filmových kritiků.
– Vítěz Evropské filmové ceny, dokument René, je na Českých lvech poražen! Akademici upřednostnili Občana Havla.
– Cenu čtenářů časopisu Premiere nahradila Cena čtenářů portálu idnes.cz.
Ročník 2009
– Po sedmi letech už není vyhlášena Cena Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář, protože Sazka od sponzorování této ceny odstoupila. Za ta léta prošlo soutěží celkem 315 scénářů.
– Cenu čtenářů portálu idnes.cz nahradila Cena čtenářů portálu kinobox.cz.
– Diváci mají poprvé možnost hlasovat v anketě Müllerova filmová hláška. Každý rok jeden slavný tvůrce vybere dvacítku svých nejoblíbenějších filmových hlášek (letos to je Jiří Menzel), z nich diváci prostřednictvím portálu kinobox.cz vyberou tu vůbec nejlepší, která vstoupí do pomyslné síně slávy.