Víte, jakou cenu má vaše televize? Dokument o lidech umírajících kvůli elektronice
O nebezpečné likvidaci elektroniky slýcháme a vídáme už delší dobu. Záběry na indické (a další) slumy, v nichž se omladina přehrabuje vysloužilým harampádím, aby našla zpeněžitelnou součástku, nejsou vzácností. Čím dál častěji se též hovoří o vlivu elektroniky na naše zdraví a psychiku (lidé už si nedávají mobil na noční stolek a podobně). Stále se ale zapomíná na ty, kteří mají výrobu elektroniky jako obživu; stojí u výrobních linek a přicházejí s elektronikou, kovy a chemikáliemi do styku.
Středometrážní dokumentární film Stories from the Clean Room (Příběhy z čistého provozu) vás provede zákulisní výrobou spotřební elektroniky a pokud se po jeho projekci zamyslíte nad tím, zda vážně budete chtít po "Ježíškovi" novou "telku" nebo "tablet", splnila mise tvůrců úkol. Dokumentární film totiž zpovídá jihokorejské zaměstnance z výrobních podniků na elektroniku, kteří si postupem času odnesli kvůli obživě vážné zdravotní problémy.
Příběhy z čistého provozu: Trailer
Snímek se zaměřuje na jihokorejské továrny gigantu Samsung, jehož zaměstnanci často ve velmi brzkém věku trpí vážnými zdravotními problémy (nádor mozku, skleróza, poškození plodu během těhotenství, rakovina, leukémie), které v řadě případů končí smrtí. Společnost na výrobu televizí a další elektroniky obvinění odmítá a proti kritikům vede kampaň na podporu značky a výrobků. Nedělejme si nicméně iluze, že v jiných podnicích probíhá výroba elektroniky jinak. Samsung je nicméně leaderem na trhu a Jižní Korea se tak kromě automobilového průmyslu stává logicky též terčem bojovníků za práva zaměstnanců i v tomto výrobním odvětví.
Vznik dokumentárního filmu iniciovaly organizace SHARPS a IPEN. Snímek se promítá v celé řadě zemí světa a Česká republika se připojí v pondělí 5. listopadu. Na projekci filmu můžete zajít do pražského Ponrepa ve 20:30.