Policajt v Beverly Hills je tu s námi 40 let. Z Murpyho udělal hvězdu, roli měl ale hrát Stallone

Policajt v Beverly Hills je tu s námi 40 let. Z Murpyho udělal hvězdu, roli měl ale hrát Stallone
Může Policajt v Beverly Hills 4 nakopnout mrtvou kariéru Eddieho Murphyho? | Paramount
S nápadem na dnes již legendární snímek přišel v druhé polovině 70. let producent Don Simpson, jenž chtěl natočit film o policajtovi z východního Los Angeles, co byl převelen do Beverly Hills. Na pomoc si přivolal scenáristu Danila Bacha, podle něhož pocházel ústřední hrdina z Pittsburghu a šlo o přímočarý akčňák bez špetky humoru. To se ovšem Simpsonovi nezamlouvalo, chtěl totiž udělat z počinu o něco odlehčenější podívanou, než bylo tehdy u žánru zvykem. S Bachem se ovšem nedokázal shodnout, a tak skončil projekt u ledu.
Policajt v Beverly Hills
Policajt v Beverly Hills
  • SkyShowtime
  • Google Play
  • iTunes
  • +2
79%
K životu ho Simpson a jeho parťák Jerry Bruckheimer znovu přivedli po úspěchu Flashdance, kdy producenti hledali svůj další komerční hit. A viděli, že právě u příběhu z Beverly Hills by mohli znovu namíchat svůj divácky poctivý koktejl. Ten novým scénářem připravil Daniel Petrie Jr. a producenti i studio Paramount bylo nadšeno z jeho komediálnějšího přístupu, jimž se projekt lišil od většiny konkurence. Do počinu se tedy vtrhli naplno a dělali všechno proto, aby z Policajta v Beverly Hills (jenž už v novém scénáři pocházel z Detroitu) byl kvalitní a zábavný majstrštyk.
Film tehdy ještě nesl název Beverly Drive a Simpson a spol. chtěli ulovit ty největší hollywoodské ryby. K režii toužili přilákat Martina Scorseseho či Davida Cronenberga, sympatického hrdinu si měl zahrát Mickey Rourke. Ani jedna z těchto dohod ovšem nakonec nedopadla, a tak se scénář posílal snad každému hvězdnému herci té doby. Nabídku měli na stole např. Al Pacino či James Caan. Z údajné zdvořilosti a malými nadějemi poslali text také jedné z největších akčních hvězd osmdesátek Sylvesteru Stalloneovi. A právě on nakonec projevil o roli největší zájem.
Policajt v Beverly Hills
On by možná scénář nechal ležet ladem, film mu ovšem důrazně doporučil jeho agent. I ten totiž v látce viděl jasný komerční hit, v němž by navíc mohl Stallone ukázat svůj smysl pro humor. Svou komediálnější stránku začal v osmdesátkách ukazovat jeho rival Arnold Schwarzenegger a Sly se mu mohl tímto filmem přiblížit. S tvůrci si tedy plácl, o výsledné podobě snímku měl ovšem zcela jiné představy než jeho agent i všichni okolo.
Stallone si totiž vzal na starost scénář a kompletně ho přepsal. Když tedy na palubu konečně přišel režisér Martin Brest, nestačil se divit, co z původní komediální látky vzniklo. „Díky hrdinovi v pro něj nezvyklém prostředí to mělo řadu komediálních prvků, on z toho ovšem udělal přímočaré akční drama,“ vzpomínal Brest po letech pro Variety na Slyův „přínos.“ Z Beverly Drive vznikl brutální a s vážnou tváří míněný akčňák, který měl podle Stalloneho slov vypadat „jako úvodní krvavé vylodění v Normandii ze Zachraňte vojína Ryana.“ Sly, jenž změnil hlavního hrdinu na Axela Cobrettiho, tedy chystal krvavý a přepálený akčňák, o tom ale producenti nechtěli ani slyšet. Simpson se snažil zkrotit hercovo ego a zdálo se, že se Sly přeci jen podívá před kameru, dva týdny před plánovaným startem se ale domluvili na konci spolupráce.
Policajt v Beverly Hills
Policajt v Beverly Hills | Paramount
Scénář byl přepracován se snahou přiblížit se co nejvíce původní podobě a autoři nakonec sáhli po jméně, o němž se zprvu vůbec nepočítalo – vycházející komediální hvězdě Eddiem Murphym. Hvězda pořadu Saturday Night Live se dostala do hledáčku producentů po úspěchu filmu 48 hodin. A zatímco ve snímku s Nickem Noltem stál u zrodu oblíbených buddy komedií, v Policajtovi v Beverly Hills stál pro změnu na počátku popularity akčních komedií.
Murphy se pro roli Axela Foleyho v podstatě narodil. Ve své ikonické roli dokázal nejen prokázat geniální komediální timing a cit pro improvizaci, ale také je skloubit se svým charismatem a špetkou toho akčního umu. Jeho ukecaný polda, co si jde sveřepě za svým a pro vyšetření případu se nebojí použít svérázné metody, si získal srdce diváků prakticky okamžitě. Hlášek i sympatií měl totiž tehdy vycházející herec na rozdávání.
Scénář navíc dokázal velmi efektně pracovat s motivem svéhlavého poldy z Detroitu ve slunném a načančanějším prostředí, Simpson s Bruckheimerem pohlídali všechny divácké přísady včetně správně oddychové osmdesátkové atmosféry či nesmrtelného soundtracku a Brest předvedl sice nijak revoluční, ale v žánru poctivé a naprosto dostačující řemeslo. Vznikl tak masivní komerční hit, co vydělal v kinech přes 230 milionů dolarů (dnes by z toho s ohledem k inflaci bylo úctyhodných 730 milionů) a divákům i Hollywoodu poprvé výrazněji v mainstreamu ukázal, že akční žánr se dá dělat i odlehčeněji s pořádně vtipnou hláškou na rtech.
Policajt v Beverly Hills
Policajt v Beverly Hills
Policajt v Beverly Hills
Policajt v Beverly Hills
Policajt v Beverly Hills
Policajt v Beverly Hills, jehož svižné dialogové výměny doteď nestárnou, položil základy žánru, z nichž čerpají tvůrci ještě dnes. Kvality i úspěšnost dalších dílů už sice klesaly, letošní návrat na Netflix však dokázal, že minimálně Murphy je ve své ikonické roli pořád jako doma. A co Sly? Ten se svého snu o nekompromisním poldovi Cobrettim nevzdal a v roce 1986 ho přivedl k životu prostřednictvím jednoho ze svých průměrnějších počinů Kobra, jenž se v kinech paradoxně střetl s jiným hitem z dílny Simpsona a Bruckheimera – prvním Top Gunem. I v tvrdé konkurenci sice Sly uspěl, na jednoduchou Kobru se ale rozhodně nevzpomíná tak často jako na tlučhubu z Detroitu.
Podívejte se na žebříček nejlepších komedií podle Kinoboxu.
Zdroj: Variety, Den of Geek, Wikipedia, Hollywood Reporter