Začínáme doma, spolu s komediální pohádkou režiséra Marka Najbrta (Protektor, Kancelář Blaník). Autor originálních děl se pustil do své první pohádky, do níž promítl své zkušenosti z politické satiry. "Příběh Čertího brka nás zavede do městečka Pytlov na úpatí kopce Pervidle. Místní, kteří tu žijí běžným životem řemeslníků nebo sedláků možná ani netuší, že všechny jejich přestupky a nepravosti jsou pečlivě monitorovány místní pekelnou pobočkou. Hříchy zapisuje spravedlivě a neomylně kouzelné Čertí brko. Jednoho dne však přestane fungovat."
V hlavních rolí pohádky volně inspirované klasikou S čerty nejsou žerty (2015) se představí Ondřej Vetchý, Jan Cina a Judit Bárdos. Čerti jsou vděčné téma a pár dnů před Mikulášem se dá čekat, že v kinech zaznamenají solidní divácký úspěch. Recenzenti prozatím Čertímu brku dávají 58 procent, známky se pohybují od 40 do 80 procent.
Britský režisér a scenárista Steve McQueen měl před uvedením Vdov na kontě "pouhé" tři snímky, z nichž ten třetí (12 let v řetězech) si vysloužil 3 sošky Oscara (z toho jednu pro McQueena).
Novinka Vdovy budí pozornost hned z několika důvodů. McQueen na filmu spolupracoval se zkušenou scenáristkou Gillian Flynn (Zmizelá). Do hlavních rolí obsadil plejádu prvotřídních hereček. A hlavně zvolil aktuální a palčivé téma, kterým je život ovdovělých žen, které se potýkají se smrtí manželů a v případě filmu též s nesplacenými dluhy a mafií. Zapomeňte na uplakané ženy s nízkým sebevědomím, v případě Vdov skupina žen, která by se za jiných okolností jen těžko sešla za jedním stolem, na podsvětí vyrukuje s nebývalým odhodláním.
Dle dostupných recenzí McQueen ani tentokrát nezklamal, snímku je těžké téměř cokoliv vytknout a tuzemští publicisté Vdovám dávají prozatím 79 procent.
Děj nového filmu se věnuje skutečné historické události, kdy slavnou herečku na konci jejího života zpovídal novinář v přímořském letovisku za asistence fotografa, někdejšího partnera Romy Schneider. Výsledkem je pozoruhodné intimní drama pojaté v černobílém obrazovém formátu, jemuž dali tuzemští recenzenti známku 74 procent.
Nestor francouzské kinematografie Jean-Luc Godard (U konce s dechem, Sbohem jazyku) se vrací s dalším experimentálním snímkem. Jeho novinka Kniha obrazů je koláží složenou ze zpravodajských titulků, maleb, digitálně upravených klasických filmů a dalších originálních záběrů. Jak je patrné, Godard stále testuje a odhaluje hranice a funkci kinematografie.