Panelstory aneb Jak se rodí sídliště

70%
Panelstory aneb Jak se rodí sídliště
Na rozestavěném sídlišti se někdy i pracuje, ale především zde žijí tisíce lidí a každý z nich má své zájmy, starosti a problémy. Starý venkovan hledá na rozestavěném pražském sídlišti panelák, ve kterém má bydlet s rodinou své dcery. Lidé jsou už z valné části nastěhovaní, avšak ulice ani domy ještě nemají označení. Ani chodníky nejsou zbudovány, a tak se lidé musejí na obřím staveništi brodit blátem. Dobrácký děda je jen jedním ze stovek, ba tisíců lidí, kteří v tomto zmatku prožívají svá drobná či větší každodenní dramata: šestiletý Pepíček utekl ze školky, aby se poprvé setkal s tatínkem, členové kolaudační komise odmítají převzít nové byty se spoustou závad, mladá dívka Soňa se - aspoň po nějaký čas - těší na nastávající roli matky, ale zvažuje, zdali vůbec smí do takového světa přivést nový život. A to všechno pozoruje zpoza okna stará paní, která je však možná po smrti… (CS Film)



Chrustyn
Chrustyn
43 674 bodů
4
Pro člověka, který celý život žije v paneláku, má film svoje kouzlo a dané minipříběhy se na sídlištích určitě odehrávají i nyní. Jako film však film není tak zábavný a brzy se pro mě stal nezajímavým.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 580 bodů
10
Snímky Věry Chytilové mají svou určitou složitost k správnému uchopení podstaty, ale to už je prostě taková její osobní tvůrčí síla. Tento snímek o absurditě výstavby, života a prostého syrového realismu socialistické panelové džungle je pojat pro uvěřitelnost vskutku nevšedně, avšak skutečně pravdivě. Živá dokumentární kamera, vedle zkušených herců i neherci, což je u některých jednotlivců na intonaci hodně znát, a různé epizodky ze života a zkušeností obyvatel sídliště, které jsou dnes hlavně pro mladou generaci k neuvěření. Takhle to ale skutečně bylo a netýkalo se to pouze Jižního města v Praze. Kdo tohle zažil, má vzpomínky stejně šedivé, jako bylo celé prostředí onoho místa. Snímek ve své podstatě tak kritický, že měla režisérka problém s povolením realizace. Nakonec ho získala, ale i tak se snímek do kin dostal až devět let od svého natočení a to vlivem úspěchu na filmovém festivalu v Moskvě.Týden po premiéře byl nemilosrdně zakázán. Ano, i k takovým paradoxům docházelo. Za zmínku také určitě stojí první filmová role Lukáše Becha, kterého si režisérka sama vyhlédla a kterého musela tvrdě prosadit, neboť jeho účast nechtěl sekretariát schválit kvůli protistátní politické angažovanosti svého otce. A dobře udělala. Budoucnost ve své pozici dětského herce tak měl Lukáš zajištěnou. Snímek ´Panelstory... ´ nepatří k filmovým dílům s dějovou linkou, dramatizací či komediálností. Jedná se o úsměvnou socialistickou výpověď své doby, která v takovémto podání nemá konkurenci.
Pete69
Pete69
32 458 bodů
5
Tohle je přesný rukopis Věry Chytilové, spousta amatérských herců, z nichž někteří působí úsměvně, někteří s prominutím trapně. Některé z filmů této svérázné režisérky jsem si oblíbil, ale Panelstory se mezi ně nezařadí. Pro mě to byla hodně ulítlá záležitost a jsem rád, že jí mám za sebou.


Dodatečné informace

Původní název:
Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (více)
  • Československo Panelstory aneb Jak se rodí sídliště
  • Československo Panelstory or Birth of a Community
  • Československo Prefab Story
  • Československo Story from a Housing Estate
Premiéra v ČR:
25. 12. 1981
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Čeština:
Panelstory aneb Jak se rodí sídliště je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch

  • Režisérce nechtěli schválit několik postav, třeba 5 letého kluka Lukáše Becha, protože jeho otec podepsal "Dvatisíce slov". Dále pohlednou ženu v domácnosti, jelikož si vzala Francouze (ještě k tomu to byl komunista), ale přistěhoval se sem a oni to považovali za divné, že vyměnil Paříž za Prahu. A pak jakéhosi neherce, co se jmenoval Gottwald a toho protože, dal nějakému funkcionáři facku. Režisérka udělala kravál na nejvyšších místech a až na posledně napsaného, kterého hrál nakonec Bronislav Poloczek, jí herce povolili.
  • Na film už byly vylepené plakáty, když ho zakázali. Ale paní režisérka stačila vzít film, sednout do auta a odjet z republiky do Itálie na festival.
  • Film získal cenu na festivalu v San Remu.