Recenze filmu Thor

73%

Komentáře a recenze 110

Dle počtu bodů
Brenan88
Brenan88
47 170 bodů
7.5
První Thor je na tom v podstatě stejně jako všechny první díly od Marvelu. Teprve se trochu hledá a vzájemně se oťukává s diváky. Do hlavní role byl obsazený Hermsworth a dnes už všichni víme jak dobrá volba to byla. Snímku navíc sluší veškerá ta mytologie,která ho obklopuje. Akce je klasicky povedená a i humor funguje což je jedině dobře.
Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
6
Spojení Shakespearovského Branagha s komiksovým filmem je pro mě stejné, jako spojení Michaela Baye s romantickou komedií a ačkoliv je pro mě druhá možnost absolutně nemyslitelná, Branagh ukázal, že si rozumí i s komiksovým žánrem. Tedy jak se to vezme. "Thor" je ve všech ohledech úplně jiný než film pod kterým si divák představí "komiksový akčňák" a to už tím, že akce je zde tak malé množství, že v jiných podobných filmech by zabrala jen jednu scénu a navíc je jakákoliv akce vyloženě slabá. Nedá se to ale Branaghovi zazlívat, protože byl už od začátku přesvědčen, že akční film netočí a ačkoliv se to může zdát nemyslitelné pojal "Thora" podobně jako své Shakespearovské adaptace. To znamená, že se zaměřuje převážně na postavy a jejich cíle a myšlenky a dialogy mezi jednotlivými postavami jsou -i přes svou kýčovitost- tím nejlepším co film nabízí. Pokud tedy divák půjde na zábavný akční blockbuster bude jednoznačně zklamaný, jak množstvím akce, tak i její kvalitou a hlavní hrdina, také není takový nabušený sympaťák jak by se dalo čekat. Od "Thora" jsem nečekal nic, takže mě ani nezklamal ani nepřekvapil ale utvrdil mě v tom, že komiksové filmy se dají točit různými způsoby.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 759 bodů
7
Jak jsme byli u předchozího snímku této marvelovské filmové série ´Iron Man 2´ (2010) v potitulkové scéně obeznámeni, následuje seznámení s korunním princem Asgardu Thorem, které jakoby navazuje na události ve výše zmíněném druhém snímku o Iron Manovi. Fantasy příběh není zrovna pro zfilmování jednoduchým počinem, obzvlášť, když je v mnohých detailech hodně podobný k dějství o Supermanovi. Komiksový tvůrce Stan Lee zkrátka neudělal nic jiného, než že spojil postavy ze severské mytologie s prvky žánru superhrdiny a filmaři tak samozřejmě podle toho k tomu přistupovali. Asi nejvíce utkví scéna bitvy s ohromným robotem na hlavní ulici nějakého městečka. Hodně se podobá scéně ze snímku ´Superman 2´ (1980), kde obyvatelé městečka čelí útoku třech zločinců. Tvůrci se komiksu v určitých detailech věrně dotýkali, jinak vše přizpůsobili současnému pohledu na věc. Vznikl tak spíše slabší odvar veškerého kouzla původního komiksu. Nedočkáme se tedy ani speciálního severského jazyka, který v komiksech i v českém překladu zohledněn je. Film je prostě jen film a ne komiks, takže by to tak zřejmě tolik nezafungovalo. Na správné fantasy, a obzvlášť v superhrdinském odvětví, by měla být průzračná magie, ale v takovém podání, jaké prezentováno zde, moc neoslní. Neznat komiks, byl by to vcelku solidní a vtipný fantasy hrdinský epos, ale takto je to spíše zklamání. Filmoví tvůrci v plánech hbitě mířili k Avengers a tak to vypadá, že s tímto snímkem k obeznámení dalšího člena této party dost spěchali. Je to škoda. Thorův vstup do filmového světa mohl být velkolepější. Ale jako jednoduchý superhrdinský rodinný dobrodružný film postačit může.
Pete69
Pete69
33 045 bodů
6
Na Thora jsem se opravdu těšil a přišlo spíše zklamání. Thor má daleko větší potenciál, než režisér zrealizoval. Dvojka je lepší a snad bude trend pokračovat.. toto beru jako úvodní seznámení Marvelu s jeho zfilmovaným hrdinou. Film se strašně dlouho rozjíždí a je v něm dost klišé. Když už je ale akce, tak velmi slušná.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
8
Kladivem sem, kladivem tam, hod kladivem, let kladivem. Musim řict, že to bylo na mě až moc. Divnej svět s nadlidma. Až moc nadpřirozeny všecko. Postavy z toho světa taky docela divny, hlavně ti Thorovi kamoši - to bylo jak z nějakyho hobitího fantasy z budoucnosti. Dobry z toho zustal akorát Thor samotnej a jeho kladívko. Jo a Loki taky nebyl špatnej. Teda on jako byl špatnej, ale jako zlej... Viděl jsem to podruhé a hvězdičku tomu přihazuju. Ono se mi to totiž teď už tak nějak libilo vic. Nevim, jestli to bylo tim, že jsem věděl, co od doho mám čekat, ale rozhodně jsem si to užil víc, než napoprvé. Coulson = Son of Coul, chchch.
hanys_
hanys_
18 781 bodů
10
Tak trochu netradiční fantasy shakespearovského rázu (Branagh věděl proč do toho jít), která se opírá o výborný příběh a hlavně parádní herce (Hiddleston). Hemsworth aka Thor rozhodně nezklamal a tu svou kariéru má zatím nastartovanou velmi dobře...Po 3. zhlédnutí (2013) zvedám na plnou palbu. Tohle je prozatím nejlepší Avengers movie. 9/10
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
7.5
Kenneth Branagh při režii snímku uspěl zejména díky tomu, že jako jeden z mála se na comics podíval z obou potřebných úhlů. Jednak chápe film jako silné charakterové drama a přitom mu pořád zůstává na mysli, že točí zábavný snímek určený především dospívajícím dětem. Scéna, kdy se snaží chlapi dostat ze skály Thorovo kladivo sice připomene Excalibur, ale je natočena tak vtipně, že Branagh spolehlivě rozesměje. Z podobného ranku je i skvělá scéna v kavárně s kávou. Příběh nabízí jisté dějové zvraty, které však prokoukne každý divák, řadu silných dramatických, ale i zábavných momentů.
Spooner
Spooner
15 898 bodů
8
Tak nakonec i ten risk se Marvelu povedl. Filmové adaptaci Thora s velkém kladivem se začátku moc nevěřilo, ovšem Kenneth Branagh z toho nakonec udělal výbornou podívanou, která je ve finále více fantasy než comicsovkou. Scény na Asgardu a Jotuhaimenu jsou správně výpravné a celé to vyobrazení obou světů se mi moc zamlouvalo. Linie na Zemi je sice z hlediska příběhu trochu zbytečná a připravuje spíše půdu pro Avengers, ovšem díky velké porci humoru a nadhledu jsem ji bez problémů akceptoval. Celý film navíc šlape jako hodinky, efekty nemají chybu a akce se taky dost povedla, i když střihač mohl své ruce místy trochu více uklidnit. Chris Hemsworth je cool, Anthony Hopkins vzbuzuje i ve svém požehnaném věku respekt, Tom Hiddleston je správně slizký a Katt Dennings solidně hláškuje. Z celého obsazení mi vadila jen ta Natalie Portman, která zde byla opravdu nesnesitelná. Linie mezi ní a Thorem navíc vůbec nefungovala. I tak ale hodně velká spokojenost, lépe to už snad ani na plátno převést nešlo.80%
lamps
lamps
15 334 bodů
7.5
Další přírůstek do plejády superhrdinů, kteří poslední dobou zaplavují filmový svět s nevídanou intenzitou. A myslím, že Thor určitě patří do té čelní skupiny, když už ne do absolutní špičky. Sice mu schází výbušnost a humor Iron Mana nebo promyšlenost a atmosféra Temného rytíře, ale může se chlubit možná nejlepším fiktivním světem, s jakým komiksoví tvůrci kdy přišli. Kenneth Branagh si s vizuální stránkou vyhrál skutečně do posledního detailu a připravil divákovi oku lahodící dobrodružství, navíc podpořené kvalitním příběhem a skvostným hereckým obsazením. Je hrozně těžké srovnávat s ostatními fantasy snímky, protože Thor je vážně úplně jiný, čpí z něj velkolepost, pohodová atmosféra a jeho efekty jsou jako splněný sen pro každého chlapce, před jehož očima zázračně ožívají i obyčejné komiksové stránky. A proto si ho tak cením, sice se nikdy nevyrovná těm nejlepším žánrovým titulům, ale koukalo se mi na něj tak krásně, jako v raném dětství snad jen na Jurský park nebo Nekonečný příběh.
filmfanouch6
filmfanouch6
12 654 bodů
10
V roce 2011 měli za sebou v Marvel Studios již dva Iron Many a Neuvěřitelného Hulka, bylo ovšem načase jít dál. Kromě prvního Captaina Ameriky ten rok ještě před ním spatřil světlo světa první Thor. Princ Asgardu se přitom též pro velká plátna chystal léta a na plátno ho mohli přivézt třeba Sam Raimi (původní trilogie Spider-Man), Matthew Vaughn (Kick Ass, X-Men: První třída) či Guillermo del Toro (Blade 2), finální volba ovšem padla na Kennetha Branagha. Britský herec a režisér, který je kromě role Zlatoslava Lockharta znám i pro své adaptování her Williama Shakespeara jako v případě filmu Hamlet z roku 1996. A zrovna u Thora ve finále není o královské drama nouze. Ke komornímu dramatu má pochopitelně Thor daleko, právě příběh o rozmazleném princi, který se musí stát lepším mužem a jeho bratrovi, který se dozví hrůzné rodinné tajemství nemohl Branaghovi sedět líp. A jako start jedné z nejzásadnějších postav uplynulé dekády Marvel Cinematic Universe nemohl první Thor obstát lépe. Nejzajímavější jsou v případě prvního Thora právě momenty, kdy se řeší vztahy a postavy si povídají. Branagh umí natočit dialogové scény zajímavě, celé to funguje jako přesně ty dialogy, které by si mohli říkat postavy na divadelním pódiu a při troše štěstí by nějaký fanda Shakespeara dost možná skutečně sepsal divadelní hru, která by se odehrávala na Asgardu a musela by se jen obejít bez velkolepých akčních scén. Ty samotné jsou velmi působivé, z Thora s (nejen) Mjölnirem v ruce jde ten správný respekt a v těch akčních scénách skutečně Thor funguje jako stylový akční blockbuster. Jenže těch akčních scén ve finále zase tolik není, což je ve finále právě k prospěchu věci. I díky tomu, že k Branaghovi právě více sedí komornější momenty. Branagh dokáže tahat maximum i z herců. Chris Hemsworth se projevil nejen jako namakaný hezoun, ale také jako člověk, který umí velmi slušně hrát a v těch pár momentech ukazuje svůj solidní komediální talent. Ještě více výraznou postavou než je Thor je ovšem ve finále jeho bratr Loki, kdy se Tom Hiddleston projevil jako neskutečná castingová trefa a jako klíč k jedné z nejlepších postav MCU. Tehdy prakticky neznámý Hiddleston se projevil jako obrovský objev, který komplexní postavu Lokiho dokázal naprosto prodat. A šlo o skvělou informaci i proto, že příběh Thora stojí z výrazné části i na vztahu Thora a Lokiho. První Thor ovšem jen položil základy pro jejich postupně výtečně budovaný vztah po dobu následujících filmů propojeného vesmíru. Anthony Hopkins jako Odin, Rene Russo jako Frigga, Stellan Skarsgård jako Erik Selvig, Idris Elba jako Heimdall, Kat Dennings jako Darcy, Natalie Portman jako Jane Foster..... i v těchto případech casting nebyl mimo a i na malých plochách dokáže každá postava dostatečně zaujmout. Přesun na Zem po první části definitivně přichází k humornějším momentům, přesto ovšem humor funguje a to právě v momentech, kdy si utahuje Thorovo seznamování se zcela novým světem a jeho zvyků z Asgardu. O poznání zajímavější je to ovšem právě v momentech, které více přísluší Branaghově divadelnímu stylu a kdy se souběžně na Asgardu i Zemi řeší královské drama. Na ploše příběhu ovšem Thor skutečně ujde kus cesty a od začátku filmu projde změnou. Dalo by se lehce namítat, že ta změna přišla až podezřele snadno, na ploše dvouhodinového filmu to ovšem jinak dvakrát nešlo a přesto to v rámci podmínek funguje. Scéna jako snaha o zvednutí Mjölniru či konfrontace Lokiho a Odina jsou momenty, které dokážou vytěžit emoce a na konci je z Thora definitivně hrdina, který je hoden nejen své moci, ale i to stát se jedním ze zakládajících členů Avengers. Vynikající soundtrack Branaghova dvorního skladatele Patricka Doylea je poté výtečným hudebním doprovodem. Angažování Branagha v případě prvního Thora bylo skvělou volbou a i když se na prvního Thora v rámci MCU tak trochu zapomíná, jako úvodní setkání s jedním z nejzásadnějších hrdinů MCU ovšem nadále funguje......