V české kinematografii neexistuje mnoho filmů, jež by se daly označit přízviskem noir. Jakožto americký produkt neměl v socialistickém státě tento „žánr“ co dělat. Nicméně kdo hledá, ten najde a v rámci interpretace se meze nekladou, ani noiru.
Po revoluci u nás noir vešel do větší známosti, přesto mnoho filmů v jeho stylu
nevzniklo. Evidentně je pro českou kinematografii tento kabát příliš cizí. Pokud ale nějaký takový snímek vznikl, pak s osobitostí a pečlivým ohledem na žánrovou charakteristiku. Bez jakýchkoliv pochyb se dá mluvit o třech titulech. První z nich je původem divadelní hra Mazaný Filip (2003). Jedná se o svéráznou parodii na knihy s Philipem Marlowem od Raymonda Chandlera. Nehledě na nedostatky tohoto snímku, každý, kdo noir a příběhy o Marlowovi zná, musí kousavost filmu ocenit.
Prvky filmu noir lze najít i v animovaném Aloisi Nebelovi (2011). Tomáš Luňák originálním způsobem adaptoval komiks Jaroslava Rudiše a Jaromíra99 pomocí rotoskopie, převádějící hraný snímek do animace. Více černý než bílý film je dost temný, mlhu obsahuje už protagonistovo jméno a deště je v Jeseníkách až až, o korupci v předrevolučním Československu nemluvě. Nálepka noir tedy není přehnaná.
Za asi jediný čistokrevný český film noir se dá označit Ve stínu (2012), natočené Davidem Ondříčkem podle scénáře Marka Epsteina. Retro-noir zasazený do doby měnové reformy v roce 1953 staví především na hereckých výkonech a pečlivé výpravě. Film sice má snad všechny atributy filmu noir, nicméně noirovou atmosféru se mu příliš nedaří vyvolat. Nicméně jakožto český snímek (byť koprodukční) rozhodně patří k těm kvalitnějším. Dokazuje to i získaných devět Českých lvů, druhý největší počet rozdaných sošek v historii udílení této ceny.
O oblibě noirových žánrů svědčí i založení Noir Film Festivalu, který loni debutoval. Festival se letos koná na hradě Křivoklát a proběhne od 21. do 24. srpna. Program obsahuje sekce jako boxerský noir, docu-noir, animovaný noir, britský noir a profil Billyho Wildera. Stylovější způsob, jak zakončit prázdniny, snad ani nemůže být.